Mobilní telefonyZe světa IT

Recenze Lenovo P90 – mašina s procesorem Intel, která má šťávu

P90 cover

Před pár dny jsme získali informace o tom, jak se výrobcům mobilních telefonů daří v tomto roce. Zprávy o Lenovu nebyly nijak povzbuzující. Zpráva společnosti TrendForce říkala, že je to způsobeno špatným nastavením produktové politiky Lenova. Jestli je to pravda, nebo ne, o tom můžeme diskutovat. Faktem ale je, že model Lenovo P90, který je letošním zástupce řady P, se jim zatraceně povedl. Telefon jsem testoval zhruba 14 dní a sloužil jako moje hlavní zařízení, takže jsem ho prozkoumal skrz na skrz.

P90_title

Skvělý telefon od Lenova má velkou baterii, pořádný výkon a FullHD displej, chybí mu něco?

Co všechno Lenovo zabalilo P90 na cestu

Krabička, ve které se telefon prodává, na první pohled nijak nezaujme. Klasický kvádřík je široký a vysoký o maličko víc, než sám telefon. Rovnou pod víčkem je samotný telefon, my měli k testu černou variantu, ale není to jediná, co je na trhu. Spolu s telefonem, dostanete i folii na displej a velice pěkný plastový kryt. Ten je klasicky nacvakávací a drží skvěle. I navzdory mému zlozvyku telefon z obalu neustále vyndavat a zandavat, se neobjevila žádná vůle a telefon byl jistě chráněn.

Pod telefonem už se nachází obvyklá výbava. Nabíjecí adaptér, USB kabel pro napájení, sada příruček a sluchátka. A tady bych se rád zastavil, co do kvality a zpracování jsou sluchátka velice slušná. Mají vyvážený zvuk i slušné basy. Na kabelu jsou 3 tlačítka pro přijmutí hovoru/ zastavení hudby a ovládání hlasitosti. Co jsem u sluchátek nepochopil byla bílá barva. Přestože telefon je černý, sluchátka a stejně tak adaptér i kabel, dostanete v bílé barvě. Navíc v balení nenajdete výměnné silikonové nástavce na sluchátka. Barva je detail, ale u takhle pěkného telefonu zamrzí. Co se nástavců týče, spoustě lidí budou jistě chybět. Hezký bonus přidalo do balení Lenovo v podobě OTG kabelu.

lenovoP90_1

Kromě námi testované černé (Onyx Black) , se telefon prodává i v barvách Lava Red a Pearl White

První pohled a zpracování

Teď už k samotnému telefonu. Jedná se o 5,5 palcové zařízení, tomu odpovídají i rozměry. Telefon má na výšku 150 mm, na šířku 77,4 mm a tloušťka zařízení (bez ochraného obalu) se zastavila na příjemných 8,5 mm. Přestože jde o docela veliký telefon, váha nikoho nevyděsí. 156 g je velice slušná hodnota a za mě mohu říct, že jsem s váhou neměl problém, ani po delší práci na telefonu. Při pohledu zepředu je třeba ocenit úzký prostor pod displejem, kde jsou umístěná senzorová tlačítka. Prostor nad a po stranách displeje svou tloušťkou neurazí, ale ani nezaujme. Zadní kryt je přidělaný napevno, takže baterii si sami nevyměníte. Nachází se na něm logo výrobce a první známka toho, jaký je uvnitř procesor, logo Intel Inside. Uprostřed nahoře je hlavní kamera a pod ní přisvětlovací LED dioda. Na dolním konci zad je hlasitý reproduktor.

Horní hranu osídlil pouze konektor na sluchátka. Pro nabíjení slouží konektor na spodku zařízení, bohužel jde stále o microUSB. USB typu C zde zatím nehledejte. Pro někoho to nebude problém, ale mě chvíli trvalo, než jsem si zvykl na umístění vypínacího tlačítka a tlačítek hlasitosti. Jsou na levém boku a o něco níž, než byste je v první chvíli čekali. Naopak na pravém boku nic neruší, je tu jen šuplík na SIM kartu, který vysunete pomocí sponky přibalené k telefonu. Telefon je sice plasťák, ale povrch je příjemný v ruce a neulpívají na něm otisky prstů. Dílenské zpracování je jeden z velkých kladů zařízení. Ať jsem s telefonem kroutil jakkoliv, ohýbal ho v ruce, nebo mačkal, byl pevný a nic nevrzalo. Za to si Lenovo zaslouží palec nahoru.

Displej a hardware

Jak je psáno nahoře, P90 má 5,5 palcový displej. Konkrétně jde o IPS panel s Full HD rozlišením (1920 x 1080 pixelů). Díky použité technologii jsou pozorovací úhly výborné. Správnou hladinu jasu může nastavovat senzor okolního světla. Navíc má telefon jakýsi “Inteligentní režim“, který by měl jas upravovat na přímém slunci. Bohužel se mi několikrát stalo, že když jsem měl Inteligentní režim povolený a on se na přímém slunci aktivoval, telefon z neznámého důvodu ztlumil jas na minimum a na displeji nebylo vidět nic. Nezbývalo, než vypnout automatické nastavování jasu, zahýbat s posuvníkem a znovu zapnout, pak už telefon svítil správně. Telefon má sice FullHD displej, ale z nějakého neznámého důvodu nelze v YouTube aplikaci sledovat videa v tomto rozlišení. Nejvyšší dostupné je pouze 720p.

Jak už napovídají záda, uvnitř zařízení se nachází procesor dodaný společností Intel, konkrétně jde o Atom Z3560, což je čtyřjádrový model s taktem 1,83 GHz na každém jádru. Ten zajistí, spolu s 2 GB operační paměti, že o výkon nebudete mít nouzi. Nouzi mít nebudete, pokud půjde o nějaké náročné hry, čemuž pomáhá i grafický akcelerátor PowerVR G6430. Ovšem při běžné práci s telefonem jsem nějaké ty záseky zaznamenal. Samozřejmě se jednalo o situace, kdy jsem pracoval s větším množstvím spuštěných aplikací najednou, takže je to odpustitelné. Stačilo však zapnout prohlížeč Chrome a ten s plynulostí zařízení zamával docela výrazným způsobem.

Pro ukládání dat slouží vnitřní pamět 32 GB. Bohužel už jí nelze navýšit, jelikož telefon nepodporuje pamětové karty. Tento drobný nedostatek je do jisté míry řešitelný díky funkci OTG. Přes dodaný kabel tak můžete k telefonu připojit flash disk, dlouhodobě ale nikdo nechce nosit na telefonu pověšenou flasku, takže se jedná o krátkodobé řešení. Hlasitý reproduktor, který se nachází ve spodní části zad, poskytuje pouze průměrný zvuk. Co se hlasitosti týče, špatný není, ale několikrát jsem z něj slyšel docela výrazné praskání, při přehrávání hudby.

Fotoaparát

Hlavní kamera byla pro Lenovo P90 vybrána se slušným rozlišením 13 MPx. Video dokáže natáčet ve FullHD. Přední kamera, určená pro video hovory, nebo pořizování selfies, má 5 MPx. Při focení skvěle asistovala optická stabilizace obrazu. Za zhrošených světelných podmínek jsem ocenil i přisvětlovací diodu. Problém u fotoaparátu byla ale rychlost. Základní aplikaci pro focení, která je v telefonu předinstalovaná, trvalo někdy i 2-3 vteřiny, než fotku vyfotila a to za normáního světla. Vyřešil jsem to doinstalováním Fotoaparátu od Googlu, z Obchodu Play. Ten fotil o poznání rychleji.

Fotky vyfocené Lenovem P90:

Konektivita

Dnes už je téměř standardem, ale stejně je dobré to zmínit. P90 podporuje datové přenosy na síti LTE. Mezi podporované frekvence patří 800/1800/2100/2600 MHz. Co ovšem chybí, je pásmo 900 MHz, které u nás nejvíce využívá Vodafone. Kromě toho je telefon klasicky vybaven Wifi a Bluetooth, které fungují bez problému. Telefon jsem několik dní po sobě využíval i jako navigaci a to v kombinaci s Google Mapami. Díky podpoře systému A-GPS i GLONASS byla fixace polohy otázkou pár vteřin. Navigace ani jedinkrát nezakolísala a to jsem jezdil převážně po Praze, takže neustálá byla přítomnost vysoké zástavby. Používání navigace se nijak zásadně neprojevilo ani na výdrži baterie, ale o tom bude řeč až ke konci.

Systém a uživatelské prostředí

Telefon se v obchodech momentálně nachází s předinstalovaným systémem Android 4.4.4 KitKat. Jak ale Lenovo slibuje, aktualizace na novější Lollipop ho nemine. Výrobce by jí měl začít vypouštět v druhém čtvrtletí tohoto roku, jestli to tak nakonec bude, to se uvidí. Jak bývá tradicí, Lenovo si telefon “vyšperkovalo“ vlastní nadstavbou. Jmenuje se Vibe UI a má svoje pro i proti. Tak nejdříve proti. Základní obrazovka postrádá nabídku veškerých naistalovaných aplikací. Ty se řadí donekonečna na další a další plochy. To mi ze začátku připadalo velice nepřehledné. Časem jsem si ale ikony roztřídil do složek a podařilo se mi naučit se, kde kterou aplikaci mám. Někomu to může vyhovovat, já preferuji klasičtější pojetí s nabídkou aplikací. Nadstavba funguje plynule, přesto jak už jsem psal nahoře, občas zakulhá a launcher se restartuje.

Nadstavba Vibe UI s sebou ale přináší i zajímavé funkce, které zpříjemní práci s telefonem. Nevím, jestli si Lenovo po sestavení telefonu uvědomilo lehce nepohodlné umístění vypínacího tlačítka, nebo to plánovalo od začátku. Každopádně v nastavení je Funkce boční klávesy, která umožní spuštění displeje stisknutím výše položených tlačítek hlasitosti. Pro zhasnutí displeje zase slouží funkce Zamknutí obrazovky zatřesením telefonu. Protože má P90 opravdu velký displej, můžete si zapnout Vysouvací nabídku pro rychlý přístup k aplikacím, ta umístí na displej plovoucí tlačítko, pod kterým se skrývá nabídka některých aplikací a funkcí. Kapesní režim zase dokáže poznat, kdy máte telefon v kapse a sám zvýší hlasitost vyzvánění a notifikací.

Konečně ta slibovaná výdrž

Jak se říká, to nejlepší nakonec. To hlavní, na co Lenovo P90 láká svoje potencionální majitele, je kapacita baterie. Modelů, které se přibližují hodnotě 4000 mAh, na trhu příliš není. Kapacita baterie byla jedním z hlavních důvodů, proč jsem se na test tohoto zařízení těšil a upřímně přiznávám, že jsem byl prvních pár dní hrozně zklamaný. Obecně vzato, jsem, co se výdrže zařízení týče, velice náročný. Telefon mám téměř neustále při ruce, WiFi, nebo datové přenosy téměř nevypínám. Stále prohlížím sociální sítě, brouzdám na internetu, nebo posílám emaily. Takže jsou doufal, že konečně narazím na zařízení, které mi k večeru nebude smutně hlásit, že potřebuje dobít.

Moje zklamání však trvalo jenom chvíli. Ano, první dva dny jsem dokázal telefon do večera vybít. Potom jsem se ale naučil s ním pracovat a výdrž razantně narostla. Upřímně můžu prohlásit, že při běžném pracovním dni, kdy odpovídám na emaily a používám s telefonem i počítač, jsem se neměl problém dosáhnout 2 dnů bez nabíjení. Méně náročný uživatel to bez problému dotáhne i na dny tři. Velice příjemně mě překvapilo, jak málo zařízení vybíjelo používání navigace. Když jsem měl celé dopoledne zapnutá data a lokalizaci, tak po poledni baterie hlásila nějakých 70 %. Také zapnutý bluetooth, připojený k chytrým hodinkám Huawei TalkBand B2, si nevzal z baterie skoro nic.

Celkové shrnutí

Lenovo P90 je jednoznačně dobře vyrobeným telefonem. Výkon, který poskytuje čtyřjádro od Intelu spolu s 2 GB operační paměti, bude stačit většině uživatelů. Displej má FullHD rozlišení a dobré podání barev, díky technologii IPS nabízí i široké pozorovací úhly. Nadstavba od Lenova je graficky příjemně navržená a po chvíli zvyku se s ní dobře pracuje. Díky obrovské baterii není problém vydržet s telefonem 2 až 3 dny a to není něco, na co jsme u dnešních zařízení zvyklí. Skvěle vyrobený a především dobře padnoucí kryt, který je přibalen k telefonu, nijak nenaruší jeho vzhled a navíc ho dobře chrání. Momentálně se Lenovo P90 prodává za průměrnou cenu 9000 Kč.

Jak se vám mašinka od Lenova s velkým výkonem a obrovskou baterií líbí? Nám se líbila hodně. Koupili byste si Lenovo P90, nebo ho doporučili známým? Nechte nám zde komentář, jak na vás zařízení působí a recenzi sdílejte na sociální sítě.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

1 Comment

  1. Zdravím, po nainstalování aplikace AIDA64 do Lenova p90 pro mi píše baterie kapacity hlášeno Androidem 1704 mAh a podle databáze 4000 mAh. Nevíte někdo kde je pravda?

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Mobilní telefony