Antiviry jsou programy, které řeší bezpečnost ve vašem počítači. Jedná se o softwarová řešení. Programy, které v reálném čase monitorují aktivity v počítači.
Jejich funkčnost není nikterak omezena. Buďto najdeme ty placené, a nebo ty zdarma. Antiviry zdarma však vzbuzují hodně otázek. Kdo je a za jakým účelem vůbec hradí? Jsou free verze hrazeny z těch placených? Nebo ty zdarma sdílejí informace s distributorem antiviru a ten pak data prodává třetím stranám?
Objevují se také falešné detekce virů nebo nadměrná upozornění nad obsahem, který nejeví známky nakažení. A tak zde vyvstává jedna otázka. Je zapotřebí antivir pro Windows 10? Windows 10 už obsahuje antivirový program (jmenuje se Windows Defender). Ten spravuje zabezpečení počítače a stahuje si nové bezpečnostní záplaty pro ještě vyšší bezpečnost v online světě.
Volba antiviru je samozřejmě na vás. Ale plně si vystačíte s tím, co je standardně instalovaný ve Windows. Pokud si však přečteme nějaká fóra na internetu, zjistíme, že populární české antiviry (Avast, AVG) mají neustálé problémy s Windows 10. V několika případech se podařilo antivirům znefunkčnit počítač. Já sám jsem byl u jednoho z problémů toho, že placené řešení od Avastu znefunkčnilo internetové připojení.
Nevýhody antiviru zdarma, ale i placených
První velkou nevýhodou je fakt, že antiviry potřebují pro svůj běh výkon procesoru a část operační paměti. To se u slabších hardwarových komponentů může projevit snížením odezvy, ale i celkového výkonu počítače. Jaké antiviry snižují výkon a jak, najdete v článku. Další nevýhodou je zápis do registru a místo na disku. To je však k dnešní kapacitě harddisků asi kliše. Nicméně se na trhu najdou i notebooky s 32 nebo 64GB úložištěm.
V další řadě se jedná o software, který má částečně pod správou jeho tvůrce. Šifrování dat a jejich odesílání může být nedostatečné nebo nemusí komunikace na protokolech pro bezpečnou komunikaci fungovat vůbec. Firmě Avast Internet Security se dost často stává, že jejich antiviry hlásí: „Jste chráněni!„, ale přitom jsou štíty vypnuté. Většinou se toto děje po aktualizacích. Dalším neduhem antivirů je jejich vnucování těch placených nebo dalšího software, který má zrychlit počítač.
Je dobré mít na paměti to, že je útočník vždy o kousek před antivirem. To může mít za následek nakažení počítače ještě před tím, než se na daný vir objeví záplata. Tohle by mohla částečně řešit kontrola v reálném čase. V 99% případů se však jedná o čekání na záplatu od výrobce softwaru.
A jaké jsou výhody antivirů obecně?
První velkou výhodou je výhoda pro neznalé uživatele. Neznalý uživatel může být nebezpečný jak pro sebe, tak pro své kamarády nebo další uživatele internetu. Může svým chováním nakazit další počítače v rodině nebo počítače svých kamarádů. Pro všechny, kteří mají rádi svá data a bezpečnost internetových plateb doporučujeme speciální antiviry určené právě pro jejich bezpečí. Jedním z řešení je bankovní konzole společnosti ESET.
Produkt ESET Smart Security, vlajková loď produktového portfolia ESET pro domácnosti, dostal několik nových ochranných technologií. Nejdůležitější z nich je ochrana online bankovnictví a plateb, která chrání finanční transakce v internetových obchodech a platebních bránách.
Technologie má dvě klíčové funkce: pro provádění finančních operací poskytuje takzvaný zabezpečený browser a šifruje komunikaci mezi klávesnicí a prohlížečem, aby specifický malware (keylogger) nemohl získat citlivá data typu hesel a podrobností o kreditních kartách.