Kryptoměny

Nejlepší kryptoměny na těžbu pro rok 2021

Foto: Těžba Etherea
Foto: pixabay.com, Tag: Ethereum


Těžba kryptoměn je vnímána jako poměrně lukrativní záležitost. Vyplatí se však stále v domácích podmínkách? Které kryptoměny je ještě vhodné těžit v roce 2021?

Vyplatí se těžit kryptoměny?

Obecně lze říci, že ano. Zvláště nyní je vhodná doba. Během uplynulých 12 měsíců totiž kryptoměny zdražily, což se odrazilo i ve výnosnosti těžby.

To nalákalo i řadu zájemců v tuzemsku. Laik by si ovšem měl především uvědomit, že základní podmínkou úspěšné těžby je dostatečný výpočetní výkon. Je tak nezbytné si postavit či zakoupit speciální těžební stroj. Výkon si také můžete objednat na specializovaném tržišti, jako je například NiceHash.

Kryptoměny se stále vyplatí těžit, ne všechny jsou ale stejně perspektivní. Cena Bitcoinu se za poslední rok zvedla z 10 tisíc na 50 tisíc dolarů. Pro těžaře v tuzemsku je však poměrně těžké čelit konkurenci těžebních strojů pocházejících z Číny.

Absence konkurence tak prakticky patří k základním podmínkám toho, že se vám těžba kryptoměn vyplatí. To stále dokáže řada z nich nabídnout.

Ethereum

Těžba Etherea není tak náročná jako u Bitcoinu. Použitelné jsou běžné grafické karty. Samotné karty však k těžbě nestačí, důležité je jejich zapojení do tzv. mining rigu.

Ethereum
Ethereum

To je v současné situaci komplikovanější, neboť hardware je nedostupný kvůli zvýšenému zájmu těžařů a současně proto, že grafické karty poptávají hráči, kteří mají kvůli pandemii dostatek volného času na hraní.

Blíží se však též období přechodu Etherea do fáze Serenity, které se též označuje jako Ethereum 2.0. Do budoucna těžit Ethereum nepůjde.

Monero

Monero patří k dalším kryptoměnám, které dosud nemají tolik rozvinutou infrastrukturu. Těžba je proto mnohem rentabilnější než u Bitcoinu. Kryptoměna je založena na mechanismu proof-of work. Princip těžby je u této kryptoměny podobný jako u Bitcoinu.

NA jaře roku 2018 si kryptoměna prošla hard-forkem, což jí mělo zajistit další výhodnost těžby s pomocí CPU a GPU. A mělo by u toho alespoň prozatím zůstat. Tvůrci Monera se ve whitepaperu zavázali k ASIC rezistenci.

V roce 2019 se navíc používaný algoritmus těžby Cryptonight změnil na RandomX technologii. Ta zajišťuje náhodné spuštění kódu. To dále přináší vyšší rezistenci vůči ASIC technologii.

Nerva

Tato kryptoměna těžení v mining poolech nepovoluje. Je tak evidentní, že pro samostatného těžaře je vhodnou alternativou.

Doporučuje se začínajícím těžařům. Potenciál zhodnocení je však v této kryptoměně spíše budoucí. Proto je využitelná i pro spekulanty. Musíte však počítat s tím, že vzhledem k tomu, že neexistuje sjednocení hashrateových řešení bloků, značně se u této kryptoměny liší profit. Rovněž se tato kryptoměna snaží zabránit 51 % útoků tím, že neumožní sjednocení hash-ratu v poolech.

Haven Protocol

Hlavní deklarovanou devizou této kryptoměny je její maximální anonymita. Pro svoje fungování algoritmus CryptoNight, který v minulosti používalo Monero.

Z hlediska zhodnocení je Haven Procol spíše otázkou budoucnosti. Těžba se tak vyplatit může. Aktuálně však existují i jiné altcoiny, které jsou schopny nabídnout výraznější profit. Důležitým faktorem je též cena za vynaloženou elektrickou energii. Pokud bude elektřina levná, těžba této kryptoměny se vyplatí více.

Ravencoin

Těžba této kryptoměny je poměrně jednoduchá. Založena je opět na mechanismu proof-of-work. K těžení je možné použít CPU a GPU.

Rentabilita tohoto projektu už je s větším otazníkem. Za profitabilní se považuje při hashrate okolo 90 MB/s. Hashrate je proto poměrně vysoká a vyžaduje více procesorů. Velký profit tak budou mít povětšinou zajištěny spíše pooly.

Stejně tak i v tomto případě do těžby vstupuje faktor ceny energie. Aby se těžba vyplatila, musela by být i v tomto případě elektřina značně levná.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

VÍCE V RUBRICE ► Kryptoměny