Internet

Nejlepší dokumenty Netflixu. Tohle by oku nemělo uniknout

netflix logo
Foto: pixabay.com, Tag: Netflix

Streamovací platforma Netflix nabízí mezi vysílanými pestrý výběr žánrů. Nechybí v něm ani dokumenty. Které z nich byste si neměli nechat ujít?

My Octopus Teacher

Film vznikl pod taktovkou režisérského dua Pippy Ehrlich a Jamese Reeda. Tento dokument poodhaluje divákům přírodu jižní Afriky.

A také sílu jednoho nečekaného setkání. Filmař Craig Foster navazuje v prostředí chaluhového lesa přátelství s unikátním tvorem žijícím pod mořskou hladinou – chobotnicí.

My Octopus Teacher (Foto: Netflix)
My Octopus Teacher (Foto: Netflix)

Film o přátelství i o překonávání bariér za srdce chytil diváky i filmové kritiky. Natočit se podařilo mimořádně emotivní film o intimním poutu člověka se zcela odlišným živočišným druhem. Navíc má film i hlubší přesah a dotýká se existenciálních otázek o smyslu bytí.

Dokonce si tento titul vybojoval Oscara za nejlepší dokumentární film. Podle kritiků se však o dokument v pravém slova smyslu nejedná. Film je do značné míry spíše osobní výpovědí.

American Murder: The Family Next Door

Dokumentární snímek mapuje události z roku 2018, ke kterým došlo ve městě Frederick v Coloradu. Týkaly se zmizení Shanann Wattsové a jejích dětí. Později byla Shanann i se svými dcerkami nalezena brutálně zavražděná.

Případ šokoval veřejnost a zapsal se do dějin jako jedna z nejhorších vražd v dějinách Ameriky. Veřejnost byla zděšena o to více, když vyplynulo na povrch, kdo má hrůzný zločin na svědomí.

To, že divák už díky titulku tuší, jak případ dopadne, filmu nijak neubírá na mrazivém vyznění. Spíše naopak, vzhledem k tomu, že publikum si je u záběrů vědomo, že sleduje poslední chvíle života oběti, tohoto času navíc těhotné.

The Family Next Door (Foto: Netflix)
The Family Next Door (Foto: Netflix)

Netflix už v minulosti dokázal, že se kontroverzních témat nebojí. Tvůrci se tak neváhali pustit i do této mimořádně náročné látky. Snímek vznikl pod režijní taktovkou Jenny Popplewell. Režisérka využila pro svůj dokument oficiální policejní záznamy a dokumenty, což celku dodalo autentickou a zvláště mrazivou atmosféru.

High Score

Hrajete počítačové hry? Pak vás bude zajímat dokument High Score. Přináší totiž příběhy a rozhovory s vývojáři a tvůrci raných videoher.

Dokument mapuje historii především klasických her a těch průkopníků, kteří stáli u jejich zrodu. Z pohledu evropského hráče je však samozřejmě nutné si uvědomit, že dokument reflektuje především historii her v místě svého vzniku.

High Score (Foto: Netflix)
High Score (Foto: Netflix)

Tento dokument tak potvrzuje, že Netflix může být i studnicí poznání a že umí přínosné informace podat zábavnou formou. Někteří fanoušci her však vytýkají dokumentární sérii také určitou roztěkanost prýštící především z očividného bezmezného nadšení pro toto odvětví.

Díky tomu musíte počítat s tím, že dokument je spíše sledem různých perliček než uceleným výkladem souvislostí. Na zábavnosti mu to však nijak neubírá.

The Last Dance

Dokument se zabývá životem a kariérou fenomenálního basketbalisty Michaela Jordana. Ten je podle mnohých nejslavnějším sportovcem všech dob.

TIP na článek: Nejlepší filmy a seriály na Netflixu v roce 2021

Americká značka Netflix patří k oblíbeným streamovacím platformám. Na které filmy a seriály byste se rozhodně měli dívat v roce 2021?

Jedinečný je tento film především díky záběrům z poslední mistrovské sezony basketbalového týmu Chicago Bulls. Slavný hráč ovšem ukázal v dokumentu i svou „temnou“ stránku, a to především z pohledu toho, jakým způsobem se choval ke svým spoluhráčům.

Jedinečné záběry jsou lemovány vyprávěním právě Jordanových spoluhráčů, ale také samotného basketbalisty.

Dokument však není kritickou sondou do společnosti a nepokouší se ani podívat hlouběji pod pokličku světa vrcholového sportu. Zachycuje „pouze“ mimořádnou osobnost sportovního světa. Divák sice ví, jaké bude závěrečné rozuzlení, to ale dokumentu The Last Dance neubírá na atraktivitě.

The Speed Cubers

Max Park a Feliks Zemdegs jsou mistři ve svém oboru. Ten je notně neobvyklý. Jde o skládání Rubikovy kostky.

Snímek The Speed Cubers sleduje životy obou šampionů, jejich vzájemnou rivalitu, ale nabízí i nahlédnutí do zákulisí komunity. Některé záběry pocházejí také z oficiálního mistrovství světa ve skládání.

TIP na článek: Jak zrušit Netflix? Udělejte tyto jednoduché kroky

Platforma Netflix je velmi populární mezi filmovými i seriálovými fanoušky. Co když ale zjistíte, že právě vám její používání nevyhovuje a potřebujete si zrušit členství? Jak na to?

Krátkometrážní dokument vsází především na údernost. Celou komunitou vládne doslova nakažlivé nadšení. Film se tak dokáže sympaticky zarýt pod kůži i těm, které jinak skládání oblíbeného hlavolamu příliš nebaví.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Internet