SoftwareZe světa IT

Pozitivní přínos počítačových her na osobnost? Diagnóza: Gamer!

World of Warcraft Vannila

Teprve v poslední době nejsou hráči společensky negativně přijímanou skupinou, díky výzkumům, které po letech prohlašování, že hraní her je špatné, konečně uvedly i světlé stránky tohoto koníčku.

Je snadné něco odsoudit na základě toho, že se vyskytne pár špatných jedinců, psychicky narušených i bez vlivu videoher, kteří by i bez nich vesele vraždili. Žádný normální člověk si na základě toho, co viděl na obrazovce, nevezme zbraň a nepůjde střílet do kavárny a normálních lidí je mezi hráči valná většina. Nejde nám přeci o násilí, ale o zábavu. Je vskutku jednoduché tvrdit, že právě videohry jsou na vině – stejně tak můžeme říct, že všechno to násilí, vulgarismy a hloupost v televizi, mnohdy mnohem větší a brutálnější, je viníkem všech nedávných masových vražd.

Se správným přístupem a vedením rodičů, lze z tohoto trendu mnohé vytěžit. Pojďme tedy ke komplexní pravdě.

Pozitivní přínos počítačových her na osobnost? Diagnóza: jsem gamer!

Pozitivní přínos počítačových her na osobnost? Diagnóza: jsem gamer!

Fyzická aktivita, zdravá výživa

Na trhu je k dostání nespočet her, které vyžadují pohyb. Tanec, nejrůznější sporty, které mohou nahradit cvičení bez ohledu na počasí, třeba i hra na kytaru – ačkoliv je zdravý pohyb venku v přírodě stále nejlepší variantou, koupě těchto kousků pomůže vašemu dítěti mnohem víc, než celodenní sezení na gauči. Mnoho z her má cíle postavené tak, aby hlavním předmětem bylo například snížení váhy či zdravá výživa, což vede k zavedeným zvykům o zdravém životním stylu.

Koordinace oka-ruky

Pravidelní hráči mají prokazatelně lepší reflexy a na rozdíl od „nehráčů“ dokážou sledovat více cílů najednou (což se například při řízení neskutečně hodí), udržet soustředění a pozornost po delší dobu a myslet na několik úkolů naráz. To vše je užitečné nejen v každodenním životě, manuálních činnostech, ale i sportech. Je nespočet způsobů, jak zlepšit u dítěte koordinaci oka a ruky, ale žádný není tak efektivní a pro dítě uspokojující, jako videohry.

Sociální schopnosti

Nedostatek socializačních schopností, jako je interakce s ostatními na základní úrovni, může být škodlivý pro dětský vývoj a může vést až k depresím. Děti, které jsou více stydlivé a svému okolí nedůvěřují při socializaci se svými vrstevníky, se mohou naučit lépe se otevírat právě při hraní her. On-line hry nabízí možnost interakce s nejrůznějšími druhy osobností (samozřejmě je nutné dbát opatrnosti při sdílení soukromých informací, na druhé straně se může skrývat kdokoliv a vaše dítě si toho musí být vědomo). Oslovit někoho neznámého, jako jsou noví spolužáci nebo spolupracovníci, a začít konverzaci je v reálném životě poměrně výzvou, ale v prostředí on-line her s ní může pomoct pocit anonymity a bezpečí, který mnoha lidem umožní překonat jejich strach a poznat někoho nového.

Zlepšení schopností se učit

Složitost některých her umožňuje dětem zlepšit kognitivní schopnosti – řešení problémů, dělání rozhodnutí a jejich rozumné zdůvodnění. Videohry se vyvinuly do podoby, kdy hráč musí přemýšlet o tom, co dělá, zcela sám za sebe, bezduché mačkání tlačítek a střílení do nepřátel už totiž dávno nestačí. V některých případech je po uživatelích požadování řešení nejrozmanitějších hádanek, které vyžadují trpělivost a kreativitu, bez kterých se nedostanou dál. Férovost – pojmy jako je Fair-play patří mezi hodnoty, které jsou u dětí vyvíjení zejména ve sportovních organizacích. Videohry jsou dalším řešením, schopným jim tyto myšlenky vštípit, zejména skrze on-line hry, kde hráči proti sobě běžně bojují.

Snížení míry stresu díky hře

Na dítě je ze všech stran ovíjeno mnoho tlaku; snaha zapadnou mezi své vrstevníky, vést si dobře nejen ve škole, ale i v mimoškolních aktivitách či splnit požadavky svých rodičů a učitelů. Videohry umožní dítěti upustit něco z tlaku z vnějšího světla. Při hraní her se na chvíli ocitnete uvnitř jiného světa, což pomáhá uvolnit se a alespoň pár minut nechat starosti za sebou. Jsou dokonce známy případy, kdy videohry pomohly dětem s problémy s udržením vzteku. Týmová práce – kooperace a schopnosti jednotlivých členů v týmu jsou nezbytným aspektem postupu v mnoha videohrách, zejména těch on-line. Vyžadují od hráčů efektivní komunikaci se svým týmem, plnění cílů a společných úkolů, aby mohli dosáhnout vítězství. Stejně jako například v basketbalu, fotbalu či jiném sportu je silný tým klíčovou složkou her.

Způsob, jak se vyrovnat s realitou – pokud děti bojují s fyzickou či psychickou bolestí, videohry mohou být pro ně dobrou cestou, jak se s tím vyrovnat. Umožňují lidem utéct z nelítostné reality, což je užitečné zejména v případě vážného onemocnění nebo vyrovnávání se s nějakým traumatem. Ocení ji určitě ti, co jsou v důsledku onemocnění připoutání na lůžko a odkázáni k životu v jedné místnosti. Příště, až bude mít váš potomek angínu, dovolte mu si chvíli zahrát, pomůže mu to zapomenout na bolest.

K dosažení těchto pozitivních účinků je nutné hlídat čas, které dítě stráví u obrazovky. Nechte své děti hrát hry, jak často budou chtít nebo to využívejte jako odměnu, ujistěte se však, že žijí i život tam venku, v reálném světě.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Software