V únoru došlo k výraznému posunu mezi inflací a zprávami z amerického Federálního rezervního systému (FED), po nichž následovaly zprávy o konfliktu ve východní Evropě, které zcela zastínily dřívější obavy o ekonomické zdraví.
To, co se odehrává na Ukrajině, způsobuje okamžitý pokles cen na celém trhu. Bitcoin (BTC) zaznamenal během 16 hodin pozoruhodný pokles o 11 %, zatímco většina altcoinů se propadla o 20 % a více.
Původně se očekávalo, že válka bude mít na ceny kryptoměn negativní dopad, což se také na krátkou dobu stalo. Dosavadní krátký vzorek dnů však naznačil, že existují důvody domnívat se, že krize může mít na BTC a altcoiny pozitivní vliv, stejně jako tomu bylo v březnu 2020 při mainstreamovém vědomí COVID-19 (koronavirus).
Sentiment se změnil na strach, ale po růstu cen se zmírnil
Sentiment je často dobrým měřítkem pro zjištění, co obchodující dav očekává, že se stane příště. V uplynulém měsíci byl sentiment davu jako předstihový ukazatel mimořádně účinný.
V souvislosti s diskusemi o Fedu a inflaci na začátku února ceny kryptoměn prudce vzrostly a v polovině měsíce dosáhly svého maxima, když Bitcoin před prudkou korekcí překonal hranici 45 000 USD. Když koncem února vypukla válka, převládal FUD (strach), ale sentiment se zlepšil, protože ceny se rychle zotavily, což mnohé přimělo ke spekulacím, že pokles cen není nic jiného než „odraz mrtvé kočky“.
Nyní obchodníci zcela přešli zpět na mírně býčí postoj vůči Bitcoinu. Je důležité zmínit, že kryptoměny by mohly být obzvláště volatilní, protože se v současné době drží rychlého vývoje evropské krize.
Třicetidenní návratnost cen všude kolem
V uplynulém měsíci volatility se velmi výrazně projevily důvody, proč být maximalistou Bitcoinu. Ano, bylo zde mnoho projektů, jako například Terra (LUNA), XRP a Shiba Inu (SHIB), které mimo jiné vyšly před BTC z hlediska procenta získané tržní kapitalizace.
Ale schopnost Bitcoinu nemít relativně volatilní skluzy ve srovnání s prakticky všemi ostatními protějšky kryptoměn, stejně jako ve skutečnosti vést obnovu pro části hodnoty minulého měsíce, je důvod, proč Bitcoin hodleři stále drží své mince.
Kupní síla high-end Tetheru se zvýšila
Stablecoiny, jako je Tether (USDT) – zejména s ohledem na to, jak velké adresy hromadí nebo prodávají své držby – se v tomto ohledu stále více stávají dobrým zvěstovatelem.
Neustále roste podíl nabídky USDT, kterou drží adresy s 10 000 až 1 milionem USDT, což v únoru činilo více než 1 miliardu USD. Obvykle je tato částka omezena maximálně na 1 milion, protože za touto hranicí se nachází mnoho směnných adres, které nejsou započítávány. Bez ohledu na to, na základě toho, co je vidět, existuje jasný důkaz, že žraloci a velryby mají připraveno podstatně více USDT na nákup kryptoměn než před měsícem.
Zdá se, že bitcoinové velryby se nacházejí v mírném poklesu/držení
Po dosažení měsíčního minima v držené nabídce v den vyhlášení války se bitcoinové velryby nahromadily jen mírně a zůstaly na stejné úrovni se svými kumulativními držbami. Poté, co v den vyhlášení války dosáhly měsíčního minima v držené nabídce, jen mírně akumulovaly a od té doby zůstaly se svými kumulativními držbami na stejné úrovni. Přesto stablecoinové velryby s peněženkou držící 10 000-10 milionů USDT nakoupily v únoru USDT v hodnotě přes 1 miliardu USDT, což znamená 7% nárůst kupní síly za pouhý jeden měsíc.
Jakýkoli náznak toho, že tato skupina adres vykazuje znatelnou akumulaci, by byl skvělým znamením, že se FUD rozptyluje od klíčové skupiny zainteresovaných stran, která může v okamžiku zahájit nebo zastavit býčí run.
NVT zůstává v býčím teritoriu
Model Santiment Network Value to Transactions Ratio (NVT) měří množství unikátních BTC obíhajících v síti a poté vypočítává, zda je tento výkon nad, na úrovni nebo pod očekávaným množstvím oběživa, které by ospravedlnilo současnou tržní kapitalizaci Bitcoinu.
Prozatím vypadá množství unikátních BTC obíhajících v příslušné síti poměrně slibně. Od října 2021 tento model bliká polobulvárním znamením, což naznačuje, že množství užitku, které Bitcoin zaznamenává, ospravedlňuje to, že by se jeho tržní kapitalizace normalizovala na o něco vyšší úrovni, než na jaké se nachází v současné době.
Březen je teprve na začátku, ale začíná dobře s býčím signálem na velmi malém vzorku zaznamenaných dnů.
Bitcoin pokračuje v pohybu mimo burzy
Kumulativní nabídka bitcoinu sedící na burzách pokračuje v povzbudivém sestupu a dosahuje 10,76 %. Jedná se o nejnižší poměr nabídky BTC na burzách od listopadu 2018. Obecně tento pokračující pokles znamená snížené riziko budoucích výprodejů.
Nabídka Tetheru na burzách mezitím klesá, což je méně povzbudivé. Více USDT na burzách obecně znamená blížící se plány nákupů kryptoměn, i když občas může jít o převod na fiat a vyplacení peněz. Prozatím je však třeba věnovat pozornost nárůstu této metriky, zejména dokud odpovídá akumulaci USDT na velkých adresách.
Síťový realizovaný zisk/ztráta
Dalším zajímavým vývojem prošel síťový realizovaný zisk/ztráta Bitcoinu. Když se objevily zprávy o válce a ceny prudce klesly, tato metrika klesla na nejnižší úroveň od konce ledna. Obvykle tyto velké záporné skoky svědčí o tom, že se tvoří cenové dno. Je to způsobeno tím, že síť se v té době obchoduje se ztrátou a obvykle vyžaduje růst ceny, aby se neutralizovala a našla rovnováhu.
Po nárůstu ceny po počátečním FUD z prvního dne se síťový realizovaný zisk/ztráta BTC velmi rychle posunul na nejpozitivnější hodnotu od konce ledna. Se sítí se obchodovalo s vysokým ziskem, jakmile se téměř vyškrábala na 45 000 USD, vytvořil se lokální vrchol a ceny v době psaní tohoto článku mírně klesly zpět.