Software

Jak je to s použitelností formátu HEIF a HEVC

apple logo sede final
Foto: apple.com, Tag: Apple

Jak je to s použitelností formátu HEIF a HEVC na zařízeních Apple a na přístrojích s operačním systémem Windows?

Co je HEIF

HEIF, jinak též High Efficiency Image File Format, je souborový formát sloužící k uložení obrázků. Stvořila jej organizace MPEG, která jej také definuje jako MPEG-H Part 12. Ta také uvádí, že formát může nést až dvojnásobek informací při původní velikosti. V rámci HEIF lze ukládat také metadata jako EXIF nebo sekvence obrázků.

Někteří jej považují za jakéhosi nástupce hojně užívaného formátu JPEG, který lze již v současné době považovat do jisté míry za zastaralý. V praxi jej proto již začali podporovat výrobci některých známějších programů jako například Zoner, případně finská Nokia.

HEIF a podpora systémů Apple

Majitelé macOS High Sierra a iOS 11 mohli na nový standard v rámci Applu přejít už v roce 2017. Vestavěná hardwarová podpora tehdy mohla zajistit spolehlivé kódování i zpětné dekódování formátu, aniž by došlo k výraznému vytěžování systému či baterie.

Jak je to s použitelností formátu HEIF a HEVC
Jak je to s použitelností formátu HEIF a HEVC

Vzhledem ke značné popularitě iPhonů coby fotomobilů zde byl přechod na „úspornější“ formát prakticky v čase nevyhnutelný. Ostatně JPEG vznikl již v roce 1992, je tak zcela přirozené, že potřebám moderních zařízení přestal do značné míry vyhovovat.

HEIF na Windows

Uživatelé operačního systému Windows 10 se podpory HEIF dočkali v rámci updatu v roce 2018. S podporou HEVC se tehdy zatím nepočítalo a majitelé systému z dílny Microsoftu se jí tak dočkali až později.

Zmiňovaný tuzemský Zoner byl navíc vůbec prvním fotoeditorem, který nový formát na systému Windows podporoval. Nicméně v této chvíli patří bezesporu v rámci počítačů původní JPEG stále ještě k více rozšířeným formátům.

Co je HEVC

High Efficiency Video Coding neboli HEVC je standard určený pro kódování videa. K jeho schválení došlo v roce 2013. Patří do sady standardů MPEG-H. Jinak se také označuje jako H.265.

Jedná se o nejnovější kompresní formát. Jeho využití v praxi přišlo zejména s novým příjmem obrazového signálu DVB-T2.

Oproti dříve využívanému formátu je výhodou lepší komprese. Praktickým dopadem využití nového formátu tak je úspora místa v úložišti: Při zachování totožné kvality lze soubory zmenšit.

Použitelnost na zařízeních Apple

Jak uvádí oficiální technická podpora pro Apple, kompatibilita nových standardů je již zajištěna. Systémy iOS 11 a macOS High Sierra tyto nové formáty podporují.

Vlastníte-li tak zařízení vybavené starším systémem, je nutné přejít na aktuální verzi. V praxi se to týká následujících konkrétních zařízení (dle oficiálního webu Apple):

  • iPhone 7 nebo iPhone 7 Plus a novější
  • iPad (6. generace)
  • iPad Air (3. generace)
  • iPad mini (5. generace)
  • iPad Pro (10,5palcový)
  • iPad Pro (11palcový)
  • iPad Pro 12,9palcový (2. generace) nebo novější

HEVC a Windows

V poslední verzi systému Windows čeká na uživatele méně příjemné překvapení. Standardně totiž Windows 10 nemusí obsahovat kodek pro přehrávání videí HEVC. V případě, že se o to postaral výrobce vašeho zařízení, podobný problém řešit nemusíte.

Pokud jej však potřebujete, kodek je nutné si stáhnout. Případně si též uživatelé musejí obstarat aplikaci, která tento formát dokáže přehrát. V čem je problém? Primárně v tom, že jak aplikace, tak i samotný kodek, které jsou oficiálně poskytovány samotným Microsoftem, jsou placené. Windows nejsou volně dostupným systémem a uživatel musí zaplatit za licenci na produkt, cenová politika společnosti Microsoft je tak nastavena v souladu s touto filosofií.

Chcete-li tak přehrávat videa v tomto formátu a zároveň nechcete nic platit, musíte se spolehnout na některé volně dostupné přehrávače, například oblíbený VLC player.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Software