Tiskové zprávy

Continental představuje novou vizi automobilové budoucnosti: MWC 2018

Continental
Foto: Continental

Počínaje dubnem 2018 musí být každé nové auto v Evropě vybaveno vestavěnou SIM kartou umožňující vozidlu provést nouzové volání při jakékoli nenadálé situaci. Tím se automobily stanou mnohem důležitější součástí digitálního světa a změní se vlastně v originální mobilní zařízení. Na Světovém mobilním kongresu, který se konal od 26. února do 1. března 2018, představil Continental coby společnost zaměřená na nejmodernější technologie svoji vizi o tom, jak tato proměna ovlivní automobily v budoucnosti.

„Po chytrých telefonech a tabletech nyní přichází řada i na automobily – systém eCall je letos definitivně připojí do světa mobilních technologií. Vozy budou muset bezproblémově zapadnout do prostředí, v němž uživatelé pracují se svými digitálními zařízeními den co den. Na veletrhu MWC jsme ukázali, že zajištění bezchybného online připojení a komplexní kybernetická bezpečnost jsou stejně důležité jako funkční propojení s mobilními zařízeními nebo intuitivní ovládání,“ vysvětlil člen představenstva společnosti Continental a šéf divize Interiéry Helmut Matschi, proč se firma rozhodla pro premiéru právě na barcelonském veletrhu.

Continental představuje vizi automobilové budoucnosti: MWC 2018

Continental představuje vizi automobilové budoucnosti: MWC 2018

Pohled do budoucnosti: Společnost Continental představuje funkci Predictive Connectivity Manager pro bezproblémový průjezd oblastmi bez signálu.

Pokud chtějí řidiči bez omezení rozšířit svůj digitální životní styl do oblasti řízení automobilu, potřebují trvalé a kvalitní pokrytí mobilní sítí. Příliš mnoho regionů má stále omezený přístup k vysokorychlostnímu připojení a špatný signál; přerušení hovorů nebo zaseknuté přehrávání streamované hudby není nic neobvyklého. Z tohoto důvodu vyvinula společnost Continental systém Predictive Connectivity Manager.

Tato prediktivní správa připojení shromažďuje data o kvalitě signálu na další trase prostřednictvím crowdsourcingu. Nasbírané informace jsou následně použity k vytvoření mapy dostupných mobilních sítí, jejich kvality pro konkrétní oblast a poté uloženy na dostupném místě, jímž je Continental cloud. Po zpracování těchto dat může systém předpovědět, kdy signál zeslábne nebo zcela vypadne, a podle toho optimalizuje správu dat a kanálů.

  • Společnost Continental uvedla na Světovém mobilním kongresu v Barceloně (Mobile World Congress 2018) řadu pokrokových řešení a služeb
  • Komplexní konektivita proměňuje vozidla na inteligentní telefony na kolech
  • Důmyslné propojení s mobilními přístroji zajišťuje co nejlepší zážitek pro řidiče i uživatele nových technologií

Na základě těchto podkladů může program například upozornit řidiče na to, že jeho aktuální telefonní hovor bude během několika minut ukončen, a uvést, kdy bude kvalita sítě opět natolik dobrá, aby mohl pokračovat v hovoru. Dále lze zajistit, aby byly některé aplikace dočasně upozaděny. Může jít například o zastavení stahování aktualizace ve chvíli, kdy by mohlo narušit streamování hudby.

Přesné a aktuální informace o síti budou užitečné také autonomním vozidlům – to je další důvod, proč je prediktivní správa připojení důležitá. Pokud systém zjistí, že podél trasy nebude dostatečné pokrytí signálem s vysokorychlostním připojením pro získání aktuálních mapových podkladů a dopravních informací ve vysokém rozlišení, může stáhnout nezbytné údaje pro příslušnou oblast v dostatečném předstihu.

Chytrý telefon ještě chytřejší: zajistí bezklíčový přístup do vozu

„Jedna věc je, že se automobily stávají mobilními zařízeními. Pro uživatele je však také důležité, aby jejich chytré telefony měly co nejširší uplatnění. Proto zde na veletrhu MWC ukazujeme řešení pro inteligentní přístup do vozidla s pomocí virtuálního klíče v telefonu,“ vysvětlil Matschi. Díky tomu bude například mnohem jednodušší pronájem vozu, a to jak pro zákazníky, tak pro půjčovny automobilů.

Ve spolupráci se společností Avis Budget Group vyvinul Continental technologii „Klíč od vozu jako služba“, která umožňuje odemknout vůz prostřednictvím telefonu a zajistit autorizaci pro spuštění motoru. Tato technologie nabízí různé možnosti uplatnění, dá se flexibilně upravit podle značky vozu, modelu nebo regionu, kde je automobil provozován. Lze ji velmi rychle uvést na trh, aniž by byl nutný jakýkoli zásah do elektroniky nebo konstrukce vozu. Zahrnuje nejen služby, ale i hardware a dá se snadno použít i u starších automobilů.

Portfolio společnosti Continental obsahuje také řešení pro výrobce automobilů v podobě systému Device Integrated Access. Tato technologie pro jednotný přístup chytrých zařízení zajišťuje bezdotykové odjištění zámků i spuštění motoru a je nedílnou součástí automobilu. Díky tomu jsou vozy již ve výrobě vybaveny nezbytnými prvky pro řešení „Klíč od vozu jako služba“.

Zařízení je možné dále rozšířit o systém pro nouzové odemčení dveří, díky němuž se lze obejít nejen bez zámků dveří, ale také bez klik. I když je tedy akumulátor ve voze vybitý, může řidič získat přístup ke svému automobilu, aniž by musel pro nouzové otevření použít mechanický klíč. Tato nová asistenční funkce vytváří inteligentní dveře, které se otvírají i zavírají bezdotykově a automaticky.

Základním prvkem všech inteligentních přístupových systémů společnosti Continental je virtuální klíč v chytrém telefonu, který obsahuje údaje odolné proti zneužití. Tento klíč získá přístup pouze po úspěšném jednorázovém ověření, které se na smartphone odesílá prostřednictvím bezdrátového rozhraní. Další komunikace probíhá výhradně mezi telefonem a vozidlem.

Rozhraní Smart Device Integrated Access využívá několik nízkonapěťových modulů na bázi Bluetooth, pomocí nichž určuje, zda se oprávněný smartphone nachází mimo vůz nebo v něm. Umožňuje také rádiové spojení NFC (Near Field Communication). Jakmile je rozpoznán autorizovaný virtuální klíč, systém vydá povolení k otevření vozidla a nastartování motoru. Mechanické klíče proto již nebudou vůbec potřebné.

Chytré telefony dále rozšiřují technologie automobilů

Další možností vzdáleného zobrazení provozních údajů na smartphonu je funkce asistenta správného tlaku vzduchu v pneumatikách, který zobrazuje aktuální tlak přímo během plnění vzduchem. Řidič tak má přesnou informaci a nemusí neustále kontrolovat displej na vzdáleném kompresoru. Pomocí aplikace v mobilním zařízení mohou uživatelé aktivovat také osobní nastavení vozu ještě před tím, než do něj nastoupí. Upravit lze například polohu sedadla, nastavení klimatizace nebo předvolby audiopřehrávače. Chytrý telefon se také stává mobilní součástí komplexního uživatelského rozhraní, což znamená, že řidiči mohou na dálku ovládat různé funkce vozidla, jako je otevírání a zavírání oken nebo sklápění zpětných zrcátek.

Společnost Continental chce také zajistit, aby důslednému využití integrace chytrých telefonů nebránila vybitá baterie. Proto na veletrhu MWC 2018 představil zařízení nazvané Multifunctional Smart Device Terminal. Jedná se o multifunkční dokovací řešení pro chytré telefony, které umožňuje bezdrátové nabíjení pro všechny typy smartphonů se standardem Qi. Současně zajišťuje spojení mezi telefonem a řídicí jednotkou vozidla prostřednictvím Bluetooth a NFC a zesiluje příjem telefonního signálu.

Už žádné nezabezpečené spojení

S rozšiřující se digitalizací je nutné zajistit i adekvátní bezpečnost. Proto společnost Elektrobit, dceřiná firma koncernu Continental, spolu s další koncernovou firmou Argus Cyber Security představuje řešení pro kybernetickou bezpečnost. „Kybernetická bezpečnost vozidel je pro nás nejvyšší prioritou, protože mobilita může být považována za inteligentní pouze tehdy, pokud je bezpečná,“ řekl Matschi.

Na Světovém mobilním kongresu tyto společnosti představily své portfolio komplexních řešení pro automobily. Patří sem detekce a prevence vniknutí, ochrana proti mechanickým útokům, sledování a správa technického stavu pro zajištění kybernetické ochrany vozového parku spolu s bezdrátovou aktualizací softwaru.

Vzdálený přístup k údajům o vozidle: silná platforma pro datově propojená vozidla

Continental vyvinul platformu Remote Vehicle Data (RVD), která představuje základ pro moderní služby založené na datovém propojení. Tento vzdálený přístup k údajům o vozidle umožňuje standardizovanou dostupnost konkrétních dat jednotlivých značek a modelů. Platforma RVD je zaměřena na výrobce automobilů, jejich prodejce, půjčovny a provozovatele velkých flotil, ale také na servisy a pojišťovací společnosti.

RVD poskytuje komplexní východisko pro celou řadu služeb spojených s datovým propojením a snadno se zapojuje do modulárních cloudových řešení společnosti Continental. Díky své modulární a cloudové architektuře může být přizpůsobeno širokému okruhu zákaznických aplikací.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Tiskové zprávy