Mobilní telefonyZe světa IT

Recenze Lenovo Moto G – naprostý základ s čistým Androidem

Lenovo Moto G cover

Lenovo přineslo na český trh řadu Lenovo Moto. Byli jsme na jejím oficiálním představení. Řada se momentálně skládá ze tří modelů, které jsou odstupňované jak cenově, tak podle specifikací. Celá řada Moto je unikátní tím, že pracuje s čistým Androidem. Uživatelské prostředí je tak stejné, jako na smartphonech Nexus, které nepatří mezi nejlevnější. Kdo tak chce čistý Android a neutratit moc peněz, podívá se po základním modelu Lenovo Moto G. Když se podívá pořádně, zjistí, že Moto G pro něj má jedno zajímavé překvapení, které mu budou závidět i modely o dvě třídy výše.

Lenovo Moto G_title

Čitelnost displeje na přímém slunci není nejlepší

Je to plaváček

Když říkám, že pro vás má Moto G jedno překvapení, myslím tím samozřejmě jeho vodotěsnost. Lenovo Moto G se totiž pyšní na svoji třídu neobvyklou certifikací IPx7. Opět si tuto zkratku můžeme přeložit a dostaneme až půl hodiny v hloubce 1,5 metru pod vodou. To už nám Lenovo ukázalo na tiskové konferenci, kde telefony představovali. Nechali Géčko plavat s rybkou v akváriu. Za sebe můžu dodat, že vodotěsnost je podmíněná dobře nasazeným zadním krytem, na kterém jsou gumové záslepky slotu na microSD a SIM kartu. Kryt se dá nasadit dobře, ale pokaždé si důkladně zkontrolujte, že opravdu všude zacvakl.

Telefon není moc velký, s rozměry 142,1 x 72,4 x 6,1- 11,6 mm se jedná spíš o menší model. Správně jste si všimli, že na třetí pozici, tedy tloušťce telefonu je uvedeno rozmezí. To je proto, že Géčko nemá rovná záda, ale jsou kulatá. Díky tomu telefon docela hezky sedí v ruce. Dobrému úchopu navíc pomáhá povrch zadního krytu. Je to vroubkovaná guma, telefon tak neklouže po dlani, ani na něm nezůstávají viditelné otisky prstů.

Zadní kamera se nachází na kovovém proužku, což je jeden z jednotících znaků celé řady. Na spodní straně proužku je prohlubeň s logem Motorola. Důlek ve mně docela dlouho vyvolával pocit, že by se pod ním mohl skrývat senzor otisků prstů, ale není to tak. Na druhém konci proužku je tedy kamera a duální LED blesk. Kromě tohoto kovového prvku je jinak telefon kompletně plastový, tedy alespoň napovrch. Pod zadním krytem totiž uvidíte kovové tělo, které zajišťuje odolnost proti vodě.

Výkon? Ani moc ne, ale zavoláte si

Jak už jsem říkal, jedná o základní model řady Moto, tedy nikdo z nás asi nečeká oslnivé výkony. A proč taky, nemusí každý telefon být jako lokomotiva, aby si našel svého uživatele. V Lenovu Moto G najdeme procesor Qualcomm Snapdragon 410, jedná se o čtyřjádro s taktem 1,4 GHz. Díky tomu, že tu máme čistý Android, odpustím Géčku jenom 1 GB operační paměti. Ano, není to mnoho, ale když vím, že půlku z toho nesežere bloatware, kterým výrobce telefon zaplácal, dokážu se s tím smířit. Počítejte však s tím, že budete muset ukončovat aplikace, které nějakou dobu nepoužíváte, jinak se bude telefon zadýchávat. Na nějaké pořádné hraní to také není.

O to déle vám pak vydrží baterie, která má kapacitu 2470 mAh. Troufám si říct, že méně náročný uživatel, který nebude mít neustále zapnutou WiFi, zavolá si a občas pošle SMS se dostane až na 2 a půl dne. My ostatní počítejme spíš s jeden a půl až dvěma dny. Větší výdrž je dána také menším displejem. Géčko totiž svítí pouze pěti palcovým HD displejem, který kryje tvrzené sklo Gorilla Glass 3. Nad ním najdeme čočku přední kamery, která má rozlišení 5 MPx, selfička tak budou spíše horší. Vedle čočky, stejně tak pod displejem, jsou drážky, které by napovídaly, že má Géčko stereo reproduktory. Bohužel, to tak není. Zadní kamera má rozlišení 13 MPx a dokáže totiž video ve FullHD.

Čistý Android a pár Moto vychytávek

Bavit se o systému, který na Géčku běží ani nemusíme. Je to čistý Android ve verzi 6.0. Ten je však doplněný o několik vychytávek, které usnadňují, nebo zlepšují práci s telefonem. První je displej Moto, který bychom mohli popsat jako jakési Alway-on, až na to, že ne neustále. Pokud vezmete telefon do ruky, nebo s ním i jenom pohnete po stole, zobrazí se vám čas a piktogramy notifikací. Ty si navíc můžete snadným potažením rovnou otevřít.

Pokud telefonem dvakrát zatřesete zapne se vám svítilna. To je funkce, která výrobce telefonu nestojí téměř nic a uživateli to ohromně pomáhá. Tleskám. Smartphony Moto také umí rychle spustit fotoaparát. Jelikož nemají hardwarové tlačítko, jako třeba Samsungy, tak se na to muselo jít jinak. Stačí dvakrát otočit zápěstím a aplikace fotoaparátu se spustí.

Nestojí moc, ale za hubičku není

Lenovo Moto G momentálně koupíte za průměrnou cenu lehce přes 5500 Kč. Za telefon s opravdu základními parametry se to zdá hodně, ale pokud se koukneme na kvalitu zpracování, ve své třídě unikátní vodotěsnost a čistý Android, dá se tato cena skousnout a z telefonu se stává zajímavý model pro nenáročné uživatele.

Recenze Lenovo Moto X Play

Recenze Lenovo Moto X Force

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Mobilní telefony