Internet

Jak řešit pomluvu na sociálních sítí?

socialni sit
Foto: pixabay.com, Tag: Sociální síť

Toto téma se bohužel týká všech, kteří nějakým způsobem sociální sítě navštěvují nebo je ovlivňují. Nejedná se pouze o děti, které na sociálních sítí můžeme vidět už od útlého věku, ale pomluva a šikana může panovat i mezi dospělými. Stačí když se někdo známý s někým známým rozejde a už jsou pomluvy na světě.

Tyto zprávy obletí celý internetový svět během několika minut a ti, kterých se to týká, pomalu ani neví, jak se to tak rychle k veřejnosti dostalo. To je kouzlo sociálních sítí a nikdo na to zřejmě nikdy nepřijde. Pomluvy a šikana může ale dost ublížit, a tak bychom měli vědět, jak se před ní alespoň z části bránit.

Nejde o to, jestli je pomluva oprávněná nebo ne. Někdo prostě může provést věc, za kterou se stydí a dostane se mu stejné pomluvy jako člověku, který ani nic neudělal. Ale řekněme si jednu věc. Za prvé to není vůbec hezké, za druhé, tomu, kdo má slabší povahu, to může hodně ublížit a za třetí. Představte si, jak by se to líbilo vám, kdyby se něco takového dělo. A teď si představte, že někdo tohle zažívá denodenně.

Pravidla, která je dobré udělat, pokud si všimnete pomluvy na vaší osobu

Jak řešit pomluvu na sociálních sítí?
Jak řešit pomluvu na sociálních sítí?
  1. Pro další řešení situace je dobré, abyste měli k ruce podklady, které mohou sloužit i při soudním procesu. Zdá se to složité, ale není. Ihned, pokud si pomluvy všimnete, je dobré si k tomu sehnat nějaké ,,dokumenty“. Na telefonu, tabletu či jiných zařízeních je možná volba SCREENSHOT. To funguje tak, že na stránce, na které se zrovna nacházíte dojde k snímku dané obrazovky a ta se uloží do vaší galerie. Tento způsob je dobrý v tom, že i když dotyčný pomluvu smaže, vy budete mít důkaz, že se na jeho stránce něco odehrálo.
  2. Je dobré se s tím svěřit osobě, které na plno důvěřujete a víte, že vám dokáže pomoct. Když se jedná o dětské potyčky, které jsou na sociálních sítí nejpravidelnější, je dobré se s tím svěřit osobě, která vám s tím dokáže pomoct. V nejlepším případě je to zákonný zástupce – rodič, babička, děda, teta apod. Pokud to souvisí i se školou a dotyčný, který na vás pomluvu na sociálních sítí zveřejňuje, není na škodu to říct třídnímu učiteli či řediteli školy.
  3. Pokud se bude jednat o dlouhodobé obtěžování či hrubé nadávání, je dobré vyhledat soudní pomoc. Někdy to prostě hold jinak nejde, než zajít za odborníkem, který vám s tím poradí. Buď vám navrhne nějakou možnost nebo vám předepíše žádost k soudu, kde si pište, že se případ vyřeší.

Lidé, kteří šikanují, mají tendenci říkat lidem, které šikanují, že když například danou záležitost řeknou rodičům nebo učiteli, bude se to ještě zhoršovat apod. Někdo se ani po soudním vymáhání neponaučí a nadále v tom pokračuje. Je to velice nepříjemná záležitost, ale pokud se trochu ten, který je šikanován postaví proti šikanovateli, většinou se napětí mezi nimi zmírní.

Podle § 49 zákona č. 200/1990 Sb. se přestupku dopustí ten, kdo jiného zneuctí, vystaví ho posměchu či ho nějak urazí. Tento paragraf se bohužel týká pouze fyzických osob.

Ti, kteří šikanují, totiž nejvíc šikanují lidi, kteří jsou pro ně slabšími. A většinou jsou to také lidé, kteří si prošli něčím špatným a snaží se zapadnout do nějaké „dobré skupiny“.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Internet