Tiskové zprávyZe světa IT

Článek 13 se mění na článek 17. Poškodí digitální ekonomiku v Evropě?

youtube web logo
Hlavní TAG » YouTube

Konečná verze směrnice Evropské unie o autorských právech je lepší, avšak stále vyvolává obavy. Současné znění článku 17 (původně článek 13) může stále mít nezamýšlené následky, které mohou poškodit evropskou kreativní a digitální ekonomiku. Dne 26. března schválil Evropský parlament směrnici EU o autorském právu. Na této schůzce byly navrženy pozměňovací návrhy, které mohly zrušit článek 11 a 13, ale poslanci evropského parlamentu rozdílem pouhých pěti hlasů rozhodli, že další změny nebudou projednávat.

Konečná verze textu je lepší, avšak stále vyvolává obavy. Současné znění směrnice EU o autorských právech může stále mít nezamýšlené následky, které mohou poškodit evropskou kreativní a digitální ekonomiku.Navzdory výsledkům jsme neskutečně pyšní na mnoho tvůrců a komunit, kteří vystoupili a vyjádřili své názory. Mělo to smysl. Přísluší vám zásluha za to, že jste upozornili na otázky týkající se autorských práv a zajistili, že názory autorů byly vyslyšeny jak zákonodárci, tak veřejností.

To v důsledku vyústilo ve zdokonalení formulací konečného znění směrnice EU o autorských právech. Vytvořili jste energii, ze které vzešla nejrozšířenější petice na webu Change.org v jeho historii a ukázali sílu a význam ekonomiky autorů.

Článek 13 se mění na článek 17. Poškodí digitální ekonomiku v Evropě?

Článek 13 se mění na článek 17. Poškodí digitální ekonomiku v Evropě?

Všichni, kdo by nahráli na YouTube své video by museli dokázat, že mají všechna patřičná autorská práva. Což není zrovna jednoduchá záležitost. V praxi by to znamenalo, že by na YouTube nebyla přidávána prakticky žádná videa. Již žádná vzdělávací videa nebo videoklipy od vašich oblíbených interpretů. Nic z toho. A když už by se to na YouTube dostalo, z velkou pravděpodobností by bylo video pro země Evropské Unie raději zakázáno, aby nedošlo k nějakému maléru. A toto není svobodný internet.

Co dál?

Dokončujeme analýzu, abychom pochopili důsledky směrnice EU o autorských právech pro všechny partnery, včetně autorů, umělců, držitelů práv a uživatelů. Co se týče směrnice EU, je na jednotlivých členských státech, aby vypracovaly vlastní právní předpisy k provedení směrnice, ke kterému dojde v příštích dvou letech.

Plánované kroky YouTube

Budeme podporovat provádění směrnice EU o autorských právech tím, že budeme spolupracovat s členskými státy na prosazování zavedení spravedlivých pravidel licencování a odpovědnosti, které podporují vyjádření tvůrce a digitální ekonomiku.

V nadcházející době budeme:

  • Analyzovat a sdělovat dopady konečné podoby směrnice EU o autorských právech na všechny partnery, včetně autorů, uživatelů, umělců a vydavatelů ve všech zemích.
  • Monitorovat plány a časové rozvrhy zavedení v jednotlivých zemích, pokračovat spolu s průmyslem a držiteli práv v hledání systému, kde platformy i držitelé práv spolupracují, včetně účasti na dialogu vedeném Evropskou komisí.
  • Poskytovat nové informace přímo autorům prostřednictvím těchto stránek. Máme také další zdroje, jako je čtvrtletní dopis generální ředitelky YouTube Susan Wojcickiové, přímé e-maily a @YTCreators.

V následujících týdnech dokončíme naši analýzu a poskytneme komunitě podrobnější informace o tom, jak finální znění ovlivní evropské autory, interprety a uživatele.

Zdroj: youtube.com/saveyourinternet/

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Tiskové zprávy