InternetZe světa IT

Moderní hackeři mohou stát na naší straně

anonymous logo

Ve většině případů se za kybernetickými útoky skrývají celé skupiny anonymních útočníků, kteří se během několika málo okamžiků dokážou nabourat takřka do jakéhokoliv systému webových stránek. Jejich průnik je natolik sofistikovaný, že jen těžko odhalíte napadení. Dokážou se skrýt v logovacích souborech a pro vlastníky stránek zůstat neviditelnými. Majitelé důležitých webů uskladňující vysoce citlivé informace mají své systémy řádně zabezpečené a každým rokem spolupracují s těmi největšími profesionály na stále dokonalejší ochraně. Hackeři jsou však vždy o jeden krok napřed. Nikdo neví, s čím přijdou příště a především kde udeří. Pojďme se podívat na proslulé tváře nejznámějších hackerů a jejich příčiny proti lidskosti.

Hacker Kim Dotcom

Hodně lidí bude Kima Schmitze znát jako majitele celosvětově populárního webového projektu pro sdílení videí Megaupload, který byl nedávno ukončen samotnou FBI. Svou kariéru započal v útlém mládí, kdy se dokázal nabourat do stránek Pentagonu, NASA ale i bankovních institucí. První trestní klopýtnutí a obžalování přišlo v roce 1994, kdy dokázal 4 milionům klientům sebrat drobnější částku z jejich účtu a výslednou sumu 20 milionů dolarů poslat na účet Greenpeace. Pro svůj nízký věk se Schmitz odporoučel pouze s podmínkou.

Kimovo úložiště na Zélandu

Kimovo úložiště na Zélandu

Julian Assange jako hacker Robin Hood

Ne, že by bohatým bral a chudým dával, ale přeci jen si vysloužil tuto přezdívku pro svou skálopevnou etiketu, kdy se držel jasných pravidel – nepoškodit žádný počítač, neměnit data, jen sdílet informace, na které má každý občan právo. Mnozí z vás ho budou znát jako veřejnou tvář kontroverzního projektu WikiLeaks, kde zveřejňoval tajné spisy vládních dokumentů. Jednou z největších skvrn pro americkou armádu se stalo zveřejněné video z Baghdádu, kde bylo odhalené nesmyslné střílení do civilstů z vrtulníku.

Skupina Anonymous

Asi jedna z nejznámějších skupin hackerů současnosti, která se proslavila především svým typickým logem masky. Ta naznačuje anonymitu jednotlivých uživatelů na internetu a bezmocnost při jejich odhalení. Jedná se o skupinu prvotřídních hackerských špiček bojující za lepší svět. Objevují se na protestech, občanských iniciativách s jasným záměrem se postavit čelem proti institucím a vládám, kteří se snaží internet cenzurovat.

Největší kyber zločin v USA

Pětice mladíků z Ruska a Ukrajiny byla obviněna z největšího doposud známého kybernetického útoku v USA, kdy byla napadena burza a bankovní instituce. Díky ukradeným kódům bankovních karet se tak dostali velmi snadno k penězům nevinných klientů. Jeden ukradený kód z bankovní karty prodávali za 200 korun dalším překupníkům. Celkově se jim povedlo odcizit přes 160 miliónů kódů, čímž si přišli na nemalý výdělek. Tyto získané kódy bylo následně snadné nahrát do nových platebních karet, po té s nimi mohli zloději platit a vybírat finanční prostředky přímo z bankomatů.

Na tomto příkladu je krásně vidět, že není hacker jako hacker. Někteří mohou sloužit ku prospěchu dobré věci či myšlenky, ale stále existuje majoritní počet těch, kterým jde pouze o navýšení svého blaha přes ekonomické jistoty ostatních spoluobčanů.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

VÍCE V RUBRICE ► Internet