Kryptoměny

Poradíme, jak Bitcoin bezpečně uchovat

Foto: Bitcoin
Foto: pixabay.com, Tag: Bitcoin

Bitcoin můžete vlastnit hned několika způsoby, jen pár z nich je ale bezpečných. Mnoho uživatelů má milné informace o tom, že k uchování Bitcoinu potřebujete zařízení za tisíce korun. To ale není pravda. K uchování kryptoměny postačí papír a propiska. Internetové generátory vám vygenerují jak privátní klíč (klíč sloužící k ověření veřejné bitcoinové adresy), tak public klíč pro příjem transakce (veřejná adresa pro příjem BTC).

Začneme jednoduše. Co je Bitcoin?

Bitcoin je internetová open-source P2P platební síť a také v této síti používaná kryptoměna. Hlavní unikátností bitcoinu je jeho plná decentralizace; je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohl měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci.

V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat. Konečné množství bitcoinů je předem známo a uvolňování bitcoinů do oběhu je definováno ve zdrojovém kódu protokolu. Cena jednoho Bitcoinu je vysoká, v lednu roku 2021, dosahovala přibližně 800 tis. korun českých a 9. února 2021 cena Bitcoinu překročila 1 milión korun českých.

Hardwarové peněženky

Elektronicky je můžete mimo počítač uložit do hardwarové peněženky. Prvkem pro vlastnictví je tzv. seed. Jedná se o 12 nebo 24 slov, která určují a generují privátní a veřejné adresy. Pomocí seedu si můžete jakoukoliv hardwarovou peněženku obnovit a znovu přistupovat ke svému kapitálu.

Pokud jde o zabezpečení Bitcoinů, hardwarové peněženky jsou obecně považovány za nejbezpečnější možnost, protože nejsou přístupné online. Hardwarové peněženky jsou fyzické bezpečnostní trezory navrženy tak, aby chránily bitcoiny (a další kryptoměny) před řadou možných útoků a zároveň zajišťovaly, že ke kryptoměnám budete mít relativně snadný přístup.

trezor_one
Foto: Trezor One

Jejich nevýhodou je oproti jiným typům peněženek relativně vysoká pořizovací cena, která se v přepočtu pohybuje v rozpětí od 1 500 do 5 000 Kč.

Softwarové peněženky

Softwarové peněženky jsou jedním z nejpopulárnějších způsobů uložení bitcoinů, protože je s nimi správa bitcoinů velmi snadná, rychlá a pohodlná. Softwarovou peněženku lze mít vždy při ruce v mobilních zařízeních, jako je chytrý telefon, tablet či přenosný počítač. K dispozici jsou také verze softwarových peněženek pro stolní počítače, které uživatelům umožňují spravovat bitcoiny v systémech Linux, macOS a Windows.

Mezi nejoblíbenější bitcoinové peněženky patří softwarové peněženky, jako je Electrum, Exodus, – všechny jsou k dispozici pro stolní i mobilní operační systémy. Nicméně i těm nejbezpečnějším softwarovým možnostem chybí některé bezpečnostní prvky hardwarových peněženek.

Kovové peněženky

Na rozdíl od ostatních možností na tomto seznamu nejsou kovové peněženky navrženy pro skutečné používání bitcoinů nebo jiných kryptoměn. Jednoduše fungují jako prostředek k ukládání tajných informací robustnějším způsobem než nejistá papírová peněženka. Jsou odolnější a mají několik integrovaných mechanismů proti neoprávněné manipulaci.

Kovové peněženky jsou sice nejužitečnější pro dlouhodobé skladování na bezpečném místě, ale nedovolí vám okamžitý přístup k vašim finančním prostředkům, což je jejich velké mínus.

Burzovní peněženky

Kryptoměnové burzy určitě mají co nabídnout, například okamžitý přístup k fondům a možnost rychle vyměnit bitcoiny za jiné kryptoměny. Ve srovnání s jinými způsoby ukládání bitcoinů se však obecně považují za méně bezpečnou možnost. Podle zprávy blockchainové analytické firmy Chainalysis z roku 2019 byl z burz ukraden více než 1 milion bitcoinů, což není zrovna zanedbatelné množství.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Kryptoměny