Internet

Jsi to ty na tom videu? Na Messengeru se šíří virus

facebook-FB
Foto: facebook.com, Tag: Facebook

Že internetem se mohou šířit viry je fakt známý prakticky od prvopočátků sítě. V ohrožení je nyní i váš Messenger. Víte, co vám může hrozit a jak se vlastně bránit?

Český internet zasáhl „to jsi ty“ virus

V polovině ledna se začaly na českém internetu množit případy, kdy uživatelům přišla na jejich Messenger zpráva s dotazem: „To jsi ty?“ a odkazem na údajné video.

Jedná se však, pozor, o podvod. Odkaz nemá s Facebookem jednoznačně nic společného. Falešná stránka využívá hosting v Maďarsku. To, že je falešná, můžete poznat i podle toho, že používá protokol HTTP, zatímco „velké“ weby, Facebook nevyjímaje, dnes již běžně používají protokol HTTPS umožňující zabezpečenou komunikaci.

Jsi to ty na tom videu? Na Messengeru se šíří virus
Jsi to ty na tom videu? Na Messengeru se šíří virus

Zásadní prevencí je: Na přiložený odkaz neklikejte. Pokud jste tak učinili, stali jste se obětí phishingového útoku. Útočníci se takto dostanou k vašim citlivým informacím a v krajním případě můžete přijít i o celý facebookový účet. Následky mohou být ještě nepříjemnější, pokud máte k Facebooku připojeny i další služby.

Předchůdcem byl i starý známý „hahaha“ virus

Princip „to jsi ty“ viru rozhodně není nový. Nicméně stále celá řada uživatelů poměrně ochotně reaguje na principy sociálního inženýrství, útočníci tedy zkoušejí víceméně „ohraný“ princip aplikovat znovu a znovu.

Již v minulosti se tak uživatelé na sítí mohli setkat například s tzv. „hahaha“ virem, který obsahoval pouze tuto frázi a odkaz. Cílem opět primárně bylo přimět uživatele na odkaz kliknout, aby se virus mohli dál šířit a rozesílat malware.

Následky takové malwarové infekce mohou být individuální. V některých případech dochází „jen“ ke generování zvýšeného množství reklam na internetu. Virus vám však může způsobit i závažné zpomalení počítače a pády systému.

Důvěryhodnost útočníka přitom v těchto případech značně zvyšuje to, že se se zpráva „tváří“, jako by vám ji poslal někdo z vašich přátel.

Jak se proti útokům bránit

Pokud nejste obětí vy, ale někdo z vašich známých, informujte dotyčného, co se stalo, ať může dát obratem vědět svým nejbližším, aby na nic neklikali a virus se nešířil.

V případě, že jste se cílem útočníka stali vy, je nezbytné si co nejdříve změnit heslo na Facebook. Stejně tak je na místě si příště pro přihlašování do svého účtu nastavit dvoufázové přihlašování alias 2FA.

Pokud se na Facebook přihlašujete z počítače, pořiďte si kvalitní antivir, případně rovnou zvažte změnu operačního systému. Windows jsou z tohoto pohledu poměrně rizikové, výměna za Linux může pomoci.

A samozřejmě je zcela zásadním „antivirem“ zdravý úsudek. Když otevřete příchozí zprávu, neklikejte na ni automaticky a zcela bezmyšlenkovitě. Pečlivě si ji přečtěte a věnujte alespoň několik vteřin zamyšlení nad tím, jestli není její forma poněkud divná a proč by někdo z vašich známých vlastně měl důvod vám něco podobného posílat.

Podobným způsobem „dovzdělejte“ hlavně méně technicky zdatné uživatele internetu, například své starší příbuzné.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Internet