Každý den se lidé scházejí na Facebooku, aby si vyměňovali svoje příběhy, podívali se na svět očima druhých, spojili se s přáteli a zapojili se do nejrůznějších akcí. Konverzace, které se odehrávají na Facebooku, jsou zrcadlovým obrazem různorodosti komunity tvořené více než dvěma miliardami lidí, kteří komunikují nehledě na geografické a kulturní hranice a v desítkách jazyků a zveřejňují vše od textu po fotky a videa.
Chápeme, jak je důležité, aby se na Facebooku lidé nebáli otevřeně komunikovat. Zabezpečení naší služby před zneužitím proto bereme velmi vážně. Proto jsme vytvořili sadu Zásad komunity, kde je popsáno, co je na Facebooku povolené a co nikoli. Naše zásady platí pro všechny typy obsahu všude na světě. Jsou koncipované tak, aby byly komplexní – například obsah, který nemusí být považován za nenávistný slovní projev (tzv. hate speech), může být přesto odebrán, pokud porušuje naše zásady týkající se šikany.
Co je na Facebooku povolené a co nikoli
Cílem našich zásad komunity je podpora komunikace a vytvoření bezpečného prostředí. Naše zásady se opírají o postřehy pocházející z komunity a od expertů na technologie a veřejnou bezpečnost. Naše zásady dále vycházejí z těchto principů:
Bezpečnost: Aby lidé mohli budovat komunitu, musí se cítit bezpečně. Jsme odhodlaní odebírat obsah, který pobízí k újmám v reálném světě, mimo jiné k fyzické, finanční nebo emocionální újmě.
Právo na názor: Plně akceptujeme rozdílné názory. A byť to může někomu připadat nepřípustné, upřednostňujeme povolování obsahu, pokud ovšem odebráním daného obsahu nemůžeme zabránit konkrétní újmě. Příležitostně můžeme povolit obsah, který by jinak porušoval naše zásady, ale myslíme si, že může být zajímavý pro média, významný nebo důležitý pro veřejný zájem. Než k tomu však přistoupíme, pečlivě zvážíme, zda hodnota daného příspěvku pro veřejný zájem převyšuje újmu způsobenou ve skutečném světě.
Rovnost: Naše komunita je globální a různorodá. Naše zásady se můžou jevit jako příliš obecné. To je ale proto, že je konzistentně a spravedlivě aplikujeme na komunitu, která nemá geografické, kulturní ani jazykové hranice. Naše zásady komunity se tak ve výsledku můžou někdy zdát být méně detailní, než bychom chtěli. Jejich výsledek tak může být v rozporu s jejich základním účelem. Z toho důvodu můžeme v různých případech, kdy máme dostatek doplňujících informací, rozhodnout spíše podle povahy daného případu než podle litery zásad.
Lidé taky mají možnost ovlivnit svoje prostředí na Facebooku
Každý na Facebooku se podílí na tom, aby tato platforma byla bezpečná a lidé se na ní vzájemně respektovali. Žádáme, aby lidé při sdílení postupovali zodpovědně a aby nám dali vědět, pokud uvidí něco, co může naše zásady komunity porušovat. Lidé nám můžou snadno nahlásit obsah, který potenciálně zásady porušuje (včetně stránek, skupin, profilů, jednotlivých obsahů nebo komentářů), a my tento obsah zkontrolujeme. Lidé taky mají možnost ovlivnit svoje prostředí na Facebooku. K tomu jim slouží funkce jako zablokování, možnost přestat někoho sledovat nebo skrytí lidí a příspěvků.
Důsledky porušení našich Zásad komunity se liší v závislosti na závažnosti porušení a na tom, jakou historii má daná osoba na platformě. Například při prvním porušení zásad můžeme daného uživatele jenom varovat. Pokud ale v porušování našich zásad pokračuje, můžeme mu omezit možnost přidávat na Facebook příspěvky nebo mu zablokovat profil. Pokud se domníváme, že existuje reálné nebezpečí fyzického násilí nebo přímé ohrožení veřejné bezpečnosti, můžeme také upozornit bezpečnostní složky.
Zásady komunity slouží jako průvodce komunikace na Facebooku a průběžně je zlepšujeme. V tomto duchu žádáme členy komunity Facebooku, aby se těmito zásadami řídili.