Software

Jaké antiviry nejvíce brzdí Windows? Podívejte se na výsledky

windows 10 logo
Foto: Windows

Antivirové programy běží stále na pozadí a brzdí naše počítače. Je to úděl toho, že jsme po celou dobu jejich spuštění chráněni. Antivir totiž detekuje každou změnu na počítači a vyhodnocuje, zda se jedná o změnu uživatelskou nebo se do systému snaží někdo dostat a přepsat registry či data.

To vše má samozřejmě neblahý vliv na chod celého počítače. Microsoft umí být se svým Windows Defenderem dobrý. Pokud však chcete plnou a profesionální ochranu, sáhněte po placené konkurenci. Společnost AV-Comparatives zveřejnila žebříček antivirů na desktop, které nejvíce brzdí počítač.

Jedná se o pozorování při každodenních činostech. Výsledkem je hodnota, která ukazuje, jak moc a za jakých podmínek antivirus nejvíce zpomaluje počítač s Windows. V tabulce dole je pak deset antivirů, které nejméně brzdí počítač nebo notebook. Test je z května roku 2019 a vyhodnocuje, jak moc antivir na pozadí brzdí zařízení.

Jaké antiviry nejvíce brzdí Windows? Podívejte se na výsledky
Jaké antiviry nejvíce brzdí Windows? Podívejte se na výsledky

První desítku antivirů završil BullGuard. Vítězem se stalo antivirové řešení od ESETu. A jak jsou na tom antiviry, které se do první desítky nevešly? Microsoft skončil na low-end počítači se skóre 33,3 (nejpomalejší v testu). Symantec pak se skóre 16,1 a F-Secure se skóre 16 na low-end počítači. Na high-end sestavě se dobře umístil antivir Vipre se skóre 3,2.

Testy byly prováděny na PC s procesorem Intel Core i3-6006U a 4GB operační paměti RAM. Úložiště je řešeno pevnými disky SSD. Tuto konfiguraci stroje považujeme za „low-end“ pro testování v tabulce.

Test antivirů s vlivem na uživatele (Windows). Skóre rychlosti méně je lépe
Test antivirů s vlivem na uživatele (Windows). Skóre rychlosti méně je lépe

Testy výkonu byly provedeny na čistém systému Windows 10 RS5 64-bitová verze. Poté s nainstalovaným softwarem pro ochranu uživatale (s výchozím nastavením softwaru). Testy byly prováděny s aktivním internetovým připojením, které umožnilo reálný dopad cloudových služeb a funkcí programu.

Tabulka známých antivirů, které nejméně brzdí počítač při běhu

V tabulce níže najdete antiviry, které při svém běhu snižují výkon celé sestavy. Podle indikátoru zatížení můžete zjistit, které antiviry snižují výkon více, či méně. Index výkonu je testovaný na low-end a high-end počítači v rámci běhu na pozadí. V tomto případě je menší hodnota lepší. Hodnota určuje, jak počítač sestavu zatěžuje. Nejlépe je na tom ESET. Na výkonném počítači operace více brzdí GDATA nebo Kaspersky.


ESETLow-end PC: 6,5 a High-end PC: 1,7
AvastLow-end PC: 6,7 a High-end PC: 2,1
AVGLow-end PC: 6,7 a High-end PC: 2,1
BitdefenderLow-end PC: 6,9 a High-end PC: 8,7
McAfeeLow-end PC: 6,5 a High-end PC: 6,4
KasperskyLow-end PC: 7,2 a High-end PC: 11,9
EmsisoftLow-end PC: 12 a High-end PC: 13
GDATALow-end PC: 12,1 a High-end PC: 17,5
PandaLow-end PC: 12,2 a High-end PC: 7,3
BullGuardLow-end PC: 15,4 a High-end PC: 4,5

Testované procedury při vyhodnocování výsledků testu

Kopírování souborů: Kopírování sady různých běžných typů souborů z jednoho fyzického pevného disku na jiný fyzický pevný disk (SSD). Některé antivirové produkty ignorují některé typy souborů podle výchozího nastavení nebo pomocí technologií otisků prstů, které mohou přeskočit již naskenované soubory, aby se zvýšila rychlost kopírování.

Archivace a dearchivace: Archivy se běžně používají pro ukládání souborů a vliv antivirového softwaru na dobu potřebnou k vytvoření nových archivů nebo na archivaci souborů z existujících archivů může být pro většinu uživatelů zajímavým prvkem. Archivoval se soubor různých typů, které se běžně nacházejí na domácích a kancelářských pracovních stanicích.

Instalace a odinstalace aplikací: Instalovalo se několik běžných aplikací s tichým instalačním režimem, pak je odinstalovali a změřili, jak dlouho to trvalo. Nezohlednili otisk prstu nebo zadání jakéhokoliv hesla, protože se aplikace instaluje na počítač pouze jednou.

Zdroj: av-comparatives.org/tests/performance-test-april-2019/

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Software