Internet

Facebook Papers odhalují hon za ziskem sociální sítě

facebook-FB
Foto: facebook.com, Tag: Facebook

Kauza Facebook Papers hýbe médii. Odhalení praktik v zákulisí fungování populární sociální sítě Facebook (Facebook je nyní přejmenován na Meta) způsobilo poprask. Co se stalo?

Skandál Facebook Papers odhaluje podněcování násilí i frustraci zaměstnanců

Skandál rozpoutala bývalá produktová manažerka společnosti Facebook Frances Haugen. Ta předala listu listu The Wall Street Journal materiály, z nichž potom deník vyprodukoval sérii článků s názvem Facebook Files.

Na práci The Wall Street Journal navázalo dalších více než 15 subjektů, mimo jiné deník The New York Times nebo televize CNN. Ty začaly zveřejňovat sérii zpráv a článků o praktikách známé sociální sítě. Projekt dostal název Facebook Papers.

Interní dokumenty odhalily, že Facebook v zemích, jako je Indie, prakticky není schopen čelit nenávistnému obsahu. Těmto státům jednoznačně není věnována dostatečná pozornost ve srovnání se Spojenými státy.

Ukázalo se navíc, že samotní zaměstnanci Facebooku jsou frustrovaní z přístupu vedení právě k problematickému obsahu. Podle nich ani samotný šéf Facebooku Mark Zuckerberg žádné kroky k nápravě tohoto stavu ovšem nepodniká. Ostatně právě Zuckerberg si ponechává ohledně směřování Facebooku neomezený vliv a někteří ho tak neváhají označovat doslova za diktátora.

Facebook Papers odhalují hon za ziskem sociální sítě
Facebook Papers odhalují hon za ziskem sociální sítě

Objevily se také informace, že Facebook posloužil k podněcování násilí v Etiopii. Zabezpečení celé sítě je mimo USA na nízké úrovni, šíření výzev podněcujících násilí proto jednoznačně není schopna zastavit.

Facebook má problémy s cenzurou politicky „nepohodlného“ obsahu i vlivem na psychiku mládeže

Na povrch vyplynulo také to, že někteří politici či celebrity jsou na síti privilegovaní a Facebook jim jde tzv. „na ruku“. Hovoří se o tom, že ve Vietnamu nechává sociální síť cenzurovat protikomunistické disidenty. Důvod je jednoduchý, zveřejňování těchto názorů není režimu příliš „pohodlné“ a hrozil by proto v zemi zákaz této sociální sítě. Což by pro Facebook znamenalo snížení ziskovosti.

Frances Haugen však sociální síť nařkla i z řady dalších přešlapů. Facebook podle ní poškozuje duševní zdraví teenagerů. Ze studií, kterou si nechal Facebook přímo vypracovat, vyplynulo, že používání této sítě působí mladým lidem psychické potíže a vede je k sebevražednému jednání i mentální anorexii.

Bývalá zaměstnankyně dále poukázala na znepokojivou skutečnost, že reklamní kampaně založené na podněcování násilí jsou podstatně levnější než reklama založená pozitivně. A Facebook má podle ní ověřeno, že z pohledu zpětné vazby uživatelů je taková propagace i efektivnější.

Stejně tak varovala před dezinformacemi, které se na síti šíří. Zvláště znatelný byl tento problém ohledně výsledků voleb, na což posléze navázalo propuknutí nepokojů v sídle amerického Kongresu.

Mechanismy Facebooku podle ní stačí maximálně na odhalování podobných zpráv pouze v americké angličtině. Moderování obsahu tím pádem není funkční například na středním Středním Východě, kde se momentálně odehrává konflikt mezi Palestinou a Izraelem.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

VÍCE V RUBRICE ► Internet