Kryptoměny

Bitcoin padá. Mohou za to futures nebo se ochladil trh?

bear market
Foto: pixabay.com, Tag: Bitcoin

Zelené svíčky na grafu se mění za ty červené. Trh je v panické fázi a uživatelé hlásí výpadky prodejních transakcí. API na burzách nestačí odbavovat požadavky klientů. Začíná bear-market a lidé spekulují nad tím, kam až může spadnou cena Bitcoinu. Může to být 40 000 amerických dolarů? Býk jde do pozadí a medvěd se vydal spát do své nory.

Trh se ochladil a začíná tlak na psychiku retailových investorů. Pokračování pádu kurzu Bitcoinu podpořily oznámené plány prezidenta USA. Joe Biden totiž navrhne 39,6% (aktuálně 20 %) daň z kapitálových výnosů přesahujících 1 milion amerických dolarů.

Na plánované zvýšení daní pro investory již negativně zareagovaly americké akciové trhy – index S&P 500 a Dow Jones klesly zhruba o jedno procento.

bitcoin-burza
Foto: Bitcoin

Mnoho lidí si myslí, že graf kryptoměn nemá svůj strop. Je tomu ale tak. Když něco velice rychle stoupá, určitě nastane i strmý pád. A ten se právě stal. Celý kryptoměnový market upsal za posledních 24 hodin přes 14 % své tržní kapitalizace. Nepadá jen Bitcoin – padají skoro všechna kryptoaktiva. BTC za posledních sedm dnů upsal 313 000 Kč, tedy přes 22 % své ceny. Za poslední den pak 124 000 Kč (přes 10 %).

Pákové obchody na Binance

Někdo zřejmě podcenil svoje zkušenosti. Podle dalších zpráv z kryptosvěta to vypadá na několik velkých investorů, kteří obchodovali na pákový obchod až 150x. Funguje to tak, že si půjčíte od kryptoburzy kryptoměnu v určitém cenovém kurzu, najdete kupce za tuto cenu a prodáte ji, počkáte na pád nebo růst a aktiva vrátíte zpět s rozdílnou cenou – rozdíl si necháte jako svůj zisk. To nám připomíná short squeeze aplikovaný na akcie GameStopu (GME).

Pro pochopení uvádím pákový příklad: investor nakupuje v páce 1:2. To znamená, že polovina peněz je jeho vlastních, druhou polovinu půjčuje burza. Pokud se cena aktiva propadne o 10 %, investor přichází o 20 % svých vložených peněz. Tento příklad si můžete vynásobit až stopadesáti násobnou pákou. Jaký bude výsledek si můžete dopočítat sami.

Pád je zřejmě způsobený likvidací většiny maržových pozic na Binance. Ty se museli likvidovat z toho důvodu, že investoři dosáhli plné likvidace svých pozic a přišli o své náklady, které Binance směnilo do Tetheru pro udržení svého kapitálu.

Americká společnost JPMorgan dodává

Americká společnost JPMorgan informuje o tom, že pokud se Bitcoin nebude schopen rychle vyšplhat zpět nad úroveň 60 000 USD, tak může jeho růst na měsíce zpomalit. Za pokles kurzu v posledních dnech může prudká likvidace bitcoinových futures kontraktů, což naznačuje možnou budoucí slabost této kryptoměny.

TIP na článek: Jak danit kryptoměny v Česku dle legislativy

Pokud kupujete kryptoměny jako fyzická osoba, dopadá i na vás daňová povinnost. Proč tomu tak je a které daně byste měli zaplatit?

Veškeré tyto informace je nutné brát s rezervou protože je do bitcoinové politiky zainteresováno již mnoho velkých společností a ty mohou pro své výnosy manipulovat s cenou.

Pár slov na závěr

Cena bitcoinů, kterou právě teď vidíme, by se mohla blížit té zdravé – skutečné ceně Bitcoinu. Trh má díky tomu lepší pozici dosáhnout opět 60 000 amerických dolarů do jednoho až dvou měsíců. Většina maržových futures je pryč a Bitcoin se očistil od bubliny.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

1 Comment

  1. Je na čase…

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Kryptoměny