Kryptoměny

Nejvýznamnější technologické milníky Bitcoinu

kryptomena bitcoin
Foto: pixabay.com, Tag: Bitcoin

Za více než deset let své historie se bitcoin proměnil z poněkud obskurní zajímavosti, o jejíž existenci mělo ponětí jen několik nadšenců, po globální fenomén, před kterým skoro není úniku. Změny v ceně bitcoinu jsou často hlavní zprávou všech ekonomických médií (a nejen jich) a byl to právě bitcoin, který odstartoval šílenství zvané kryptoměny. Co to ale vlastně je? A jak posunul naše vnímání technologií?

Co je bitcoin?

Bitcoin je nejznámější z tzv. kryptoměn. Jedná se o dokonale decentralizovanou měnu, nad jejímž uvolňováním a ovládáním nemá moc žádná centrální autorita. Komunikace v síti bitcoin probíhá navzájem mezi účastníky neboli uzly, a to skrze příslušný program nainstalovaný na počítače, mobilním telefonu apod.

Zjednodušeně lze říci, že všechny uzly ví anebo mají možnost zjistit, které bitcoinové peněžence aktuálně náleží která mince nebo její část v celé síti. Jednotlivé transakce jsou potom potvrzovány tzv. těžaři, kteří za potvrzování transakcí získávají odměnu – poplatky, které jsou součástí transakce. Tato odměna je jediným způsobem emise nových bitcoinů.

TIP na článek: Zlato vs. Bitcoin. Jak efektivně pokrýt přicházející inflaci?

Ochránit prostředky proti inflaci lze jediným způsobem: Vhodně zvolenou investicí. Proti tradičním komoditám, jako je zlato, stojí nyní moderní technologie v podobě Bitcoinu. Co je výhodnější?

Celá síť tak nemá žádný centrální bod a kromě těch, co bitcoinové transakce zadávají či přijímají, a těžařů, jí nikdo jiný nemůže žádným jiným způsobem ovlivňovat.

Historie bitcoinu a její milníky:

 • V roce 2008 byla bitcoinová síť oficiálně představena v textu publikovaném uživatelem s pseudonymem Satoshi Nakamoto. Jeho pravou identitu dodnes neznáme.
 • Dne 3. ledna 2009 byla síť spuštěna a Satoshi Nakamoto vytěžil bitcoin blok s číslem 0.
 • O 11 dní později, 12. ledna 2009 byla provedena první bitcoinová transakce, když Nakamoto odeslal 10 bitcoinů programátoru Halu Finneymu, jednomu z prvních lidí, kteří si stáhli bitcoin software.
 • V roce 2009 si v rámci jedné první bitcoinové transakcí spojené s nákupem fyzickým produktů koupil uživatel Laszlo Hanyecz dvě pizzy za deset tisíc bitcoinů. V dnešní době by měla podobná transakce hodnotu několik miliard korun.
 • V srpnu 2010 došlo k objevu první a zatím jediné významné bezpečnostní díry v systému, která umožňovala tvorbu nových bitcoinů v neomezeném množství. Chyba byla napravena a systém byl updatován.
 • V roce 2011 oznámila organizace WikiLeaks, že začíná přijímat transakce v Bitcoinech. Ve stejném roce se k tomuto kroku odhodlalo i několik dalších organizací.
 • V roce 2012 byla založena Bitcoin Foundation – organizace, která si klade za cíl propagovat bitcoin a nastavovat jeho standardy. Nemá ale nad bitcoinovou sítí reálnou kontrolu. V témže roce začal platby v Bitcoinech přijímat WordPress.
 • V březnu roku 2013 došlo k rozštěpení řetězců a po nějakou dobu fungovaly dvě na sobě nezávislé bitcoinové sítě. Problém byl vyřešen dočasným downgradem na starší verzi.
 • V červenci 2013 došlo k zahrnutí bitcoinových plateb do platebního systému M-Pesa, který je široce používán především v Africe. Ve stejném roce označil soud v Texasu bitcoiny za peníze a formu měny.
 • V roce 2014 začal platby v Bitcoinech přijímat v prostředí svých obchodů Xbox a Windows Store i Microsoft.
 • Výkon bitcoinové sítě charakterizuje tzv. hash rate, V roce 2016 dosáhl poprvé hodnoty exahash/sec (v roce 2021 se rychlost sítě pohybuje v hodnotách přes 200 exahash/sec).
 • V roce 2016 také vyšel vědecký článek, který dokazoval, že již v roce 2013 byly hlavní hybnou silou legální bitcoinové transakce, nikoliv ty, které jsou spojeny s kriminálním prostředím.
 • Švýcarské dráhy zavedly nový typ automatů na jízdenky, které jsou schopné číst bitcoinové kódy přímo z displeje mobilního telefonu.

BTC se stává oficiálním platidlem v Salvadoru

Bitcoin i v současné době prochází dalším rozvojem. Na jednu stranu se dočkal statusu oficiální měny v první státě – v Salvadoru. Na druhou stranu např. Čína označila veškeré kryptoměnové transakce za nelegální. Je proto otázkou, jakém směrem se kryptoměny vydají a zda se ve světové ekonomice ještě více prosadí.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT

Komentuj článek »

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další novinky Kryptoměny