Kryptoměny

Kryptotrhy zažívají korekci. Jaké jsou vyhlídky na rok 2022?

bitcoin-burza
Foto: pixabay.com, Tag: Bitcoin

Ke konci roku 2021 krypto hodleři vyhlíželi určitě jiný scénář. Bylo to 100 000 USD za jednu virtuální minci jménem Bitcoin. To se nakonec nepovedlo a toto aktivum se propadlo z 67 000 USD na 46 000 USD. Je tedy na polovině a díky chladnému trhu se nepředpokládá, že by se do konce roku mělo něco změnit. To by musel být zázrak. Díky koronaviru se trh ochladil a nová verze Omikron budí strašáka na kryptoměnových trzích. Ono to ale není jen na krypto trzích. I ty akciové, třeba index S&P 500 zaznamenal drobný pokles.

Pojďme se podívat na konkrétní kryptoměny na trhu

Bitcoin (BTC) – král trhu. Ano, digitální aktivum jménem Bitcoin určuje směr i díky jeho tržní kapitalizaci přes 40%. Pokud padají bitcoiny, padají i další krypto aktiva. Oproti ostatním měnám má Bitcoin jednu velkou výhodu. Má silný fundament a do budoucna se jedná o aktivum, které přežije mezi více jak 15 000 kryptoměnami, které na trhu aktuálně jsou. Satoshi Nakamoto totiž stvořil něco, co zde nemá obdoby. Jedná se o mix neprůstřelných technologií, které obchází centralizovaný svět.

Jeho plná decentralizace je trnem v oku dnešních regulátorů a bankovních institucí. Podle posledních zpráv s ním mají pouze výdaje. Není se čemu divit, donedávna tu v rámci směny byli pouze finanční molochy a o decentralizovaném řešení tu nebyla ani zmínka. Můžeme však zapátrat v minulosti a vytáhnout projekt e-gold.

Kryptotrhy zažívají korekci. Jaké jsou vyhlídky na rok 2022?
Kryptotrhy zažívají korekci. Jaké jsou vyhlídky na rok 2022?

Byl to elektronický platební systém krytý zlatem (tzv. digital gold currency), který byl provozován společností Gold & Silver Reserve Inc. pod obchodním jménem e-gold Ltd. Společnost byla zapsaná v obchodním rejstříku na ostrově Nevis. Systém ukončil svou činnost v roce 2008 v důsledků prohraných soudních sporů s vládou USA. Dříve totiž byly všechny bankovky kryté zlatem, banka musela krýt vše svými aktivy nebo zlatem. Dnes je v módě inflace a tisk bankovek.

Moderna na finančních trzích. Kvantitativní uvolňování

Kvantitativní uvolňování (anglicky Quantitative easingQE) je monetární politika používaná centrálními bankami ke stimulaci ekonomiky. Používá se, když se standardní monetární ekonomika stává neefektivní. Centrální banka provádí kvantitativní uvolňování nákupem finančních aktiv od komerčních bank a dalších finančních institucí. Zvyšuje cenu těchto finančních aktiv a snižuje jejich výnos a současně zvyšuje nabídku peněz.

Tím se odlišuje od běžné politiky nákupu nebo prodeje krátkodobých státních obligací za účelem udržování mezibankovní úrokové míry na určené výši. Expansivní monetární politika typicky zahrnuje nákupy krátkodobých vládních obligací centrální bankou za účelem snížení tržní úrokové míry. Zdroj: Wikipedia

Inflace a kryptoměny? Jak kde

Inflace se přenáší i do některých kryptoměn. Třeba u kryptoměny Ethereum (ETH) není zcela jasné, kolik mincí v oběhu vůbec bude. Na rozdíl od bitcoinu a mnoha dalších kryptoměn neexistuje pro kryptoměnu Ethereum, ETH, žádný strop. Místo toho se jeho nabídka každým rokem zvyšuje. A zatímco má BTC vestavěnou funkci pro snadné dotazování na své zásoby, Ethereum ne. ETH je tedy inflační a není zcela jasné, kolik mincí se do oběhu může vypustit.

Další známou decentralizovanou kryptoměnou je Cardano (ADA). Má ve svém kódu zaznamenáno, kolik jich bude. Přes 41 000 000 určitě ne. Tokeny ADA, tedy celý mechanismus je postavený na PoS – proof of stake. ADA mince můžete stakovat – být delegátorem sítě a těžit z provozu až 5% zisk v mincích ADA.

Vyhlídky na rok 2022?

Mnoho lidí se ptá, jak to bude vypadat s trhy v roce 2022. To je aktuálně s velkou neznámou. Můžeme však s klidem říci, že bude tento rok turbulentní a budeme si muset dávat velký pozor, kdy jakákoliv aktiva nakoupíme. Pokud máte s krypto aktivy kratší časový záměr, doporučujeme být opatrní. Můžeme očekávat také černou labuť (Černá labuť nebo teorie černé labutě je metaforou popisující důležité neočekávané události). Tento text není investiční rada.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

VÍCE V RUBRICE ► Kryptoměny