Software

Spyware Baidu na Sony Xperiích

smartphone logo png
Foto: Smartphone

Spyware Baidu se stává noční můrou telefonů Sony Xperia, jedná se o velice zajímavou infiltraci, která se na mobilní zařízení dostala již z výrobního pásu či přímo z bugu v systému Android? V zařízeních od společnosti Sony se nachází nebezpečný problém, další žhavé téma na internetových magazínech. Jaké to bude mít pokračování? Nespokojte se s dobrým, vyžadujte to nejlepší, hlásá web Sony.

Telefony Xperia posílají data na servery v Číně

Určitě všichni znáte tuto pochybnou síť na sbírání údajů o členech, která nekontrolovaně odesílá divné emaily lidem, kteří tam mají své kamarády, ač ani to nemusí být pravdou. Bezpečnostní analytici však před několika dny zjistili, že chytré telefony Xperia tajně posílají uživatelská data na servery v Číně, a to kvůli přítomnosti spyware Baidu.

Toto zatím neznámé chování se údajně projevuje i na telefonech, na něž nebyl nainstalován žádný software, kromě toho, který je dodáván s přístrojem. Problém se týká telefonů s Google Androidem 4.4.2 nebo 4.4.4 KitKat.

Spyware Baidu na Sony Xperiích
Spyware Baidu na Sony Xperiích

A jak vlastně zjistíte, že je váš telefon zapojený do sledování? Jednoduše. V zařízení se v takovém případě vyskytuje adresář pojmenovaný „Baidu“, který naleznete v kořenovém adresáři interního úložiště. Ten nejde odstranit a pokud se o to pokusíte, je znovu systémem obnoven. Některé indicie mluví i o telefonech od HTC, já však tuto zkutečnost nemohu potvrdit. Na smartphonu HTC One M7 takováto složka není. Nepotvrzené informace také mluví o telefonu OnePlus One, na kterém měla být složka s daty také spatřena.

Návod pro odstranění doporučujeme zkušeným uživatelům

Touto cestou vám přinášíme také návod, který by měl umožnit odstranění spyware Baidu z vašeho telefonu. Návod pro odstranění však doporučujeme jen zkušeným uživatelům a těm, kterým Android SDK alespoň něco říká. Pokud si na odstranění netroufáte, Sony již problém intenzivně řeší a každým dnem by se měla objevit opravná aktualizace, která by díru v systému měla záplatovat.

Informace uvedl jeden ze členů podpory japonské společnosti: „Tato složka (se spywarem Baidu) bude odstraněna v jedné z budoucích softwarových aktualizací telefonu. Do té doby je možné ji odstranit ručně.“ Návod je na vlastní nebezpečí!

Návod pro odstranění spyware Baidu z vašeho Android zařízení:

 1. Nejprve si zálohujte důležitá data, proveďte tovární reset zařízení.
 2. Poté zajeďte do Nastavení -> Aplikace -> Běžící aplikace a vynuťte ukončení i pro MyXperia.
 3. Pomocí aplikace pro správu souborů odstraňte z kořenového adresáře složku Baidu.
 4. Opět zajeďte do Nastavení -> O telefonu -> 7x poklikejte na verzi sestavení, tím aktivujete režim pro vývojáře (ladění USB).
 5. Stáhněte a nainstalujte Android SDK a připojte své zařízení pomocí USB kabelu.
 6. Spusťte terminál pro nastavení -> adb shell
 7. Poté zaveďte příkaz -> pm block com.sonymobile.mx.android a opusťte terminál.
 8. Restartujte své zařízení.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

4 Comments

 1. Kde spustím terminál pro nastavení -> adb shell ??? V čem, cesta… Dík.

 2. Tak já nevím, ale adresář Baidu mám i na stařičkém HTC Desire s Android 2.3.3 a určitě jsem do něj neinstaloval nic z mimo GP, atd.

 3. Ještě něco:

  „K situaci se vyjádřili i zástupci Sony na diskusním fóru společnosti. Jejich verze je daleko racionálnější a mnohem méně dramatická než čínské spiknutí proti majitelům telefonů. Problém podle nich spočívá v aplikaci MyXperia, která umožňuje na dálku spravovat telefon. Pro jeho kontaktování používá nejenom Google Cloud Messaging, ale také Baidu Push Notification, a to pouze v Číně, kde nemusí Google fungovat bez problémů. Pro uživatele mimo Čínu je to jen nefunkční část kódu.“

  Kde jsem to našel zde bohužel dát nemohu, příspěvek s odkazem zde jaksi vložit nelze 🙁

  1. Ahoj Romane, link zde klasicky vložit jde. Buďto ho můžeš dát do kolonky webové stránky (http://freebit.cz/) nebo přímo do textu. Odkazy na stejně zaměřené weby nebereme jako zdroj informace, pokud však vložíš hodnotnější zdroj, milerádi ho zde zveřejníme. Děkujeme za pochopení.

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Software