Ze světa IT

Rizikové e-shopy. Seznam internetových e-shopů, kde se nevyplatí nakupovat

eshop-nakupovani-logo
Foto: Eshop

Popularita nakupování v internetových obchodech roste poslední roky opravdu závratným tempem. Oblíbenosti tohoto způsobu nákupu dosti napomáhá i současná pandemie koronaviru SARS-CoV-2 (#koronavirus), při níž lidé častokráte ani nemají jinou možnost, než si své zboží objednat právě přes internet.

Avšak, jak se říká, s jídlem roste chuť a na internetu se tak začíná vyskytovat i stále větší množství rizikových e-shopů, jejichž hlavním cílem bývá snaha ošidit zákazníka.

Jejich provozovatelé pak častokráte spoléhají na to, že tyto obchody zapadnou mezi dalšími tisíci podvodnými e-shopy, a nikdo je nebude příliš řešit, natož je někde veřejně lynčovat.

Seznam internetových e-shopů
Seznam internetových e-shopů

Ale pletou se, neboť přesně na tyto nepoctivce má políčeno Česká obchodní inspekce (ČOI), která téměř den co den aktualizuje svůj veřejně přístupný seznam internetových e-shopů, kde se nevyplatí nakupovat. Nahlédnout do něj můžete na webových stránkách ČOI samozřejmě i vy, a to konkrétně zde.

V jakých případech označí ČOI e-shop jakožto rizikový?

Jedním z nejčastějších důvodů, kvůli němuž se Česká obchodní inspekce odhodlá daný e-shop zařadit do tohoto seznamu, je porušování některých právních náležitostí. Jedná se o situace, kdy kupříkladu na adrese internetového obchodu nelze jednoznačně zjistit, kdo je jeho provozovatelem.

Pokud tedy zákazník v takovém internetovém obchodě nakoupí, nebude mít k sobě smluvní protistranu. Jenom horko těžko pak bude moci následně vymáhat svá spotřebitelská práva, třeba v případě reklamace.

Dalším z velmi častých prohřešků vedoucích k umístění na tuto listinu je nedodržení zákonné povinnosti zveřejňovat na svém e-shopu obchodní podmínky. Samotnou kategorií jsou poté čínské e-shopy, které se vydávají za české, potažmo ty pocházející z jiné země EU, což je vzhledem k evropským normám přísně zakázáno. I takovéto internetové obchody se tedy mohou v tomto seznamu objevit.

Seznam rizikových shopů:

huglo.sk, lumeo.cz, postazdarma.cz, postovnezdarma.cz, lunzo.cz, velomont.com, rivalenti.cz, zizer.cz, calvil.cz, bestceler.cz, kominiksich.cz, vanslevne.cz, onpoint.cz, savsmagazin.cz, doktrin.cz, dareabeauty.cz, pandamax.cz, pomocsukolem.cz, moje-lekarna.com, chcemenapudu.cz, pivokokes.cz, jitkacervenkova.cz, invplan.cz, vagonrock.cz, yoor.cz a další.

Ušetřeni nejsou nicméně ani provozovatelé e-shopů, kteří nemají v pořádku své finance, a je proti nim vedeno insolvenční řízení, případně se nacházejí v likvidaci. Na seznamu je vyhrazené i místo pro ty obchodníky, kteří byli ze strany ČOI již v minulosti několikrát sankciováni.

I lidé mohou přispět k zařazení rizikového e-shopu do tohoto seznamu

V případě, že jste na nějaký takovýto pochybný internetový obchod narazili, nebojte se tuto skutečnost oznámit na Českou obchodní inspekci. Chráníte tím nejenom sebe, ale i další potencionální zákazníky, kteří by kvůli němu mohli přijít o své peníze. Avšak samozřejmě se musí jednat o důvodné oznámení. To, že se vám třeba nelíbily obchodem dodané boty se mezi ně opravdu neřadí.

Co se s těmito stížnostmi následně děje? Jsou zpracovány a pokud se jich na vrub jednoho internetového obchodu sejde vysoký počet, tak jej ČOI zařadí právě na seznam rizikových e-shopů. Tudíž i běžní lidé se mohou spolupodílet na tvorbě tohoto užitečného nástroje, jenž už mnoha lidem zachránil peníze a ušetřil spoustu starostí při nákupech na internetu. Data z tohoto rejstříku mimo jiné používají i společnosti Seznam.cz a ESET, které na jejich základě připravují nástroje pro bezpečnější procházení webu.

Na závěr nutno podotknout, že ač se jedná o pravidelně aktualizovaný a obsáhlý seznam s rizikovými e-shopy, nikdy nebude tento jejich výčet zcela kompletní, neboť to při současném systému, kdy si může svůj internetový obchod založit kdokoliv, není ani časově a technologicky proveditelné.

To, že se tedy zrovna nějaký obchod nenachází na této listině, automaticky neznamená, že je 100% nezávadný a bezpečný. Z toho vyplývá, že při online nakupování je stále nezbytně nutné se řídit hlavně zdravým rozumem.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

7 Comments

  1. Obchod vsevakci.cz. Zboží zaplaceno, 14 dnů bez odezvy. Na dotaz sděleno, že zboží bylo již expedováno. Takže nemám peníze ani zboží.

  2. No já už nich na poštovnézdarma.cz objednala tapetu která přišla pomačkaná že nešla ani nalepit na zeď tak vraceli peníze pak jsem objednala plavky v celku a byly tak nefunkční, hnusně ušité z nepružné látky, že jsem je okamžitě reklamovala, vrátili mi naštěstí peníze.

  3. Tak já 14 dní čekám balíček z huglo.cz. Když jsem se po něm pídila, že je na cestě z Číny. Tak nevím, jestli se dočkám.

  4. KRYTOLAND.CZ – velký podvod, ČOI zavírá oči, jelikož jde „jen“ o tzv. přeprodávací galerii, na které jsou zatím české zákony krátké. Šílené recence např. na HEURÉCE, absolutní liknavost v přístupu k zákazníkovi, nelze se dovolat na jejich telefon, na druhé straně „sedí“ automat a odesílá emaily ve formě slibů, že se něco děje. Celkově příšerné, mají jen platbu předem, z 99% případů nespokojenost – viz recenze, jejich facebook se tváří, že „jedou“, stejně tak jejich stránky. Pokud chcete „legálně“ přijít o peníze, objednejte si cokoliv z tohoto eshopu. Podle vyjádření ČOI se lze domáhat spravedlnosti pouze soudní cestou – oni s tím prý nic neudělají. Recenze na spojení poškozených zákazníků probíhá tady: https://obchody.heureka.cz/krytoland-cz/recenze/ Je to ovšem skutečně málo co platné, protože ČOI šetření 7.7.2020 zastavila. Byl podán podnět i na policii ČR. Zatím bez reakce. EMAIL spojení: fx0@post.cz (psáno s nulou)

    1. Mám úplně stejnou zkušenost s krytoland.cz, podvod. Narazila jsem i na další podvedené. Stálo by se spojit a podat nějakou hromadnou žalobu.

  5. Další podvodné stránky jsou owossos.com. Objednala jsem si tam skládací stůl, ale po 33 dne v dopravě (bylo to odesláno někde z Číny) jsem obdržela pouze malou obálku s plastovým kompasem. Po mé snaze obchod kontaktovat s žádostí o objasnění se ozvali, že to byl nejspíš omyl na skladě a že se podívají na bezpečnostní kamery. Když jsem je požádala o vrácení peněz v souladu s jejich pravidly, už se neozvali. Na stránkách ČOI zatím nejsou uvedeni.

  6. Já mám špatnou zkušenost e-shopem toprabat.cz. Ten Vám pošle polovinu objednaného zboží, ale nechá si zaplatit za všechno. Sídlo mají ve Slovinsku a tváří se jako Česká firma. Bacha na ně.

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Ze světa IT