Kryptoměny

Dogecoin (DOGE) a Shiba Inu (SHIB). Pozor na Muskovi pejsky

dogecoin_1920
Foto: pixabay.com, Tag: Dogecoin

Doslova mánie se aktuálně strhla kolem „psí“ kryptoměny Dogecoin. Ten už si vydobyl pozici mezi nejhodnotnějšími kryptoměnami světa.

Na počátku byla recese

Dogecoin, kryptoměna, která si do svého vizuálu vetkla japonské plemeno shiba-inu, psa známého z internetových memů, byla původně myšlena jako do značné míry recesistický počin, jakási parodie na Bitcoin.

Digitální měna vznikla v roce 2013 coby derivát Litecoinu. Vytvořili ji marketér z Adobe Systems Jackson Palmer a Bill Markus z IBM. Záměrem obou tvůrců však současně bylo vytvořit kryptoměnu, která bude přístupnější pro běžné uživatele. Proto ostatně dostala „tvář“ roztomilého psíka.

Dogecoin (DOGE) a Shiba Inu (SHIB). Pozor na Muskovi pejsky
Dogecoin (DOGE) a Shiba Inu (SHIB). Pozor na Muskovi pejsky

Prakticky od počátku tuto kryptoměnu provázejí prudké výkyvy hodnoty. Doslova otřes však zažila, když ji významným způsobem podpořil zakladatel Tesly Elon Musk. Známý vizionář ironickou digitální měnu začal v poslední době hojně propagovat, ač je i známým příznivcem Bitcoinu.

Musk propaguje Dogecoin

A výsledek se dostavil, hned poté, co Musk poprvé na Dogecoin upozornil na Twitteru, jeho cena doslova raketově vyletěla – o plných 44 %.

Musk ve své aktivní podpoře Dogecoinu pokračoval vrcholně optimistickým prohlášením, že v něm spatřuje budoucnost placení. Dogecoin se už ostatně uchytil jako velmi úspěšný způsob donatování a odměňování tvůrců obsahu.

Muskovy tweety rozpoutaly doslova dogecoinové šílenství. V dubnu 2021 tržní kapitalizace Dogecoinu atakovala hodnotu 50 miliard dolarů. Rekordních hodnot dosáhly i kurzy této kryptoměny. Od svého vzniku Dogecoin narostl o 200 000 %, čímž překonal dokonce i Bitcoin, který od svého vzniku vzrostl o 45 000 %.

Dogecoin je kryptoměna a P2P platební síť, ve které se tato měna používá. Dogecoin se označuje zkratkami DOGE nebo XDG.

Zdroj: wikipedia.org/wiki/Dogecoin

Světem vládne nákupní horečka a mince Dogecoinu již mají stejnou hodnotu jako Ford či Spotify. Nicméně zejména nezkušení investoři by se měli u těchto spekulativních obchodů mít výrazně na pozoru, varují odborníci.

Objemem denních transakcí v polovině dubna 2021 dokonce Dogecoin dvojnásobně překonal Ethereum a začal v tomto směru i „dohánět“ Bitcoin.

Dogecoin míří až na Měsíc

Hlavním mottem této kryptoměny je heslo „to the moon“. A to se nyní ukázalo být více než příznačné. Muskova druhá společnost SpaceX totiž začne přijímat Dogecoin.

Samotný Musk dále uvedl, že mise na Měsíc, kterou zorganizuje SpaceX, bude kompletně financována právě přes Dogecoin. DOGE-1 Mission by měla odstartovat v roce 2022.

SpaceX navíc přednesla další smělý plán: Na palubě rakety Falcon 9 má v úmyslu vynést na Měsíc i opravdový Dogecoin. Heslo příznivců kryptoměny „Doge na Měsíc“ tak dochází nečekaného naplnění.

Logo Dogecoinu je velmi oblíbený mem s názvem Doge. V principu se jedná o vyobrazení psa rasy Shiba Inu.

Zdroj: wikipedia.org/wiki/Dogecoin

Ačkoli Musk aktivní propagací přispěl k výraznému vzestupu Dogecoinu, není to jediný faktor, který hraje roli v tom, že tato kryptoměna nabývá na síle.

Dogecoin má i svůj vlastní svátek

Z objektivních faktorů, které způsobily výrazný růst této kryptoměny, bezesporu přispěla zejména zlomková cena digitální měny vzhledem k její popularitě i fakt, že působí hravě a na rozdíl od jiných kryptoměn ji nedoprovází pověst čehosi temného, vhodného maximálně k provozování nelegálních aktivit.

Dogecoin navíc má i řadu dalších předností: Vznikl na rozdíl od jiných kryptoměn bez ICO a zůstává plně decentralizovaný. Stále ještě se vám může vyplatit i jeho těžba. Původní vtip tak nakonec úspěšně přežil mnoho ambicióznějších projektů.

Svou zásluhu na nárůstu Dogecoinu mají i jeho další příznivci, kteří tak například založili Doge Day, jakýsi svátek této kryptoměny. Doge Day připadá na 20. duben. Tento den byl ustanoven s cílem podpořit kryptoměnu a zvýšit její hodnotu.

Příznivci chtějí cenu své oblíbené kryptoměny v budoucnu dostat až na jeden dolar, jak hlásala iniciativa vytvořená na sociální síti TikTok. Podobně se do aktivní podpory Dogecoinu „opřeli“ uživatelé Redditu, kterým se podařilo zvednout hodnotu této kryptoměny dokonce o více než 800 %.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Kryptoměny