Mobilní telefonyZe světa IT

Recenze Lenovo Moto X Play – skvělý poměr cena/výkon

Lenovo Moto X Play cover

Řada Lenovo Moto představuje relativní novinku v nabídce čínského výrobce na českém trhu. Prozatím čítá tři smartphony, které pokrývají celé cenové i specifikační spektrum. Vybere si tedy každý. Tyto smartphony mají dvě základní podobnosti. První je designová podobnost a tou druhou je přítomnost Androidu v jeho čisté podobě. Motorola, potažmo Lenovo, jako její majitel, neupravili prostředí žádným viditelným způsobem. Přestože přidali pár příjemných vychytávek, pocit z čistého Androidu zůstává. Nebo ne? Dnes se podíváme na model Moto X Play, který se drží uprostřed řady a přináší skvělý poměr cena/výkon.

Lenovo Moto X Play_title

Čistý Android jako Nexus, ale Nexus to není, drahý pane

Za cenu personalizace jsou tu mouchy

Všichni máme rádi věci po svém, ať už se jedná o rozestavění ikon na ploše, umístění telefonu v levé, nebo pravé kapse, či originální kryt. U Moto X Play tuhle možnost máte také, personalizovat. Jednoduchým způsobem můžete měnit zadní kryt. Nemusíte si ani další kupovat. V balení jsou totiž rovnou tři. Modrý, černý a fialový. Všechny vypadají pěkně a mají pogumovaný povrch se vzorem. Díky tomu telefon dobře drží v ruce. Také je to dáno tvarem zad, která nejsou rovná, ale zaoblená. Xko tak hezky sedne do dlaně. Jediná nevýhoda, které jsem si všiml, v souvislosti s výměnnými zády, je drobná vůle pod nimi. Zkrátka kryt sice dobře drží na svém místě, ale pod ním je milimetřík místa a je to znát.

Telefon není z nejmenších, má 5,5 palcový displej, ale přesto v ruce nepůsobí přehnaným dojmem. Snad jenom prostor nad a pod displejem by mohl být menší, ale jsem v něm umístěny výdechy telefonního a hlasitého reproduktoru, takže se to dá pochopit. Jedním z jednotících designových prvků řady Moto je proužek v horní části zad, ve kterém je i zadní kamera a blesk. Na jeho spodku, stejně jako u menšího Moto G, je důlek s logem Motoroly. Přestože tento model už se cenou i výbavou dostává do kategorie, kde je senzor otisků prstů běžnější, ani tady ho nenajdete a stejně jako já, budete marně přikládat prst.

Hrany telefonu, který je jinak plastový, nejsou nijak ostré a vlastně ani tlusté. V nejširším místě, tedy uprostřed zad, má Xko 10,9 mm, zato právě na krajích je tlustý pouze 8,9 mm. Za mě, vzhledem k velikosti telefonu, přijatelné hodnoty. Telefon sice není vodotěsný, ale vodu odpuzuje. Pokud jste tedy zvyklí po ránu při čištění zubů sledovat videa na telefonu, nemusíte se bát, pokud telefon pocákáte. Xko má příjemně velikou baterii, kapacita 3630 mAh je spíše z těch lepších a na výdrži se to projevuje. Není problém s telefonem vydržet den, den a půl. A to mluvím o aktivním používání. Nenároční uživatelé se dostanou i na dva dny. Navíc díky technologii TurboPower dobijete za 15 minut dost šťávy na 7 hodin provozu. Nabíječka nenabízí jen jeden USB port, ale rovnou dva.

Lenovo Moto X Play (2)

Chcete si hrát? S Moto X Play můžete

Moto X Play se už posouvá do kategorie vyšší střední třídy, takže po něm můžeme chtít víc věcí. Rozhodně po něm chceme větší výkon. Není to sice výkon na úrovní dnešních vlajkových lodí, ale většině lidí to bude stačit. U procesoru padla volba na Qualcomm Snapdragon 615, osmi jádrový kousek s taktem 1,7 GHz. Operační paměť 2 GB je vzhledem k čistotě systému dostatečná. Telefon jsem prohnal benchmarkem AnTuTu a získal skóre 41439 bodů. Pokud budete chtít hrát, na většinu her tento výkon bude stačit.

5,5 palcový displej už si zaslouží FullHD rozlišení a Xko ho má. Displej vypadá parádně, má skvělé podání barev a pozorovací úhly. Čitelnost na slunci je mnohem lepší, než u menšího bratra Moto G. Senzor okolního světla má sice občas drobné zpoždění, ale nic, co by uživatele stihlo naštvat, nebo otrávit. Od displeje se snadno dostáváme k fotoaparátu, ten je u Moto X Play naprosto parádní. Rozlišení 21 MPx je znát a fotky jsou parádní. V podvečer pomůže duální LED blesk. Bohužel se nedostalo na 4K video, takže se musíme spokojit s FullHD. I když upřímně, koho znát to bude mrzet déle, než pár dní po koupi, kdy si budeme zkoušet, co všechno telefon dovede. Nakonec stejně skončíme u 1080p, a to jak z důvodů velikosti nahrávky, tak proto, že ne každý ještě dnes 4K přehraje.

Čistý Android? Teoreticky, ale pocitově nic moc…

Pokud jste někdy měli v ruce některý z telefonů Nexus, nastaly tyto dvě alternativy. Buďto jste se do čistého Androidu zamilovali, nebo vám na něm něco chybělo, takové ty kudrlinky, které tam přidá výrobce svojí nadstavbou. V mém případě to byla láska na první pohled, proto když Lenovo uvedlo na náš trh alternativu k Nexusům a ještě takovou, která vám nevyluxuje účet, radoval jsem se. Bohužel, ten pocit, který jsem z čistého Androidu měl například u Nexusu 5X se nedostavil. Nevím přesně čím to je, zkrátka to není ono.

To ovšem neznamená, že používat Xko by bylo nepříjemné. Díky Moto vychytávkám je to právě naopak. Displej Moto, který funguje podobně jako funkce Always-on vám ušetří otravné mačkání tlačítka, abyste se podívali, jestli ten nový email vyžaduje okamžitou pozornost. Trošku mi zde chybí funkce Probuzení poklepáním, která mohla snadnou být součástí Moto vychytávek. Opět spustíte svítilnu dvojitým švihnutím telefonem. Kdo chce rychle fotit, může dvakrát otočit zápěstím spolu s telefonem a zapne se mu foťák, pokud to ještě zopakuje, přepne se na přední kameru a selfie bude na světě.

Poměr cena/výkon je výborný

Lenovo Moto X Play se momentálně prodává za průměrnou cenu kolem 9 tisíc korun. Za to dostane uživatel FullHD displej, slušný výkon, velkou baterii a pořádný foťák. Navíc stále aktuální systém, který je momentálně ve verzi 6.0 Marshmallow.

Recenze Lenovo Moto G

Recenze Lenovo Moto X Force

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Mobilní telefony