Internet

Válka na Ukrajině omezuje funkčnost internetu – šíří se splinternet

web internet
Foto: pixabay.com, Tag: Internet

Ruská invaze na Ukrajinu urychluje národní fragmentaci internetových základů a služeb, tato myšlenka se nazývá splinternet. Splinternet ztěžuje jednotlivcům, společnostem a dalším uživatelům používání internetu, což podkopává nejmocnější komunikační nástroj, který lidstvo vynalezlo. Politický a společenský tlak by mohl dále izolovat obyčejné Rusy, kteří se pokoušejí používat internet, i když přímé přerušení přístupu Ruska k internetu se zdá nepravděpodobné.

Co se děje a kde je problém? Šíří se splinternet do světa?

Ruská invaze na Ukrajinu vytváří nové trhliny ve světových základech internetu. Od 25. února, den poté, co Rusko zahájilo útok na svého souseda, Moskva ztěžuje občanům přístup k Facebooku a Twitteru. Facebook, YouTube a TikTok mají omezený přístup k ruským státním médiím v Evropské unii na žádost vlád v bloku 27 zemí.

Rusko také uplatnilo moc svého suverénního internetového zákona, který prezident Vladimir Putin podepsal v roce 2019. Zákon je navržen tak, aby pomohl ruskému internetu přežít jakýkoli západní pokus o jeho odříznutí, také ale centralizuje kontrolu státních sítí, aby vláda mohla podniknout kroky, jako je cenzura stránek nebo ochromení sociálních sítí.

splinternet
Válka na Ukrajině omezuje funkčnost internetu – šíří se splinternet

Rostoucí fragmentace internetu, fenomén běžně nazývaný splinternet, odráží rozdíly v tom, jak země zacházejí jak s nízko úrovňovými technologiemi, které přenášejí data po celé planetě, tak s aplikacemi vyšší úrovně, jako jsou vyhledávače a aplikace pro zasílání zpráv. Stále více hrozí, že mozaika odlišných národních pravidel ochromí jeden z nejsilnějších prostředků spojení a komunikace, které lidstvo vytvořilo.

Pokud bude trend splinternetů pokračovat, internet bude nahrazen „spoustou národních ostrovů, které jsou někdy propojeny s jinými místy,“ řekl Andrew Sullivan, generální ředitel Internet Society, neziskové organizace, která se snaží propagovat otevřený, globální, bezpečný a důvěryhodný internet.

Celkově internet stále funguje tak, jak byl původně navržen, propojená sbírka, která nyní zahrnuje více než 32 000 menších sítí provozovaných subjekty, jako jsou poskytovatelé internetových služeb, technologičtí giganti, univerzity a vlády. Technologické standardy určují, jak vaše e-maily a fotografie Instagramu procházejí těmito sítěmi, přeskakují směrovače a přepínače propojené optickými vlákny, rádiovými linkami a měděnými kabely.

Evropský dozorce nad internetovými registry RIPE

Technologové, kteří vynalezli internet a vytvořili mnoho z jeho nejvlivnějších společností, bojovali s fragmentací po celá léta. Například Internet Society, Evropská komise, Internet Engineering Task Force (IETF) a evropský dozorce nad internetovými registry RIPE se postavili proti čínské výzvě k centralizovaným internetovým standardům, které internetoví průkopníci považovali za protikladné k distribuovanému étosu sítě.

Nejsilnějším projevem splinternetu je Velký čínský firewall, internetový monitorovací a kontrolní systém, který země používá k blokování společností, jako jsou americké sociální sítě nebo obsah jako Informace o protestech v Hongkongu.

Ve středu 2. března jedna důležitá organizace, Internetová korporace pro přidělená jména a čísla, odmítla ukrajinskou žádost o podkopání internetových schopností Ruska tím, že ho odřízne od internetové technologie směrování dat, jako je schopnost používat internetové adresy .ru. Decentralizovaný design internetu znamená, že ICANN nemá technické schopnosti tak učinit, ale také organizace musí zůstat neutrální, aby zajistila, že má globální důvěru, řekl generální ředitel Göran Marby v reakci ICANN.

Podnikáme kroky, abychom zajistili, že fungování internetu nebude zpolitizováno, a nemáme žádnou pravomoc vybírat sankce. ICANN byl v podstatě postaven tak, aby zajistil, že internet funguje, ne aby jeho koordinační role byla použita k zastavení jeho fungování,“ řekl Marby.

Jaké to má pro Rusko následky?

Nyní však některá omezení přicházejí z liberálních demokracií, jako je EU. Jakkoli dobře míněná, každá regionální změna přidává na internetu novou složitost, náklady a překážky používání.

Ruská válka na Ukrajině opět mění pravidla díky vládním akcím a korporátní politice proti problémům, jako jsou dezinformace. Po ruské invazi snaha Evropské unie „zakázat kremelskou mediální mašinérii v EU“ znamenala, že Facebook, Microsoft a TikTok omezily přístup k ruským, státem kontrolovaným, médiím, zejména RT a Sputniku. Tyto kroky přišly poté, co byly podniknuty podobné, i když menší akce.

Například Rusko omezilo přístup k Facebooku a některým uživatelům omezilo Twitter a Facebook. YouTube společnosti Google také údajně omezil příjmy z ruské státní mediální reklamy a snížil pravděpodobnost, že jejich videa budou doporučena. Ruské zákony vyžadují, aby větší streamovací video služby nesly státní média, ačkoli Netflix to odmítl kvůli ukrajinské invazi, podle The Wall Street Journal.

Americké sankce zablokovaly Apple Pay a Google Pay pro některé ruské bankovní zákazníky. Mychajlo Fúdorov, ukrajinský vicepremiér, chce víc. 25. února, den poté, co Rusko napadlo Ukrajinu, vyzval generálního ředitele společnosti Apple, Tima Cooka, aby přestal prodávat produkty a služby Apple v Rusku a zabránil Rusům používat obchod s aplikacemi. „Moderní technologie je možná nejlepší odpovědí na tanky, raketomety a rakety…,“ napsal na Twitteru a Apple splnil alespoň část jeho přání.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Internet