Hardware

Huawei smluvně potvrdí, že nemá v zařízeních „backdoors“ vrátka

huawei logo single sede
Foto: Huawei

Huawei měl před několika měsíci co vysvětlovat. Je to již sedm let, co se státy opřely do společnosti Huawei kvůli špionáži. Poslední dny na tuto skutečnost navazuje další zahraniční zpráva, která povzbuzuje podložené informace o špionáži čínského prodejce elektroniky a 5G technologie. Polské úřady uvalily vazbu na bývalého vysoce postaveného polského bezpečnostního důstojníka a na zaměstnance společnosti Huawei pracujícího v Polsku, Wang Wej-ťinga. Obvinily je ze špionáže pro čínské tajné služby. Za to jim v sousedním Polsku hrozí až deset let vězení.

Čína, potažmo společnost Huawei je nyní opět pod velkým tlakem médií. Národní úřad kybernetické bezpečnosti pro Českou republiku informoval o tom, že se může podle NÚKIBu jednat o špionáž a vydal varování. Společnost Huawei to ve své tiskové zprávě popírá. Nedávno se v médiích objevily také zprávy o tom, že Meng Wan-čou, finanční ředitelku a také dědičku čínského kolosu Huawei, zatkli v Kanadě.

Huawei logo

Huawei smluvně potvrdí, že nemá v zařízeních „backdoor“ vrátka

Jsme připraveni podepsat smlouvy o nešpionáži a o tom, že neinstalujeme zadní vrátka. Podle rozhovoru Žen Čeng-feje pro CNN 13.3.2019. V rozhovoru, který zakladatel a předseda představenstva Huawei, Žen Čeng-fej, poskytl CNN v březnu letošního roku, mimo jiné prohlásil, že jeho společnost je připravena podepsat se zeměmi, kde působí, smlouvy o nešpionáži, jakož i o závazku, že společnost neinstaluje do svých zařízení tzv. backdoors.

Říkáme západním státům, že s nimi můžeme podepsat smlouvy o tom, že neinstalujeme backdoors a smlouvy o nešpionáži. Čínská vláda prohlásila, že může takový typ smluv podepsat rovněž,“ prohlásil Žen v nedávném rozhovoru pro CNN.

Šéf komise pro zahraniční záležitosti

Jang Ťie-čch’, člen politbyra Ústředního výboru Komunistické strany Číny a šéf komise pro zahraniční záležitosti, prohlásil na nedávné bezpečnostní konferenci v Mnichově, že čínská vláda především požaduje po čínských firmách, aby dodržovaly mezinárodní zákony, jakož i pravidla v zemích, kde působí. Také řekl, že v Číně neexistuje zákon, který by firmám ukládal instalovat do svých zařízení zadní vrátka nebo shromažďovat informace špionážního charakteru. Jedná se o oficiální prohlášení čínské vlády světu,“ zdůraznil Žen.

Pokud některá země chce takovou dohodu s čínskou vládou podepsat, aby se ujistila, že čínské společnosti nikdy neinstalují backdoors a nebudou shromažďovat informace špionážní povahy, Huawei bude podpis takových smluv jedině podporovat,“ říká Žen Čeng-fej jednoznačně. Aby vyvrátil možné trvající pochybnosti západních zemí, nabízí Žen, že v případě smlouvy mezi příslušnou zemí a Huawei je ochoten přizvat k podpisu také čínskou vládu.

Nebojím se o přežití Huawei

K tématu aktuálního stavu firmy, kterou založil, Žen v rozhovoru říká: „Nebojím se o přežití Huawei. Naše prodeje v lednu a únoru 2019 meziročně vzrostly o 35,8 %. Myslíme si, že letos nás čeká velmi silný růst a možná budeme dokonce muset přijmout opatření, abychom růst společnosti nějak regulovali.“

Žen také hovoří o cenové politice Huawei. Říká, že v oblasti nastavování vyšších cen se musí inspirovat u Applu, tak, aby se mohli uživit i konkurenti Huawei. „Nebudeme se snažit ždímat trh snižováním cen. Navzdory veškerému tlaku, pod kterým aktuálně jsme, budeme své výrobky prodávat za odpovídající ceny.“ Na otázku, zda myslí vážně, že to, co se právě děje jeho společnosti, považuje za dobrou věc, Žen odpovídá: „ano.“

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT

Komentuj článek »

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další novinky Hardware