Kryptoměny

Bitcoin se stal oficiálním platidlem v Salvadoru. Jak to dopadlo?

Foto: Bitcoin
Foto: pixabay.com, Tag: Bitcoin

Před několika dny začal platit v Salvadoru nový zákon, který nastavil dle místní legislativy Bitcoin (BTC) jako oficiální platidlo. Středoamerický stát se tak stal první zemí, kde se stala kryptoměna opravdovou měnou. Můžete si za ni v McDonald’s koupit hamburger a ve Starbucks kafe.

Před uvedením digitální kryptoměny bylo všem jasné, že mohou nastat problémy. Bitcoin se jako platidlo nemusel osvědčit, do nedávna byly transakce drahé. Teď však můžete poslat krypto-komoditu za jednu korunu. Dříve jste museli zaplatit třeba i šest set korun.

Vše má řešení, a rychlé řešení – Lightning Network

Aby byl Bitcoin flexibilní a uměl si za pár sekund poradit s více transakcemi najednou, vznikla nová síť – nadstavba nad bitcoinovou sítí. Jmenuje se Lightning Network a již Satoshi Nakamoto ji zmínil ve White Papperu BTC. No není to úžasné? Nadčasová měna, zlatý digitální standard. Bitcoin se nikdy nehodil na platbu, transakce byly drahé a nebylo s ním možno instantně zaplatit. Teď už to jde a El Salvador si na to udělal svou peněženku Chivo.

Bitcoin se stal oficiálním platidlem v Salvadoru
Bitcoin se stal oficiálním platidlem v Salvadoru

Tato sít slouží na principu uzavřeného kanálu. Prostě si na krypto-adresu pošlete své bitcoiny a můžete s nimi instantně platit. opravdu instantně, do sekundy máte své satoshi na jiné adrese.

El Salvador to zkusil, je to pro místní občany dobře?

Stát El Salvador to s bitcoinem zkusil – nařídil svým občanům platit a firmám přijímat bitcoiny. Toto nařízení však vzbudilo i řadu negativních názorů. Nařizovat někomu platit digitálním aktivem? Bylo by možné na začátek přijímat Bitcoin paralelně s americkým dolarem a nechat vše na občanech. Ti se pak mohou rozhodnout, zda budou platit bankám vysoké poplatky za zprostředkování platby mezi státy.

Většina lidí ze země totiž posílá dolary z jiného státu. Banky si však berou nemalé poplatky – pokud pošlete třeba deset amerických dolarů, na účet v Salvadoru jich přijde jen šest. Za větší transakci můžete zaplatit třeba i desítky dolarů. To všechno má bitcoin změnit. Obejít banky a nabízet alternativu k místnímu finančnímu systému.

TIP na článek: Kam až spadne? Otázka, která trápí lidi, co koupili Bitcoin

Bitcoin se stal nedílnou součástí tohoto světa. Je to digitální aktivum, které svým cenovým přírůstkem překonalo všechny komodity na světě. Jedna digitální mince se prodávala za 1 400 000 Kč a nebylo jasné, kam až cena vyroste.

Důležité je také zmínit, že většina obyvatel v El Salvadoru nemá bankovní účet. Předpokládá se, že je to až 65% obyvatel. Chivo, platební brána a firma distribuující bitcoiny se rozhodla v zemi vybudovat přes 200 automatů na směnu a výplatu bitcoinů. Aplikace umí přijímat bitcoiny, ale také je změnit instantně na americký dolar (USD). Můžete si ho pohodlně směnit a nechat vyplatit bankomatem.

Bukele (Nayib Armando Bukele Ortez (narozen 24. července 1981 v San Salvador) je salvadorský politik, podnikatel, bývalý starosta San Salvador a 46. prezident Salvadoru), který stál za plánem zavést bitcoiny nejprve oznámil, že El Salvador nakoupil prvních 200 bitcoinů.

Naši makléři jich nakoupí mnohem víc, jakmile se přiblíží termín,“ napsal prezident na Twitteru. „Teď máme 400 bitcoinů,“ upřesnil později během dne. Země tak v pondělí nakoupila BTC za v přepočtu 20,9 milionu dolarů (447 mil. Kč).

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Kryptoměny