Čína, potažmo společnost Huawei je nyní pod velkým tlakem médií. Národní úřad bezpečnosti pro Českou republiku informoval o tom, že se může jednat o špionáž a vydal varování. Společnost Huawei to ve své tiskové zprávě popírá. Nedávno se v médiích objevily zprávy o tom, že Meng Wan-čou, finanční ředitelku a také dědičku čínského kolosu Huawei, zatkli v Kanadě. Aktuálně se jedná o tom, zdali bude vydána do Spojených států. Tam ji chtějí soudit. Nové zahraniční informace mluví o tom, že obchází americké sankce vůči Íránu. USA navazuje na další problém, a to na podvádění nadnárodních bank při obchodech se státem ajatolláhů.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB)
„K vydání tohoto varování nás vedly naše poznatky včetně poznatků z činnosti našich bezpečnostních partnerů a také zjištění našich spojenců. Hlavním problémem je právní a politické prostředí Čínské lidové republiky, ve kterém uvedené společnosti primárně působí. Čínské zákony vyžadují po soukromých společnostech působících v Číně mimo jiné součinnost při zpravodajských aktivitách, a tudíž pouštět je do systémů, které jsou klíčové pro chod státu, může představovat hrozbu,“ říká ředitel NÚKIB Dušan Navrátil.
Oficiální vyjádření společnosti Huawei k vydané zprávě NÚKIB
Kategoricky odmítáme jakékoliv tvrzení, že naše společnost představuje riziko pro národní bezpečnost. Žádáme tímto NÚKIB, aby svá tvrzení doložil, namísto pošpiňování reputace Huawei bez jakýchkoliv důkazů. Kybernetická bezpečnost je, a vždy byla, naší hlavní prioritou a máme dostatek prokazatelných zkušeností v České republice a po celém světě, které potvrzují, že naše výrobky a řešení jsou bezpečné.
V třicetileté historii naší společnosti nikdy nebylo prokázáno, že by společnost Huawei provedla jakýkoliv prohřešek v oblasti kybernetické bezpečnosti. A díky této příkladné skutečnosti jsme se stali důvěryhodným partnerem pro všechny hlavní telekomunikační společnosti v České republice.
Spolupracujeme také se všemi našimi oborovými partnery na dodávkách bezpečných a spolehlivých síťových řešení v České republice. V Číně neexistují žádné zákony nebo nařízení, které by nutily společnost Huawei nebo jakoukoliv jinou společnost, aby do svých výrobků povinně instalovaly tzv. „back doors“. Huawei nikdy od žádné vlády nebo vládní instituce takový požadavek nedostal a naše společnost by s tím nikdy nesouhlasila.
Zdroj: PDF
V rámci „svobodného“ trhu je třeba likvidovat úspěšnější společnost (Huawei) administrativně, nikoliv volnou konkurencí! A kolonie Česká republika okamžitě poslušně a opět bez jakýchkoliv důkazů proti firmě Huawei, plní zadání a rozkazy Západu, a to i proti vlastním zájmům. Jako ostatně i v jiných kauzách!