Kryptoměny

Vše, co potřebujete vědět o Binance Coin (BNB)

Binance Coin (BNB)
Foto: Binance Coin (BNB)

Binance Coin je nativním tokenem, který se používá na službě Binance. K čemu slouží a co dalšího se o něm vyplatí vědět?

Co je Binance Coin

Binance Coin je pevně spjat s kryptoměnovou burzou Binance. Tuto kryptoměnu tak lze ve srovnání s jinými považovat za silně centralizovanou.

Token vznikl v roce 2017, kdy proběhlo ICO (Initial Coin Offering). Navrženy byly tokeny BNB prioritně k získání prostředků na financování této burzy. Dnes se Binance Coin využívá pro samotnou burzu, dále i pro její platební karty, nebo DeFi sektor.

Tokeny BNB jsou založeny na standardu ERC-20 neboli Ethereum Request for Comment. Maximální počet mincí je omezen, stanoven byl na 200 milionů. Navržena tak tato kryptoměna byla jako deflační. Konečný počet mincí je plánovaný na polovinu maximálního počtu, tj. na 100 milionů.

Vše, co potřebujete vědět o BNB
Vše, co potřebujete vědět o BNB

V principu funguje deflace tak, že burza Binance za svoje zisky postupně tokeny vykoupí a natrvalo je vyřadí z oběhu. Někdy se také ve světě kryptoměn tento jev nazývá „burning“ neboli „pálení“. Množství „spálených“ mincí se odvíjí od celkového objemu transakcí provedených s mincemi za vymezené období. Coin burn probíhá čtyřikrát ročně.

Hodnota mincí, které se takto „spálí“, je značná. Konkrétně v lednu letošního roku to například bylo plných 150 milionů dolarů. Vede to v konečném důsledku především k tomu, že se tokeny stávají stále vzácnější. Hodnota kryptoměny by se měla tímto postupem současně i stabilizovat.

Binance Coin jako nástroj ke snížení poplatků

Binance patří k největším kryptoměnovým burzám. Každou sekundu se zde provede 1,4 milionu transakcí.

Burzy si za tyto transakce běžně berou poplatky. Platforma Binance je natolik populární právě proto, že transakční poplatky jsou zde velmi nízké. Uživatelé platí pouze 0,1 %. A právě Binance Coin je důvodem, proč mohou být transakční poplatky pro uživatele velmi příznivě nastavené.

Základní myšlenka zněla snížit v jednotlivých letech transakční poplatky. A to dokonce o plných 50 % v prvním roce. Prakticky to znamená, že pokud budete mít například transakci ve výši 100 dolarů, zaplatíte místo 10 centů pouze 5 centů, pokud poplatek uhradíte v Binance Coin.

Ve druhém roce dojde ke snížení na 0,08 %, sleva tedy činí 25 %. ve třetím roce se máte šanci dostat na 0,09 %, sleva je 12,5 %. Čtvrtý rok znamená pokles na 0,093 % a výslednou slevu 6,75 %. Tyto pobídkové slevy by měly vydržet v platnosti až do roku 2022.

Hrazení poplatků tímto způsobem je navíc velmi jednoduché. Stačí kryptoměnu nakoupit a aktivovat si ve svém účtu funkci BNB poplatků.

Investiční přínos Binance Coin

Binance Coin lze v současnosti považovat za kryptoměnu, která disponuje jednou z nejvyšších tržních kapitalizací. Její hodnota činí 87 miliard dolarů. Zařadila se tak za Bitcoin a Ethereum jako třetí nejcennější kryptoměna vůbec. Tuto pozici potvrdila i v dubnu letošního roku, když zaznamenala 53% nárůst.

Je tedy vhodná nejen ke svému původnímu účelu, tj. financování poplatků na Binance, ale také k investování. Burza vám navíc umožní se i zúčastnit tzv. Binance Launchpadu a investovat do perspektivních blockchainových start-upů. Význam Binance Coin v ekosystému kryptoměn navíc podle dosavadních předpovědí zřejmě ještě naroste. Některé předpovědi očekávají dokonce atakování hranice 1 tisíce dolarů.

Investování do Binance Coin však nelze chápat jen jako investici do decentralizovaného finančního systému. Vzhledem k těsné provázanosti Binance Coin a burzy jako takové, je nutné si uvědomit, že tím investor vkládá své prostředky spíše do fungování burzy.

Binance Coin navíc dokazuje, že kryptoměny se stávají pevnou součástí každodenní reality a mají smysl i v běžném životě. Binance navázala partnerství s řadou korporací. Binance Coin tak lze využít i prakticky jako platidlo u různých druhů zboží a služeb.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Kryptoměny