HardwareZe světa IT

Recenze Huawei TalkBand B2 – jako James Bond

Huawei TalkBand B2 varianty

Chytrých hodinek, náramků, zkrátka tzv. wearables už je na trhu kopec. Není to dlouho, co zastávaly stejnou pozici, jako tablety před pár lety. Koukali jsme se na ně s určitou skepsí. Nyní už je považujeme za stejně normální, jako chytré telefony a již zmíněné tablety. Samozřejmě tato zařízení nejsou pro každého. Né každý potřebuje mít neustále na zápěstí nejnovější notifikace. Pokud ale patříte mezi ty, kteří našli v nositelném příslušenství zálibu, neměl by vám uniknout model čínského výrobce chytrých telefonů Huawei. Celým názvem se jmenuje Huawei TalkBand B2 a skrývá se v něm víc, než je na první pohled vidět.

Huawei TalkBand B2 - základní obrazovka

TalkBand B2 v sobě kombinuje vlastně několik zařízení. Než si ale povíme, která zařízení to jsou, tak pár slov o balení, které rozhodně stojí za zmínku a designu hodinek, jako takových. TalkBand B2 dostanete ve velice elegantní krabičce tvaru kostky. Na první pohled vidíte samotné zařízení, které je, podobně jako klasické hodinky uchyceno na jakémsi držáku. Ten v sobě skrývá nabíjecí kabel, adaptér do zásuvky tu není. Kromě kabelu jsou tu i výměnné silikonové nástavce do uší. Na co je budete potřebovat se dozvíte o pár řádků níže. To, kromě klasické sestavy čtení, zahrnující návod do začátku a nějaké informace o záruce, je, co se balení týče, všechno. Balení působí skoro až luxusním dojmem a je vidět, že si s ním Huawei dal práci.

Vlastní hodinky, náramek, nebo jak tomu budeme říkat, se prodává ve třech barevných variantách. My měli k testu bílou, ale seženete i černou. O něco dražší (zhruba o 1000 korun) je pak zlatá varianta, která má místo gumového náramku kožený. Celá konstrukce je navržena tak, že máte dvě části, vlastní náramek, který je vlastně kolébkou, do které vkládáte zařízení. Kolébka je vyrobena z kovu, zřejmě se jedná o broušený hliník. Proč je samotné zařízení vyndavací? Protože další funkcí je bluetooth handsfree, ve které se TalkBand B2 promění po vyjmutí z náramku. Osobně mi to přijde jako geniální nápad.

Na vlastním těle zařízení se nachází dotykový displej s úhlopříčkou 0,73 palce. Použitá technologie je PMOLED a rozlišení je 128 x 88 px. Displej slouží pro vlastní komunikaci mezi vámi a zařízením. Kromě něho je ještě na boku tlačítko, kterým aktivujete displej, případně přecházíte k další nabídce funkci, delším stiskem. Dále je zde dvoji mikrofonů, ze spodu nabíjecí konektor microUSB a silikonový nástavec, za který sluchátko drží v uchu. Hodinky se chlubí certifikací IP57. To znamená odolnost vůči prachu a vodě. Nečekejte ale hodinové koupání, náramek zvládne umytí rukou a déšť.

Takže jsou to chytré hodinky, bluetooth handsfree a umí TalkBand B2 ještě něco? Ano, umí. Jeho třetí funkcí je jakýsi fitness asistent. Uvnitř těla je totiž 6-osý gyroskop a akcelerometr, takže náramek dokáže zaznamenávat vaši fyzickou aktivitu. Umí měřit počet ušlých kroků a typ aktivity. Měl by rozeznávat mezi chůzí, během a jízdou na kole. Osobně jsem běhěm testování na kole nejel ani jednou, přesto jsem měl skoro každý den pár minut ujeto. Nakonec jsem došel k názoru, že při jízdě autem náramek vyhodnotil pohyb rychlejší než běh (rozjezdy, dojezdy na semafory) jako jízdu na kole. Vaši fyzickou aktivitu dokáže přepočítat na spálené kalorie, ale vzhledem k tomu, že postrádá senzor srdečního tepu, což je velká škoda, tak se tato hodnota musí brát s rezervou. Kromě fyzické aktivity, kterou můžete měřit i po omezený čas, který vám sledují vestavěné stopky, umí monitorovat i spánek. Nevím, jakým způsobem pozná, že spíte, ale změří čas spánku a rozezná jednotlivé fáze spánku.

Podržením jediného tlačítka se dostanete k další nabídce funkcí. Jsou tři a ne všechny fungují na všech telefonech. První je zviditelnění hodinek pro ostatní bluetooth zařízení, to využijete při párování s vaším telefonem. Další je vyvolání spárovaného telefonu.Stává se vám, že jste někam doma položili telefon a netušíte, kde je? Stačí klepnout do hodinek a telefon začne zvonit a volat na vás. Poslední funkcí je dálková spoušť fotoaparátu. Ta mi bohužel nefungovala na spárovaném Lenovu P90. Údajně by měla fungovat s telefony Huawei a iPhony. Za zmínku stojí, že částečně jsem náramek testoval v kombinaci s Blackberry Q10, tedy nepodporovaným systémem a většina funkcí fungovala.

Displej na náramku je sice malý, ale pro základní ovládání stačí. Jakmile budete chtít využít pokročilejších funkcí, potřebujete svůj chytrý telefon. Do toho naistalujete aplikaci Huawei Wear, se kterou náramek komunikuje. Po nastavení vašich základních hodnot, jako věk, váha, výška a pohlaví, už můžete využít spoustu funkcí, které aplikace má. Za zmínku stojí přesný rozpis denní aktivity, včetně grafu. Analyzuje váš spánek, dozvíte se, kolikrát jste se probudili, a kdy spali hlubokým spánkem. Můžete využít tzv. inteligentního alarmu. Tomu zadáte v kolik hodin chcete vstávat a on vás vzbudí ve fázi lehkého spánku před zvolenou hodinou. Nemusíte se bát, že by vás vzbudil o dvě hodiny dříve, interval, ve kterém má hledat lehčí spánek si navolíte sami.

Náramek můžete nastavit i tak, aby vám připomínal, že se máte zvednout a něco dělat. Pokud vyhodnotí, že jste po nastavenou dobu nic nedělali, zavibruje a hopsající panáček na displeji vám připomene, že by to chtělo takzvaně hnout zadkem. Mě osobně tato funkce rozptylovala, zvlášť při práci u počítače, takže jsem jí po krátké době vypnul. Jestliže jste opravdu sportovec tělem i duší a využíváte služby Up by Jawbone, aplikaci s ní jde spárovat.

Když se vrátíme k funkci handsfree, je třeba zmínit, že přes bluetooth si náramek načte váš telefoní seznam a jakmile vám někdo volá, rovnou na displeji ukáže jeho jméno. Vám pak stačí vyndat hansfree z náramku a hovor se spojí. Díky výběru ze tří velikostí nástavců, si jistě najdete ten, který vám bude sedět. Dát sluchátko do ucha tak, aby nevypadlo, chce trochu cviku, ale zhruba za půl dne jsem si ho nandaval s jistotou.

Problém nastává, jestliže chcete náramek použít mimo vnitřní prostory, stačí běžné světlo na ulici a displej je bohužel naprosto nepoužitelný, nevidíte ani čárku. Za slušnou bych označil výdrž. Přestože Huawei slibuje až 6 denní výdrž při běžném používání, tak na tu se nedostanete, ale mnou zažité necelé 3 dny na jedno nabití byly naprosto dostatečné. Navíc, když nabití 95 mAh baterie trvá něco málo přes hodinu.

Huawei TalkBand B2 je už druhou generací této řady. Je elegantní, má zajímavé funkce a možnost použití jako handsfree je na trhu zřejmě unikátní. Jako všechno má ale i TalkBand B2 prostor pro zlepšení. Nečitelný displej na slunci je zřejmě jeho největší slabinou. Musíme doufat, že příští generace na tom bude líp a třeba se v ní objeví i senzor srdečního tepu. Huawei TalkBand B2 koupíte v černé, nebo bílé barvě za zhruba 4 a půl tisíce. Za luxusnější zlatou variantu s koženým páskem budete muset ještě asi tisícovku přidat.

Co na tuhle skrytou bondovku říkáte? Přijde vám cena adekvátní, nebo naopak přemrštěná? Chybí vám u TalkBandu B2 nějaká funkce? Napište to vše do komentářů a nasdílejte recenzi na sociální sítě. 

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Hardware