Kryptoměny

Jak to dopadlo s projektem XIXOIO Richarda Watzkeho?

XIXOIO Richard Watzke
Foto: richardwatzke.cz, Tag: Richard Watzke

XIXOIO je společnost, kterou v roce 2018 založil Richard Watzke. Jak se celý projekt vyvíjel a jak je na tom dnes?

XIXOIO Watzkeho? Spoléhá na masivní reklamu

Projekt se zaobírá konkrétně digitálními tokeny. Celý princip je založen na tom, že klienti nakupují právě toto aktivum. Tím financují fungování firmy, odměnou jim má být podíl na budoucím zisku celého subjektu.

Na toto konto společnost spustila mohutnou reklamní kampaň ve snaze přilákat investující zájemce. Český youtuber Martin Mikyska odhadl cenu kampaně na desítky milionů. Plány byly poměrně ambiciózní, projekt o sobě hovořil jako o „Amazonu finančního světa“.

Už v minulosti se však objevily pochybnosti. Někteří varovali před tím, že společnost nabízela tokeny za minimálně desítky tisíc korun. Na jaře 2021 přes svou aplikaci společnost prodávala jediný token pod názvem XIX. To skutečně mohutnému úspěchu příliš nenapovídalo.

XIXOIO nezachránil ani Radovan Vávra

Na jaře roku 2022 se už mluvilo o spuštění prodeje tokenů SCX. Angažována byla do celého konceptu i značka SimpleCell. Obě společnosti tím chtěly financovat dokončení chytrého elektroměru komunikujícího v IoT síti Sigfox. Vybrat se měly na finacování řádově nižší stovky milionů.

Jak to dopadlo s projektem XIXOIO Richarda Watzkeho?

Kontroverzní český podnikatel a bývalý Richad Watzke tak spojil síly s Radovanem Vávrou, jenž je populárním investičním glosátorem. Vávrovi popularitu přineslo hlavně spoluautorství podcastu Ve vatě na portálu Seznam Zprávy.

SimpleCell hodlala použít Watzkeho platformu a její blockchain k vydávání kryptoměnových mincí. Tím opět měla v úmyslu především získat prostředky na svůj vlastní rozvoj.

A reálný výsledek? Ani tento pokus nedopadl nejlépe. Tvůrci se dušovali, že je projekt technicky připraven, což česká média komentovalo pochybovačným „údajně připraven“. Odložení měla způsobit stávající situace na Ukrajině.

Již zmíněný Mikyska ve svém pořadu Mikýřova úžasná pouť navíc odhalil, že to rozhodně nebyl první Watzkeho projekt, který se poněkud nepovedl, eufemisticky řečeno. Richard Watkze totiž založil už v roce 2014, jak je stále možno ověřit ze zápisu v obchodním rejstříku, společnost RICHARD WATZKE EUROPE, s.r.o. Ta ovšem skončila v likvidaci. A to kvůli neaktivitě a nekomunikaci s úřady.

Do světa kryptoměn vstoupil tento obchodník okolo roku 2017, a to právě se společností Veezzo, která se později přejmenovala na XIXOIO.

Jak Watzke „potopil“ nejprve své obchodní patnery, pak i investory

Dění kolem XIXOIO i pověst jeho zakladatele zkrátka od samého počátku nebudily přílišnou důvěru. A jak upozorňuje youtuber Mikyska, problém je i to, že mělo jít o neregulovanou burzu s investičními tokeny. Nižší míra regulace totiž upozorňuje na absenci jistotot a práv pro kupující.

Teoreticky samozřejmě podobný projekt je životaschopný a s potenciálem úspěchu. Podmínkou je nicméně promyšlená strategie. Richard Watzke však vsadil na masivní (a drahou) reklamní kampaň ověnčenou účastí významných jmen a avizovanou jako „First Crypto Banking Conference“. Tokeny se ovšem reálně neprodávaly a celá akce skončila obřími dluhy.

XIXOIO neúspěšně „utopilo“ celkem 200 milionů korun od investorů a po tomto debaklu projekt opustil i jeho prvotní investor Nikolaj Rožok.

Richard Watzke po tomto neúspěchu vyzkoušel jiný způsob: Dostat celý projekt do povědomí širší veřejnosti. To vyšlo, prodeje tokenů XIX se vyšplhaly nakonec na více než 300 milionů korun.

Hodnota tokenu však byla prezentována závádějícím způsobem, jednoznačně nebyla tržní. Tokeny tak nelze nikomu prodat a deklarovaný podíl na zisku je pro investora bezcenný, neboť firma v této chvíli žádný zisk nevytváří.

Jak dále upozorňuje Mikyska, právě kvůli tomu, že XIXOIO je neregulovanou burzou, nemají jednoduše investoři žádný nárok na to, aby dostali zpět alespoň část svých prostředků.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Kryptoměny