InternetZe světa IT

Sociální sítě a internet jako nepřátelské území: Kyberšikana a její následky

deep web 1106648 1920

Na internetu může číhat spousta hrozeb. I když se to na první pohled nezdá, snadno se může stát, že se s nějakou z nich dostanete do kontaktu. V následujícím článku se podrobněji podíváme na kyberšikanu a problémy spojené s aktivním využíváním internetu, zejména sociálních sítích.

Šikana tu byla vždy. V minulosti, ale i v současnosti se bohužel setkáváme s různými druhy přímé šikany a to jak ve škole, tak v zaměstnání. Ti šťastnější z nás se s ní nedostanou do kontaktu nikdy, ale v drtivé většině její různou podobu poznala spousta lidí. Nejinak je tomu tedy i v současné době, ale s tím rozdílem, že se šikana dostala i na internet a to hlavně na sociální sítě.

Sociální sítě a internet jako nepřátelské území: Kyberšikana a její následky

Sociální sítě a internet jako nepřátelské území: Kyberšikana a její následky

Kyberšikana a její následky

Z celého světa je zaznamenána spousta případů tzv. kyberšikany, které vedly až k několika sebevraždám šikanovaných osob. Ono se to z počátku může jevit nevinně. Někdo vás nějakým způsobem naštve a tak se rozhodnete napsat dotyčné osobě nebo na sociální síť nějaký peprný či rádoby vtipný text k zostuzení dané osoby. Opravdu, z počátku vlastně o nic nejde. Nicméně se vám také taková věc může velice snadno vymknout kontrole. To znamená, že se přidají další, převážně z řad vašich přátel. Ani v tom nemusí být jejich osobní antipatie k dané osobě. Jen je to zábava. Nedílnou součástí je na dnešních sociálních sítích možnost sdílení příspěvků a tak se záhy tato věc šíří po internetu a dostává se ke stále většímu a většímu počtu osob. Zábava už to ale není pro osobu, do které se navážíte. Věřte tomu, že i malá kritika se v podstatě dotkne každého. Pokud by v tomto případě byl trend takový, že vaše útoky na danou osobu budou pokračovat, tak v tom případě se už zcela jistě jedná o šikanu.

To byl jen jeden z běžných případů kyberšikany. Dospělí už se jakž takž s takovou situací nějak vyrovnají, horší je to v případě dětí. Na internetu na děti číhají daleko větší a jiná rizika než na dospělé jedince. Děti samozřejmě rády procházejí internet, v dnešní době  tabletů a chytrých telefonů na internetu tráví spousty času. Je proto určitou povinností rodiče tuto činnost svého jedince v rámci možností monitorovat a předcházet tak případným neštěstím.

Lze se proti kyberšikaně ubránit?

Bohužel, jedinou možností účinné a stoprocentní ochrany před tímto nebezpečným vlivem by bylo celkové zamezení přístupu na internet. Což je dnes velice nepravděpodobné. Ohrožení nemusí číhat nutně pouze u posměšných vtípků sdílených na sociálních sítích, může to být také jiné riziko. Horší. A to jsou osoby, které se mohou například pod falešnou identitou vydávat za vrstevníka vašeho dítěte a navázat s ním kontakt. Toto je velice nebezpečné. Případů z nedávné historie je také spousta.

Další druhy nebezpeční na internetu

Jedním z dalších problémů, kdy rodiče patrně nedomýšlí souvislosti je zveřejňování fotek svých dětí na internetu. V tomhle případě je také dobré být velice obezřetní. Pokud si dostatečně nenastavíte zabezpečení svého účtu, může se k obsahu vašeho profilu dostat spousta osob, včetně pedofilů, kteří si poté mohou fotky ukládat a nadále pak s nimi nakládat dle svého uvážení. Výjimkou ani není, když by se taková fotka stala součástí sbírky nějakého takového individua. Předtím tedy, než opět nahrajete nějakou takovou fotku na svůj profil, zamyslete se nad tím.

Seriál o Dark Webu: Hrůzné podsvětí internetu v několika větách

Další formou nebezpečí, které na internetu číhá za rohem, jsou různé podvodné profily na seznamkách či podvodné e-maily. První zmíněné riziko spočívá v tom, že se na internetové seznamce seznámíte s celkem sympatickou osobou, která však má absolutně jiné úmysly než vy. A to dostat se vám pod kůži a pokusit se vymámit z vás finanční hotovost. Za žádných okolností nikdy nikomu takovému žádné peníze nedávejte nebo neposílejte. Případů z nedávné doby je také stále pořád spousta, a tyto příběhy se pořád dokola opakují. Podvodné e-maily jsou zase jiný způsob jak se zmocnit vašeho majetku.

Zpravidla se jedná o e-mail s odkazem, který když rozkliknete, stáhne se vám do počítače či vašeho zařízení vir, který má vždy svůj úkol. A to povětšinou dostat přístupová hesla k internetovému bankovnictví. E-mail se vždy vyznačuje několika základními znaky. Odesílatel je vždy nějaká prapodivná e-mailová adresa, o které jste nikdy dříve neslyšeli. Ostatně také na vás ve zprávě apelují s tím, že jisto jistě dlužíte nějaké peníze a přes onen odkaz se dostanete k možnosti jak svůj dluh uhradit. V zásadě nikdy s vámi věřitel neřeší pohledávky přes e-mail. Proto e-mail okamžitě smažte a nijak na něj nereagujte.

Stejně tak se mohou na internetu objevit falešní prodejci. Ty poznáte hlavně tak, že vám nějaké lukrativní zboží nabízejí za opravdu směšně nízkou cenu. Tomu také nikdy nevěřte, pokud se tedy nejedná o autorizovaný e-shop s alespoň několika recenzemi zákazníků. Peníze předem nikdy neposílejte, pokud se prodejce jeví nedůvěryhodně.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Internet