Mobilní telefonyZe světa IT

Recenze Lenovo Moto X Force – Pan Nerozbitný

Lenovo Moto X Force title

Do třetice všeho dobrého, jak se říká. A opravdu, telefony z řady Moto od Lenova jsou dobré. Jako všechno mají své mouchy, ale celkově se dá říct, že se povedly. Už jsme otestovali základní model Moto G, potom střední Moto X Play. Takže nám zbývá to nejlepší, co řada Moto nabízí. Je to model Lenovo Moto X Force. A kromě toho, že je nejdražší, k čemuž se vyjádřím na konci, takže je také naprosto unikátní technologií Moto ShatterShield.

Ptáte se, co ShatterShield je? Je to vaše jistota, že když vám telefon vypadne z ruky, nezbudou vám jen oči pro pláč a známá pavučina na displeji. Tahle technologie v sobě kombinuje pět vrstev, které společně dávají telefonu neuvěřitelnou odolnost, kterou vídáme jenom u takových těch buclatých outdoorových telefonů, které nikdo z nás nechce nosit ve městě.

Lenovo Moto X Force_cover

Kdyby mi telefon při focení vypadl, nemusím se bát

Bylo nás pět, tedy jich. Odolných vrstev

Všechno začíná AMOLED panelem, nad kterým jsou dvě dotykové vrstvy. Proč dvě? To kdyby jedna z nich už nevydržela vaše sté vystupování z auta, kdy vám telefon vypadl z kapsy. Nad nimi je odolné sklo a celé to zastřešuje ochranná vrstva, která ze všeho nejvíce připomíná tvrzené sklo, které si mnozí z nás lepí na displej. Přesně tak má i fungovat. Dle Lenova si ji vyměníte, pokud už bude příliš odřená, sami a doma. Cenově by měla vycházet zhruba podobně jako právě ta tvrzená skla. To vše je uloženo v hliníkovém šasi, které chrání veškeré vnitřnosti. A jak to všechno doopravdy funguje? To jsme zkusili, tak se na to můžete podívat.

Z videa je jasně vidět, že jediná újma, kterou telefon utrpěl, jsou drobné škrábance na plastovém rámu. Lenovo si je dokonce tak jisté, že vám na displej a objektiv fotoaparátu dá 4 roky záruky. Ale tohle není jediná odolnost telefonu. X Force, je stejně jako model X Play odolný proti polití vodou. Není to na žádné koupání, ale pár kapek z rozlité sklenice ho nepoloží. Tak si to shrňme, X Force je téměř nerozbitný (alespoň za normálních okolností) a odolný proti polití. Přitom vypadá dobře. Na zádech telefonu najdeme balistický nylon, který svým povrchem dává při držení neuvěřitelnou jistotu.

Ani není nějak přehnaně tlustý, s 9,2 mm tloušťky v nejširším bodě uprostřed zad se snadno smíříte. A hrany mají dokonce jen 7,6 mm. Jediné, co mi na velikosti telefonu trošku vadilo, je jeho šířka. 78 mm je zkrátka do ruky hodně. Palcem jsem měl problém dosáhnout k protější straně, o protilehlém rohu ani nemluvím. Přitom nemá nějak obrovský displej, 5,4 palce je dnes spíš průměrná hodnota. Ani rámečky nejsou nejširší. Tedy ty po stranách. Nahoře a dole už je to jiná pohádka. Pod displejem najdeme dva výdechy, které vás na okamžik nechají doufat ve stereo reproduktory, bohužel pod jedním z nich je pouze mikrofon. Nad displejem je kromě obvyklé sestavy senzorů ještě blesk k přední kameře.

Záda tedy pokrývá balistický nylon. Z hodnot tloušťky vyplývá, že nejsou rovná. Bohužel přechod není plynulý, ale jsou tam dva „zlomy“, které nepůsobí nejlépe. Jako všechny Moto smartphony, má i X Force fotoaparát umístěný na kovovém proužku. A opět si na okamžik myslíte, že v tom ďolíčku bude senzor otisků prstů. Jenže není, ani u nejvyššího modelu není. A to je škoda, nemyslíte? Stejně tak se nedostalo na USB typu C, je tu stále staré dobré microUSB. Na horní straně je konektor na sluchátka a šuplíček na microSD kartu a SIM kartu. Nevím, zda to bylo tím, že už přede mnou někdo testoval pády, ale šuplíček prostě nedrží úplně uvnitř. Ne, že by vypadával. Ale maličko vykukuje.

Výkonu má na rozdávání, rok 2016 to ale není

Model X Force spatřil světlo světa v listopadu 2015. Tomu odpovídá i procesor. Qualcomm Snapdragon 810. Osmijádro s taktem 2 GHz odvádí v telefonu výtečnou práci. Není na to ale samo, paměť RAM má kapacitu 3 GB a o grafický výkon se stará Adreno 430. Tak to byla čísla a teď praxe, co to znamená v reálném životě? Jednoduše? Zahrajete si, co budete chtít a to naprosto plynule, také nemusíte řešit, jestli jste spustili aplikací 5, nebo 45, protože telefon si s tím poradí. Za celou dobu jsem neměl problém s výkonem, nebo nějakým zadrhávám.

A co displej, ptáte se? AMOLED panel s rozlišením 1440 x 2560 pixelů má hustotu 540 pixelů na palec. Veliký je 5,4 palce a vypadá prostě skvěle. Jediné, co bych mu mohl vytknout je možná menší jas. Na plném slunci je poněkud hůř čitelný, jinak je na něj ale radost pohledět. Vnitřní úložiště má kapacitu 32 GB a telefon podporuje microSD karty až do kapacity 128 MB.

Zadní kamera má rozlišení 21 MPx a duální LED blesk. Fotí docela slušně, to jí nemůžu upřít. Problém je ovšem aplikace na focení. Vzhledem k tomu, že X Force má čistý Android, je tu i nativní aplikace Fotoaparátu. Ta je z mého pohledu otřesná, chybí zde podrobnější nastavení tak, jako to umí třeba Pro mód u Samsungu. Samotnou fotku vyfotíte tak, že ťuknete na displej, ne hardwarovou spouští, ani softwarovou, kdekoliv na displej. Z mého pohledu je to nepohodlné, ale dá se to snadno řešit stažením a instalací jiné aplikace. Abychom nezapomněli, X Force umí točit i 4K video a to rychlostí 30 fps. Přední kamera má 5 MPx a svůj vlastní blesk na selfíčka ve tmě,

Co se baterie a výdrže týče, není na tom X Force špatně. Kapacita 3760 mAh je dostatečná i vzhledem k velikosti displeje a výkonu. Pokud tedy neplánujete hrát v jednom kuse, nemusíte mít strach. Jeden den s jistotou a odvážlivci, co nenabijí přes noc, ještě dopoledne druhého dne přečkají. Navíc je tu technologie TurboPower, která za 15 minut dobije dost šťávy na 13 hodin provozu.

Detailní fotky telefonu po droptestu:

Tak kolik to všechno stojí?

Už hledáte peněženku a vyrážíte do obchodu? Vydrže ještě na moment. Shrneme si to. Moto X Force je telefon, který vydrží vaše běžné pády a Lenovo na to sází 4 roky záruky, má pořádný výkon, krásný displej a slušnou kameru, ani výdrž není špatná. Navíc má pořád aktuální verzi systému, jelikož myšlenkou řady Moto je čistý Android, v tuto chvíli ve verzi 6.0. Jenže je tu jedno veliké ALE. Tím ale je cena. Lenovo si za tento telefon říká bezmála 20 tisíc korun. A mně se to zdá zkrátka moc. Ano, telefon má unikátní konstrukci a slušnou výbavu, ale kdyby Lenovo ubralo na ceně jenom 2-3 tisíce, říkal bych, že je to nejlepší nabídka, co najdete. Takto si tím nejsem úplně jistý.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

1 Comment

  1. Au, to muselo bolet. Jak jinak. Lenovo se poměrně hodně sebírá ze země. Asi jim začnu fandit. Co jinak, a komu jinak.

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Mobilní telefony