Tiskové zprávy

Uživatelé TikToku a iPhonů mají zájem o co nejsilnější zabezpečení

TikTok-aplikace
Foto: pixabay.com, Tag: TikTok

Jaké nastavení úrovně zabezpečení (vysoké, střední nebo nízké) u jednotlivých internetových služeb nebo platforem lidé nejčastěji vyhledávají? Společnost Kaspersky analyzovala anonymizovaná data, která dobrovolně poskytli návštěvníci webu Privacy Checker, který obsahuje užitečné rady pro nastavení ochrany soukromí u různých internetových služeb a platforem.

Výsledky ukazují, že pokud jde o služby, mají největší zájem o důkladné zabezpečení uživatelé TikToku – podíl těchto dotazů činí 71 %. Podle porovnání platforem mají o on-line bezpečnost největší starosti majitelé iPhonů – víc než polovina (53 %) požadavků se týká nastavení nejsilnějšího zabezpečení.

Sílící trend zvyšování digitálního povědomí vede zákazníky k větší péči o osobní údaje a digitální stopy na internetu. Vysokou úroveň ochrany účtů a osobních údajů i kontrolu nad množstvím digitálních stop lze zajistit pomocí různých nastavení ochrany soukromí služeb a platforemy.

Úroveň zabezpečení Facebooku lidé řeší nejméně

Data pocházejí od anonymních návštěvníků webových stránek Kaspersky Privacy Checker, přičemž společnost analyzovala zadávané dotazy za období od 1. prosince 2019 do 15. listopadu 2021. Odborníci na sociální sítě ze společnosti Kaspersky analyzovali, pro které služby a platformy uživatelé prohlíželi bezpečnostní pokyny nejčastěji. V současné době je na stránkách Privacy Checker výchozím nastavením střední úroveň zabezpečení.

V oblasti digitálních služeb nejsou uživatelé TikToku jediní, kteří hledali rady kvůli silnému zabezpečení. Na druhém místě je ruská sociální síť VK – podíl požadavků na nejvyšší úroveň bezpečnosti je 48 %. Na třetím místě je Instagram – přísného nastavení bezpečnosti se týkalo 42 % dotazů. Uživatele nejméně znepokojuje úroveň bezpečnosti na Facebooku – podíl dotazů na nejsilnější zabezpečení je 33 %.

Ukazuje se, že o ochranu dat napříč mobilními platformami se více zajímají majitelé iPhonů. Víc než polovinu (53 %) všech dotazů tvoří vyhledávání nejvyšší úrovně zabezpečení, zatímco podíl dotazů na střední úroveň je 42 %. Z uživatelů systému Android hledá nastavení pro střední úroveň 57 % a pouze 39 % se zajímá o rady pro nejsilnější zabezpečení.

Z platforem je největší zájem o zabezpečení Androidu

Pokud jde o desktopové platformy, víc než polovina uživatelů počítačů Mac (59 %) se zajímá o nastavení střední úrovně, zatímco podíl uživatelů Windows je nižší a činí 41 %. Majitelé zařízení Mac hledají rady pro silné zabezpečení méně než majitelé zařízení s Windows – 33 % oproti 41 %.

Po analýze všech požadavků se také ukázalo, že nejčastější platformou uživatelů, kteří na webu Privacy Checker hledají bezpečnostní rady, je Android – jejich podíl činí 67 %. Podíl dotazů na zabezpečení pro iPhone je pak pouze 11 % a pro Mac 4 %. Téměř pětina (18 %) všech dotazů pochází ze systému Windows.

„Při používání online služeb a platforem uživatelé nevyhnutelně zanechávají digitální stopy. Můžou to být geolokace na fotografiích, IP adresy atd. V současné době se zvyšuje digitální povědomí uživatelů, protože začali věnovat větší pozornost úrovni zabezpečení osobních informací, které jsou uloženy online. Používání informačních zdrojů, jako je Privacy Checker, jim pomáhá líp porozumět možnostem ochrany osobních údajů a také udržovat zařízení a účty v bezpečí,“ říká Sergej Malenkovič, vedoucí oddělení sociálních médií ve společnosti Kaspersky.

Podrobné informace o nastavení ochrany soukromí u svých účtů najdou uživatelé na webových stránkách Kaspersky Privacy Checker. Kromě toho připravila společnost Kaspersky také krátký souhrn rad, jak chránit osobní údaje na všech platformách:

  • Před kliknutím na odkaz je dobré si ho zkontrolovat. Najeďte na něj kurzorem myši, aby se zobrazil náhled adresy URL, a podívejte se, zda v ní nejsou například překlepy v názvu organizace nebo jiné nesrovnalosti. I když zpráva nebo e-mail přišly od vašeho nejlepšího přítele, mějte na paměti, že i jeho účty mohly napadnout hackeři. Buďte stále ve střehu. I když zpráva vypadá přátelsky, dávejte při práci s odkazy a přílohami pozor.
  • Vyhýbejte se sledování na internetu pomocí anonymního prohlížení, například v aplikaci Kaspersky Internet Security.
  • Používejte pro každou službu jiné heslo. Když se budete řídit touto radou, pak i když někdo jeden z vašich účtů prolomí, neohrozí to ostatní.
  • Zapamatovat si dlouhá a jedinečná hesla pro spoustu služeb či platforem může být dost obtížné, ale když použijete správce hesel, bude stačit, když si zapamatujete jen jedno hlavní heslo.
  • Uživatelé iPhonů mají k dispozici některé možnosti nastavení ochrany soukromí poskytované společností Apple a můžou zablokovat přístup aplikací k fotografiím, kontaktům a funkcím GPS, pokud si myslí, že jsou tato oprávnění zbytečná.
  • Uživatelé systému Android by měli pečlivě kontrolovat oprávnění aplikací. Pro zvýšení bezpečnosti je vhodné při instalaci nové aplikace zakázat všechna nepotřebná oprávnění. Čím víc oprávnění aplikace má, tím víc toho může v zařízení dělat a tím víc údajů může o uživateli shromažďovat. Navíc se doporučuje instalace spolehlivého bezpečnostního řešení, které zajistí komplexní obranu.
  • Zabezpečte svůj telefon a počítač hesly nebo přístupovými kódy. Pro uzamčení telefonů, tabletů a počítačů je vhodné používat silná hesla nebo biometrické ověřování.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Tiskové zprávy