NTF je záležitostí, o které se v poslední době hodně mluví. Jde o módní vlnu, která opadne s koncem roku 2022, nebo je NTF skutečně novou formou digitálního umění?
Co je NTF
NTF neboli Non-Fungible Token, česdky nezaměnitelný token, je jedinečnou a nezaměnitelnou položkou uloženou na blockchainu.
Nejčastěji se setkáte s přirovnáním této technologie k jakémusi listu vlastnictví určité digitální položky. Touto položkou může být třeba předmět z NFT hry, sběratelská karta nebo digitální obraz. Může ale jít i o slavné memy nebo historické momenty, třeba okamžik odeslání první SMS. Tokenizovat lze téměř cokoli včetně třeba soukromých fotografií.
Kromě přirovnání k listu vlastnictví se tak princip NTF dále nejčastěji vysvětluje tak, že je tento doklad majitele určité položky podobný třeba zápisu v katastru nemovitostí nebo patentu. NTF jsou tedy zcela unikátní a právě to je hlavní argument, který je pozvedává v očích investorů. Navíc jsou odolné proti padělání a teoreticky je nelze ani odcizit.
NTF nejen jako obchodní příležitost
S NTF je možné manipulovat jako s klasickou kryptoměnou. To znamená, že majitel jej může pouze držet, přičemž uchovávat je lze v kryptoměnové peněžence, ale také převádět, případně prodat. A právě z pohledu prodeje jsou NTF nyní mimořádně zajímavé.
Na NTF lze v současné době vydělávat vysoké částky. Atraktivní jsou NTF z pohledu výdělku především pro umělce. Ceny NTF zejména na počátku roku 2022 prudce stoupají. Dosažený celkový objem tržeb v tomto odvětví už činil 24,9 miliardy USD, jak s odvoláním na agenturu Reuters prezentovala i česká média.
NTF jsou skutečně tak výrazným fenoménem, že začínají dostávat prostor i v běžných mainstreamových médiích v tuzemsku.
Doslova poprask přitom vzbudil především prodej uměleckého díla s názvem Everydays: The First 5000 Days od amerického digitálního umělce Mika Winkelmanna alias Beepla. To se v aukční síni Christie’s prodalo za skutečně úctyhodných 69 milionů dolarů.
Udrží si NTF svou popularitu?
Přes názory některých odpůrců, kteří kryptoměny označují za pouhou bublinu, další odborníci soudí, že v nějaké formě NTF zřejmě přetrvají i do budoucna. V umělecké sféře je zejména zmiňován jejich potenciál nahrazení dnes poměrně problematicky řešené správy autorských práv.
Lze rovněž předpokládat, že se NTF do budoucna rozšíří mnohem více. Což ale může paradoxně vést k jistému útlumu původního puncu exkluzivity. A také k tomu, že cenu bude nakonec mnohem více určovat reálná užitečnost NTF.
Přímo trh s digitálním uměním bude v nejbližší budoucnosti rovněž ještě posilovat. Stále více lidí totiž v krajně nejistém období pandemie hledá jistoty. A právě umění je jednou z mála sfér, které je dokáží poskytnout.
Vstup skupiny většinou mladých a globálně smýšlejících zájemců, jimž se podařilo v minulosti vydělat na kryptoměnách, do tohoto odvětví byl tak logickým vyústěním. Kryptoumění si svou existenci dokázalo obhájit a jeho vyznavači lapidárně shrnují svůj názor do myšlenky, že lidstvo platí nesmyslně mnoho peněz i za zbytečnosti, které mají fyzickou podobu. Tedy proč by nakonec poměrně absurdní částky nemohlo platit i za ty virtuální?