V posledních několika letech se stále častěji stává, že technologické společnosti cenzurují zákazníky nebo ruší jejich účty z různých důvodů (např. kvůli dezinformacím). Jako kryptografická firma se s tímto problémem naštěstí nesetkáváme tak často jako sociální sítě, ale přesto musíme stanovit jasné zásady týkající se přijatelného používání našich produktů. Jak se naše sada produktů rozrůstá, bude zahrnovat i produkty, které hostují obsah generovaný uživateli, jako jsou NFT.
Naší hlavní filozofií je, že v demokratické společnosti by měli lidé a jimi zvolení úředníci rozhodovat o tom, jaké chování je povoleno a jaké ne, a to stanovením zákonů. Myslíme si, že je nebezpečným precedentem, když technologické společnosti, jako je Coinbase, nebo jejich vedoucí pracovníci začnou vynášet soudy o složitých společenských otázkách a jednat jako soudce a porota. Tento přístup zní teoreticky jednoduše, ale v praxi je všechno jinak.
Zaprvé, určit, zda je určitá činnost legální nebo nelegální, může být velmi složité. Zákony se v různých zemích, státech a regionech značně liší. Některé činnosti jsou legální pouze v případě, že máte licenci. Některé činnosti se nacházejí v šedé zóně. Některé nespravedlivé zákony zůstávají nevymahatelné.
Stejně jako většina společností předáváme podezření na nezákonnou činnost příslušným orgánům, ale vzhledem k mnoha nárokům na jejich zdroje nemůžeme očekávat, že od nich dostaneme včasnou odpověď nebo zpětné stanovisko. To nás bohužel spolu s většinou společností staví do nešťastné situace, kdy musíme sami rozhodovat o tom, jaká činnost je legální a jaká nelegální.
Za druhé, i když je některá činnost legální, může se jednat o něco, co je pro platformu velmi znepokojující. Svět je plný polarizujícího, nepohodlného nebo obscénního obsahu, který může být stále legální. V této oblasti začínají společnosti ještě více posuzovat, co povolí. Existuje však velké nebezpečí, že se dostanete na šikmou plochu a budete muset vydávat rozhodnutí o každém obtížném společenském problému, kde určitě někoho naštvete, ať už se ocitnete kdekoli. Bez nějakého silného přístupu založeného na zásadách se tato rozhodnutí stávají svévolnými a rozmarnými, což otevírá společnost útokům.
A konečně, každá společnost spolupracuje s jinými společnostmi, které mají vlastní soubor zásad moderování a deplatformování. Například aby mohla být jakákoli aplikace uvedena v obchodech Apple App Store a Google App Store, musí se řídit pravidly těchto dvou společností. Ve světě finančních služeb spolupracujeme také s bankami a zpracovateli plateb, kteří mají vlastní zásady přijatelného používání. Jen velmi málo společností je zcela vertikálně integrovaných a může si dovolit luxus rozhodovat ve vzduchoprázdnu.
Jak by tedy měla společnost zavést rozumný přístup na základě výše uvedených omezení? Přišli jsme s vlastní odpovědí a chci se o ni zde podělit, aby ji naši zákazníci pochopili a pro případ, že by pomohla dalším společnostem.
Náš přístup
Nejprve je důležité rozlišit náš přístup podle typu produktu. Coinbase má širokou sadu produktů, ale pro účely moderace jsme při přemýšlení o způsobu moderace naše produkty rozdělili buď na infrastrukturní, nebo na veřejně přístupné. Infrastrukturní produkty umožňují přístup k základním finančním službám a obvykle je soukromě používá jeden zákazník, zatímco produkty zaměřené na veřejnost často hostují obsah generovaný uživateli a mají sociální funkce viditelné pro velké množství uživatelů. Článek Bena Thompsona o moderování v infrastruktuře ilustruje, jak společnosti obvykle zaujímají odlišný přístup ke každému z těchto produktů.
U našich infrastrukturních produktů používáme jako základ našeho přístupu vládu práva, protože věříme, že o tom, co je ve společnosti dovoleno, by měly rozhodovat vlády, nikoli společnosti. Jsme také přesvědčeni, že si každý zaslouží přístup k finančním službám, a u těchto produktů by měl stačit test zákonnosti.
U našich produktů určených pro veřejnost opět vycházíme z právního státu jako základu.
Ale za předpokladu, že je něco v určité jurisdikci legální, jdeme i nad tento rámec a moderujeme obsah, který není chráněný projevem podle prvního dodatku. Jako společnost nejsme právně vázáni Prvním dodatkem a První dodatek je koncept zaměřený pouze na USA, ale rozhodli jsme se ho použít jako hlavní princip našeho přístupu k moderování obsahu, protože je v souladu s našimi hodnotami a pomáhá zajistit, abychom časem nespadli na šikmou plochu. První dodatek má stovky let budovanou judikaturu a poskytuje rozumný rámec pro moderování obsahu, jako je podněcování, bojová slova, pomluvy, podvody, hanobení atd. David Sacks tento přístup skvěle popisuje v tomto příspěvku na blogu.
V neposlední řadě existují případy, kdy chceme spolupracovat s externími partnery, jako jsou například obchody App Store, a musíme k tomu dodržovat jejich zásady moderování. Někdy mají poskytovatelé plateb třetích stran své vlastní zásady. U poskytovatelů plateb můžeme v případě problému s konkrétním uživatelem jednoduše zakázat funkce související s tímto partnerem a zároveň nadále nabízet služby Coinbase. Vyhození z obchodů s aplikacemi by ale nikomu nepomohlo. Při spolupráci s partnery tedy postupujeme tak, že jsme zastánci svobody projevu, ale ne mučedníci svobody projevu, a pokud je to pro naše fungování nezbytné, vyjdeme vstříc.
Jedná se samozřejmě o složitý problém a doufejme, že výše uvedený přístup začíná ukazovat cestu, která se nezvrhne ve svévolné a rozmarné rozhodování. Abychom výše uvedený přístup shrnuli, klademe si u našich produktů určených pro veřejnost následující otázky:
Je obsah v jurisdikci, ve které působíme, nezákonný?
A. Pokud ano, odstraňte jej v dané jurisdikci
Je obsah výjimkou ze svobody projevu podle prvního dodatku?
A. Pokud ano, pak odstraňte celosvětově
Požadoval po nás kritický partner, abychom obsah odstranili?
A. Pokud ano, odstraňte obsah nebo zakažte funkce tohoto partnera pro dotčené uživatele.
Pokud je odpověď na některou z těchto 3 otázek „ano“, přijmeme určitá moderátorská opatření, například odstraníme obsah a v závažných případech zrušíme účet.
Decentralizace je dokonalou ochranou zákazníka
Většina tohoto příspěvku byla o tom, jak můžeme vytvořit rozumnou politiku moderování, která se časem nekopíruje, nepodléhá nátlaku nebo se nezvrhne v to, že si budeme hrát na soudce a porotu. To je důležité, aby Coinbase dokázala čelit tlaku. Decentralizovaná povaha kryptoměn zde samozřejmě nabízí vlastní důležité ochrany, které jsou tím silnější, čím více se naše produkty decentralizují.
Pokud naše výše uvedené zásady selžou a Coinbase začne dělat špatné úsudky nebo se změní ve zlo, mohou zákazníci své kryptoměny stáhnout na jakoukoli jinou konkurenční burzu, peněženku nebo správce. Srovnejte to s dnešními sociálními sítěmi, kde si své příznivce nemůžete vzít s sebou. Vaše data vlastní jedna společnost, a to v proprietárním formátu. Otevřená povaha kryptografických protokolů zajišťuje nižší náklady na změnu, což je důležitá ochrana zákazníka, a to i u relativně centralizovaných kryptografických produktů.
Decentralizované neboli samospustitelné kryptografické produkty však mají ještě větší ochranu, protože společnost jednoduše poskytuje přístup k něčemu, co běží v řetězci. Například nikdo nemůže deplatformovat vaše jméno ENS, aniž by vyřadil každé jméno ENS z provozu. Decentralizace vás přesune z kluzkého svahu na kryptografický útes, kde musí případný cenzor ohrozit celý blockchain, aby mohl cenzurovat jen jednu osobu.
Decentralizace je spektrum a Coinbase se postupem času posouvá dál po této cestě, když přijímá vlastní úschovu pomocí peněženky Coinbase Wallet, zintenzivňuje vzdělávání uživatelů v oblasti soukromých klíčů a investuje do vývoje jádra Bitcoinu a protokolů web3. Čím více decentralizace budeme podporovat, tím lepší ochranu budou zákazníci mít.
Závěr
Jsme přesvědčeni, že si každý zaslouží přístup k finančním službám a že by společnosti měly zavést vhodné kontrolní mechanismy, aby zabránily cenzuře nebo neoprávněnému rušení účtů. U centralizovaných produktů finanční infrastruktury se domníváme, že právní stát je dostatečným standardem pro umírněnost, zatímco u decentralizovaných produktů může ještě větší ochranu poskytnout blockchain.
Uznáváme také, že veřejně přístupné produkty si zaslouží určitou dodatečnou pozornost a že jako rozumný test nebo hranici lze použít první dodatek. Věříme, že tento přístup je v souladu s naším posláním vytvářet ve světě více ekonomické svobody a s étosem kryptoměn.
Společnosti jsou v obtížné situaci, když se rozhodnou cenzurovat nebo zrušit zákaznický účet. To, co se často zdá jako snadné rozhodnutí, zejména pod tlakem veřejnosti, se ukáže, že má větší nezamýšlené důsledky a vytváří nebezpečný precedens pro roli soukromých společností ve společnosti.
Jsem si jistý, že výše uvedenými zásadami nedosáhneme dokonalosti, ale doufám, že jsme stanovili některé zásady, o které se můžeme opřít, když dojde k obtížným rozhodnutím, a že investoři, zákazníci a zaměstnanci budou lépe rozumět našemu postupu.