Kryptoměny

NFT je standardem pro moderní umění. Co NFT vůbec je?

nft logo
Foto: flickr.com, Tag: NFT

NFT neboli non-fungible token je speciální typ tokenu. V čem je odlišný a kde se vlastně vzal? Jak tuto technologii můžeme využívat do budoucna?

Kde se vzaly NFT tokeny

Za počátek historie non-fungible tokenů bývá považován rok 2017, kdy vznikl NFT projekt s názvem CryptoPunks. Vytvořilo jej americké studio Larva Labs na blockchainu Etherea. Postaveny byly tyto tokeny ještě na klasickém standardu ERC20 s vloženými omezeními.

Následně se objevil další počin s názvem CryptoKitties, blockchainová hra vytvořená společností Axiom Zen z kanadského Vancouveru. Ta již využívala nový standard ERC721. Stala se virální a bylo tak jasné, že se o NFT tokenech bude v následujících letech hodně mluvit.

Hříčka s kreslenými kočičkami se proměnila ve velmi výnosný obchodní artikl. Vůbec nejdražší Cryptokitty se prodala za 600 ETH, což v době nákupu odpovídalo 172 000 dolarů.

Co je non-fungible token

Drtivá většina těchto tokenů byla vytvořena na jednom ze dvou standardů Etherea, tedy ERC-721 nebo ERC-1155.

Podstata tohoto tokenu vyplývá už z jeho názvu: Jde o token nezaměnitelný. To znamená, že je něčím jedinečný. Každé digitální aktivum NFT totiž obsahuje rozlišovací informace, díky nimž je odlišné od jakéhokoli jiného NFT a lze jej i snadno ověřit.

NFT je standardem pro moderní umění
NFT je standardem pro moderní umění

Tím se zároveň non-fungible tokeny odlišují od jiných digitálních měn. V případě nejznámějšího Bitcoinu je zaměnitelnost možná. Je také nutné zdůraznit, že NTF token je aktivum, které nemá ve srovnání s jinými kryptoměnami primárně finanční charakter.

Tokeny mohou být unikátní svou podstatou, ale také vzácné množstvím. Značnou výhodu představuje i nedělitelnost NFT. Můžete si ale samozřejmě koupit libovolné množství tokenů, od jednotek po tisíce. Vždy ale formou tokenů celých.

Jak lze využít NFT

Prioritně našly NFT tokeny využití v umění. Mohou totiž velmi dobře vypovědět o tom, zda je dílo skutečně plně autentické a kdo jej vlastní. Majitel tak své umělecké dílo zároveň dostane s tokenem, který je jakýmsi potvrzením pravosti.

Digitálnímu umění, které je velmi rychle kopírovatelné, tak vtiskly tyto tokeny jistý punc jedinečnosti a staly se způsobem, jak jej velmi účinně monetizovat. Hovoří se proto dokonce již o jakémsi novém umění.

Reprezentovat může non-fungible token dále například nemovitosti nebo sběratelské předměty či předmět ze hry. Škála předmětů, služeb nebo autorských práv, jež mohou NFT tokeny zastupovat, je prakticky neomezená.

Využitelná je technologie i u jiných typů duševního vlastnictví. Blockchain umí vlastnická práva tímto způsobem zakotvit natolik dobře, že je prakticky nemožné, aby majitele připravil kdokoli například o jeho vytvořenou značku na sociálních sítích.

Kde se do budoucna budou používat NFT

Trh s NTF si prochází poměrně bouřlivým vývojem a tokeny si oblíbili jak samotní uživatelé kryptoměn, tak také společnosti. Jen mezi lety 2019 a 2020 vzrostla tržní kapitalizace tohoto prostoru o plných 50 %, a to z 210 000 000 dolarů na 315 000 000 dolarů.

V rámci celého krypto trhu tvoří tento segment zatím v podstatě minoritní část. Již nyní je ale zřetelné, že se nejedná pouze o módní vlnu, ale v mnoha odvětvích najde technologie NFT reálně využití.

Tokenizovat by tak například do budoucna mělo být možné také reálná aktiva. Znamená to, že si pořídíte například vlastní nemovitost a token bude dokládat, že patří opravdu vám. Problém však někteří vidí v situaci, pokud by bylo ono fyzické aktivum ukradeno.

Významný potenciál má využití NFT tokenů též v herním průmyslu. Mohou pomoci vyřešit jeden ze zásadních problémů herního světa. Například prodej vzácných zbraní bývá v mnoha hrách zakázán a není možné je ani převádět mezi jednotlivými hrami. NFT tokeny tento nedostatek snadno odstraní.

Mnozí tak NTF tokenům prorokují, že se v blízké budoucnosti stanou samozřejmou součástí našeho každodenního života.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Kryptoměny