Kryptoměny

Mince z Paralelní Polis spojují Bitcoin s certifikátem BITNOTE

Paralelní Polis
Foto: wikipedia.com, Tag: Paralelní Polis

První edice mincí vyšla pod záštitou Institute of Cryptoanarchy v roce 2017 jako jeden ze samostatných projektů Paralelní Polis.

Misí Paralelní Polis bylo od začátku jejího vzniku poskytovat technologie a vzdělání, které lidé potřebují pro zapojení do nezávislé společnosti a na ochranu individuální svobody. Nezávislá svobodná společnost může existovat jen v prostředí, kde jsou demonopolizované všechny systémových nástroje pro její řízení.

Tímto projektem jsme chtěli vzdát hold lidem, kteří se tomuto systému postavili, a jejichž práce zásadní způsobem přispěla ke svobodě internetu. Všechny na mincích zobrazené osobnosti byly následně za svá přesvědčení a činy perzekuované, omezované na svobodě, ohrožené na životě, nebo zemřely v boji se státem za digitální svobodu. Ve všech případech se jednalo o výjimečné vizionáře.

Každoroční edice stříbrných mincí vychází v limitovaném počtu sta kusů a je výsledkem usilovné práce lidí nejen z Paralelní Polis. Na edicích pracuje celkem sedm lidí, bez jejichž vzájemného propojení by projekt nikdy nemohl fungovat. Jedná se netradiční propojení vysoce odborného uměleckého řemesla s digitální decentralizovanou měnou; jednou z výjimečností mincí je, že jsou kryty „nominální“ hodnotou Bitcoinu.

mince paralelni polis
Mince z PARALELNÍ POLIS spojují Bitcoin s certifikátem BITNOTE (Zdroj: paralelnipolis.cz)

Spojit virtuální měnu se stříbrnou pamětní mincí se nám podařilo díky BitNotes, produktu našeho kolegy z Paper Hubu. Mince tak nabývají hodnoty nejen sběratelské (edice jsou limitované, po výrobě sta kusů ničíme razníky) a uměleckořemeslné (téměř celý proces výroby je ruční autorská práce), ale i technologické – každá mince má hodnotu 0,01 BTC. Toto spojení značí i symboly na zadní straně mince; logo decentralizované měny Bitcoinu s trojúhelníkem, jakožto emblém Paralelní Polis, která ve své koncepci probojuje tři hlavní tematické pilíře – umění, vědu a technologii.

Stříbrné pamětní mince Paralelní Polis nejsou jakkoliv spojeny s žádným státním orgánem (včetně České národní banky), českou korunou, ani jakoukoliv jinou měnou s nuceným oběhem (FIAT měnou). Mince jsou propojeny s kryptoměnou bitcoin způsobem, který je blíže popsaný níže.

MINCE S BITCOINEM PROPOJUJE CERTIFIKÁT BITNOTE

Jako jedinečným řešením, jak propojit umělecký předmět v podobě sběratelské pamětní mince s kryptoměnou, se ukázaly BitNotes. Ke každé minci náleží jeden certifikát s BitNote, kterým Paralelní Polis garantuje nominální hodnotu mince 0,01 BTC. Na každou minci je nahrána setina Bitcoinu, kterou si zákazník de facto předplatí, neboť je zahrnuta v ceně mince.

Společnost BitNotes emituje papírové polotovary s běžnými bezpečnostními prvky, které znáte např. z oběžných bankovek české koruny. Kažý polotovar má svou vlastní bitcoinovou adresu, jež koresponduje s privátním klíčem, za který společnost ručí.

Druhý klíč zajišťuje Paralelní Polis a taktéž za něj odpovídá. Důležité je, že Paralelní Polis v tomto vztahu sice vystupuje jako ručící autorita, ale k zákazníkově setině Bitcoinu se nikdy nedostane. Aby se tomu tak stalo, museli bychom znát druhou polovinu kódu, který je skryt pod stíracím polem na BitNotes. Každý kód kuponu BitNote je ovšem jedinečný a originální.

Kdo je Roman Týc?

Roman Týc, který za celým projektem od roku 2017 stojí, se jako výtvarný umělec vždy soustředil na práci s technologiemi. V 90. letech vytvářel videokoláže, které animoval v reálném čase na speciálně sestaveném stroji. (Tuto techniku dále rozvíjel ve vizuální skupině PureA.) Vlastní uměleckou tvorbu prezentoval na třech samostatných výstavách, a to Vykradač hrobů v r. 2011, Jen blbni, zkazíš to všem v r. 2014 a Im Boden v r. 2017.

Roman je taktéž spoluzakladatelem umělecké aktivistické skupiny Ztohoven. Ta se kromě mnoha kontroverzních projektů jako např. Mediání realita (atomový výbuch v živém vysílání České televize), Morální reforma (rozesílání fiktivních SMS zpráv mezi poslanci parlamentu), zasloužila i o založení Paralelní Polis v roce 2014.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Kryptoměny