SoftwareZe světa IT

Mávnout na taxík? Dnes už ne, stačí nainstalovat aplikaci

TAXI in Ljubljana, Slovenia

Už jste slyšeli o alternativních taxislužbách? V současné době se roztrhl pytel s aplikacemi pro chytrá zařízení, které nabízejí alternativní taxislužby. Mezi nejznámější v našich končinách patří například Uber, Liftago, Wunder Car nebo Taxify. Všechny aplikace vám v tomto článku důkladně představíme.

Je to jednoduché. Zatímco, abyste museli volat taxi a čekat než přijede, můžete si ve svém chytrém zařízení nainstalovat jakoukoliv z mnoha aplikací zabývajících se alternativními taxislužbami. Stačí se jen zaregistrovat a můžete aplikace začít využívat. A jak to vlastně funguje? Aplikace vám umožní vybrat si nejbližší vůz ve vašem okolí, který vás odveze za vámi přijatelnou cenu. Potom se stačí jen spojit s řidičem, který vás vyzvedne a odveze na místo vámi určené. Oproti obyčejné taxislužbě jsou navíc ceny v mnoha případech mnohem příznivější. Teď si pojďme představit nejznámější aplikace.

taxi_title1

Takový taxik vám nejspíš nepřijede ani při objednání přes smartphone

Uber

Jako první vám představujeme snad nejznámější aplikaci pro alternativní taxislužby. Tato aplikace byla vytvořena americkou nadnárodní společností Uber Technologies Inc a je známa po celém světě. Na český trh firma vstoupila v srpnu 2014, avšak zatím je využitelná pouze v Praze. Aplikace u nás dále nabízí dvě verze. Tou první je UberBlack, kde jsou registrovaní profesionální řidiči s licencí. Cena za kilometr se v aplikaci pohybuje na 23 korunách za kilometr, přičemž řidič odvádí 20 procent aplikaci. Druhá verze nese název UberPop a je založena na trochu jiném principu. V ní se totiž můžete zaregistrovat i vy, jako řidič a nepotřebujete licenci. Znamená to tedy, že pokud využíváte UberPop, může vás odvést kdokoliv, kdo je v aplikace přihlášen jako řidič. Tato varianta je navíc o poznání levnější a můžete se svézt za 10 korun za kilometr plus k tomu přičtené 4 koruny za každou minutu jízdy.

Taxify

Taxify je estonská služba, která na náš trh vstoupila v polovině loňského roku. Funguje na velmi podobném principu jako Uber. Aplikace vám automaticky vybere řidiče, který je k vám nejblíže. Po potvrzení platby můžete řidiče navíc sledovat, jak se k vám přibližuje a zároveň vám aplikace ukazuje, za jak dlouho u vás bude řidič stát. Aplikace nabízí bezhotovostní platbu, takže pokud si v aplikaci nastavíte svou platební kartu, nepotřebujete hotovost. Nemusíte se starat o placení, jelikož platba proběhne automaticky po dokončení jízdy. Na závěr jízdy vás aplikace požádá o zhodnocení řidiče. Každý řidič, který má průměrné hodnocení méně jak 4,5 hvězdičky, je z aplikace vyřazen. A za kolik se svezete? Pokud pojedete v noci, připlatíte si. Od 6:00 do 20:00 jezdíte za 13 Kč/km + 4 Kč za každou minutu jízdy + 30 Kč za nástup. V noci vás bude stát každý kilometr o 2 koruny více, než ve dne. Aplikace je dostupná v Google Play, App Store i ve Windows Store.

Liftago

Liftago se stala nejúspěšnější aplikací pro alternativní taxislužby u nás. Nejvíce tomu pravděpodobně pomohlo, že aplikace byla vytvořena českými programátory. Aplikace nabízí pouze licencované řidiče, stejně jako Taxify. V Praze se cena za kilometr pohybuje od 14 do 28 korun, přičemž záleží na přepravci, jakou cenu zvolí.  Na rozdíl od ostatních služeb, tato funguje nejen v Praze, ale i v Brně, což jí velice přidává na popularitě. Aplikace je s vámi po celou dobu jízdy, můžete sledovat aktuální cenu, trasu i čas, jak dlouho ještě přibližně pojedete. Způsob platby si můžete vybrat sami. Buď budete platit hotově a nebo platební kartou, kterou si v aplikaci nastavíte. Appku si můžete stáhnout na Google Play, nebo App Store. Pro Windows Store bohužel není a pokud tedy vlastníte telefon s Windows, musíte si vybrat alternativu, například Taxify.

WunderCar

Poslední aplikací, kterou si představíme, je WunderCar. Je jiná než ostatní. V ní se totiž může stát, že pojedete i zadarmo. Záleží tedy jen na vás, kolik vlastně budete platit. Opět jako s UberPop, ani zde nemusí být řidiči profesionálové s licencí. Aplikace je napojena na vaší platební kartu a po jízdě vám automaticky navrhne cenu, kterou můžete libovolně navýšit, nebo snížit. Hlavním cílem této aplikace je poznávat nové lidi a cílovou skupinou jsou tedy mladí lidé. Pokud si chcete přivydělat, můžete se navíc zaregistrovat dokonce i jako řidič a zhostit se tak role taxikáře.

Vyzkoušeli jste některou ze zmíněných aplikací, nebo používáte úplně jinou? Napište nám do dolů do komentářů a poraďte tak třeba dalším čtenářům.

2 Komentář

  1. Dobrý den Matěji, v článku máte mnoho chybných informací. Uber má již nějakou dobu jiné sazby stačí kouknout na https://www.uber.com/cs/cities/prague/. Taxify má už přes měsíc sazby 30 Kč nástup + 9,90 Kč za km + 4Kč za min stačí kouknout do aplikace. Wundercar v Praze už vůbec nefunguje.

  2. A proč se nezlegalizuje aplikace taximet? To je digitální taxametr a má i uživatelskou aplikaci kde zákazník vidí polohu vozu. Osobně ji používám a i mí zákazníci jsou spokojení že mě vidí kde se pohibuji zda jsem volný či ne a hlavně když mi neumí vysvětlit kde jsou pošlou mi přez ní souřadnice. Samozřejmě potřeba předplatné na tyto funkce ale je to kolem 100 Kč měsíčně. Což není moc, aplikaci jsem testoval podle taxametru torola mpt 5 a můžu říct že je přesná. Nastavení se dá uzamknout z bt tiskárnou tiskne i účtenky a nemusím kupovat taxametr za 20000 i z montáži.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

VÍCE V RUBRICE ► Software