Mobilní telefony – především ty chytré – už jsou ve většině případů nedílnou součástí našich životů – od nastavení ranního budíku, přes vyfocení oběda a “postování” na sociální sítě, až po pozdně večerní objednání teplé pizzy rovnou domů. Zkrátka tu krabičku držíme v ruce každou chvíli a někteří z nás už ji z té ruky moc nedávají, že? Masové využití smartphonů je proto dnes už i na poli přesunu peněz – platby, slevy, půjčky, zálohy, dárcovství atd.. A na možnosti platit mobilem se právě podíváme.
Zavolej mi do klubu!
Vše začalo už samotným voláním – zavolali jste na 0609 + další krásná čísla a horoskop, něžný ženský hlas nebo tip na sportovní utkání jste měli na dosah. Přišly SMS a rázem jste si pouhým kliknutím na ODESLAT objednali melodii nebo obrázek přímo do svého mobilu. Pro dobrosrdečné lidi začaly fungovat DMS (dárcovské SMS).
Dalšími možnostmi, kde platit “SMSkami”, se staly služby – parkoviště, vstupenky nebo různé internetové stránky. Všechny tyto služby v podstatě fungují dodnes a jsou už samozřejmostí. Jedná se o rychlé a pohodlné drobné platby, které zvládne každý a často i bez chytrého mobilu. Peníze se vám strhnou buď z kreditu nebo z měsíčního vyúčtování (a že někdy to překvapení bylo, což?) a je to. Avšak ta nenadálá překvapení nebo nízký limit pro platby můžou být i nedostatkem těchto tzv. m-plateb.

M jako mobilní
Mobilní operátoři, i díky rozvoji technologií, přišli tedy s m-platbami více integrovanými se samotným internetem – kdy musíte potvrdit platbu na webu, případně máte u operátora otevřený “účet” a přes něj posíláte peníze. Dalším krokem bylo internetové bankovnictví, kdy jste ze svého PC poslali peníze a díky mobilu jen potvrdili platbu pomocí ověřovací SMS. U prvních smartphonů jste se už mohli na svůj online účet u banky připojit přímo (bez použití PC).
K tomu následně začaly sloužit speciální aplikace. A dnes si prostě nainstalujete “appku” od své banky a platíte a posíláte peníze na všechny strany. Tato možnost je dnes jednou z nejrozšířenějších a stala se jakousi platformou pro další možnosti placení.

Grrr, ty QRRR
I přes to, že máte aplikaci určenou výhradně platbám a máte uložené trvalé příkazy, není vše vyřešeno a na jedno kliknutí. Stačí, abyste si objednali obal na mobil v tom novém e-shopu, přišli do restaurace bez peněženky nebo zapomněli něco zaplatit a účet či fakturu máte jinde, než jste. Pak musíte buď vše pečlivě naťukat do mobilu nebo se vrátit domů pro kreditku či zavolat do té firmy, která má jen do čtyř.
Některé společnosti proto přišly s možností platit pomocí QR kódů – kdy v aplikaci naskenujete ten kostičkovaný nesmysl a mobil už ví, komu a kolik má poslat. QR kódy najdete na fakturách, na webu, na parkovacích automatech atd.
Další možností je např. výběr hotovosti z terminálů pomocí ověřovacího kódu z aplikace dané banky. Ale i opačný směr je hodně využíván – např. slevové karty se naskenují do aplikace v mobilu a při placení se místo dlouhého hledání v peněžence jen ťukne na danou “appku” a zobrazí všechny potřebné údaje včet=ně čárového kódu kuponu.

Operuji, operuješ, operátorujeme
Obecně speciální platební aplikace dostály svého významu a především díky celkem dobré bezpečnosti se staly další dobrou možností, jak měnit peníze v lupeny na oblíbený koncert nebo květinu pro ženu. Jedním zmáčknutím můžete bloknout kartu, nastavit limity, mít přehled o měsíčních výdajích, využít výhodný kurz dolaru nebo koupit oblečení levně.
I přes relativně snadné fungování aplikací v mobilu jsou ale omezení, díky kterým zkrátka musí přijít nová řešení. Operátoři se snažili jít svou vlastní cestou a díky svým projektům propojovali mobilní “platební brány” s účty zákazníků. U nás se rozjel např. projekt MOBITO, který ale končí. Mohli jste posílat peníze, platit u obchodníka, dobít kredit, ale… Ale jen do výše 10 tis. Kč, jen někde a jen díky další aplikaci. Tato cesta se tedy stala tak trochu slepou kolejí.
Peněženka v mobilu
To, co tedy muselo následovat, nebylo doplnění platebních karet mobilem, ale jejich nahrazení. Google, Amazon, PayPal a v neposlední řadě Apple se stali takovými bankami a obchodníky v jednom. Takže platební kartou vydanou přímo Googlem už nyní můžete nakupovat aplikace, knihy, muziku nebo i platit účet v restauraci jen jedním kliknutím. A ano, tato karta je navíc virtuální, žádné plasty v peněžence, žádné tahání karet s sebou, ale vše v aplikaci. Potřeba platit snadno i v kamenném obchodě se přesunula z karet do mobilu.
TIP na článek: Wirex se spojuje s Mastercard. Placení kryptoměnami bude ještě pohodlnější
Wirex se stává kryptoměnovou platformou číslo jedna na trhu s platebními kartami. Je aktivní už poměrně dlouho a spojení se společností Visa dávalo smysl. Nyní navazuje další partnerství, a to se společností Mastercard.
Velcí hráči na trhu online služeb začali nahrazovat kreditku jako takovou svou vlastní službou. Už není potřeba platby vázat na hardware v podobě kreditky nebo SIM karty, ale stačí softwarové ověření. Zadáte správné informace o své současné kartě, spárujete s tel. číslem nebo svými údaji (třeba i biometrickými) a nakupujete.
Co se ale uchytilo ještě lépe a co přišlo vlastně jako nutnost, tím je nyní bezkontaktní platba. Tu známe dnes u plastových karet, které už nemusíme projíždět “žehličkami” nebo dávat u kasy z ruky. Prostě jen přiložíme na platební terminál, necháme pípnout (případně zadáme PIN) a je hotovo. A přesně to nyní začíná převládat i u mobilních transakcí. Technologie NFC umožňuje, stejně jako mezi samotnými mobily, bezdotykový přenos dat z mobilu do platebního terminálu.
Nejen přímí výrobci HW nebo tvůrci SW, ale i banky a vydavatelé karet se snaží využít NFC na maximum. Dosud bylo NFC trochu brzděno vázáním na SIM kartu (operátora). Nyní díky HCE (cloudové řešení) je přenos dat řešen v podstatě jen mezi klientem a bankou. Mastercard už několik let má vlastní aplikaci, která má od letošního roku podporovat i NFC platby. Visa v současnosti připravuje s několika bankami také vlastní řešení (i v ČR).
Apple je v tomto asi nejdále a používání jeho služby už v Americe a Velké Británii roste meziročně o 100 %, podporuje ho 500 bank a 700 000 obchodníků. Google odstartoval svůj Android Pay v září tohoto roku a jeho ambice jsou stejné jako u Applu (jak jinak). Samsung nezůstává pozadu a své řešení pomocí NFC nabízí také. Bohužel se posledně zmiňované služby týkají zatím především USA a UK.
Jak je to s bezpečností? Budete se divit, ale platit mobilem je leckdy bezpečnější než staršími metodami. Nejen potřeba otisku prstu pro odemknutí mobilu, ale také např. “tokenování” plateb, čili jakási časová jedinečnost, zmenšují prostor pro zneužití dat. Tak jako tak si budeme muset ještě nějaký měsíc počkat, než budeme i v české kotlině moci plně využívat výhod bezkontaktního mobilního placení. Doufejme, že to bude rychlejší vývoj než např. s LTE.
Jak jste na tom s mobilními platbami vy, mobilní nadšenci? Napište nám, které ze zmíněných způsobů využíváte, nebo jestli je nějaká, kterou jsme nezmínili.