Internet

WhatsApp. Výhody a nevýhody mobilního komunikátoru

Foto: WhatsApp
Foto: pixabay.com, Tag: WhatsApp

Asi málokterý vlastník chytrého telefonu ještě nikdy nepřišel do přímého kontaktu s komunikátorem WhatsApp, který patří mezi celosvětově nejhojněji využívané aplikace pro zasílání zpráv a multimediálních souborů. Posílat jeho prostřednictvím tedy můžete krom textových zpráv i obrázky, video a audio soubory nebo třeba svou aktuální polohu na mapě.

V roce 2016 překonal WhatsApp, jenž byl spuštěn roku 2009, hranici miliardy uživatelů, v roce 2020 jich má pak už více než 1 a půl miliardy v celkem 180 zemích světa! Této popularitě se však netřeba divit, neboť díky němu může každý ušetřit spoustu peněz za místní/mezinárodní SMS a MMS zprávy.

Jeho masovému rozšíření dosti napomohla i investice 21,8 miliardy dolarů (cca 500 mld. Kč), za kterou si jej před 5 lety koupil Facebook. Dostupný je zcela zdarma, a to pro platformy iOS, Android a KaiOS, což je relativně nový mobilní operační systém vycházející z Linuxu.

WhatsApp. Výhody a nevýhody mobilního komunikátoru
WhatsApp. Výhody a nevýhody mobilního komunikátoru

Jak zprovoznit WhatsApp? Po stažení a spuštění aplikace budete vyzváni k zadání vašeho telefonního čísla, na nějž vám následně dorazí kód, který vepíšete do příslušného pole. Toť vše, o všechno ostatní (synchronizaci kontaktů apod.) se už WhatsApp postará sám.

Výhody – Bez reklam a bezpečně

Některé výhody jsme tu již nakousli, jmenovitě jeho nulovou pořizovací cenu, nenáročnost zprovoznění a skutečnost, že je multiplatformní. Pojďme se podívat i na další přednosti, jenž nabízí.

1) Všechny zprávy jsou šifrovány

Otázka bezpečnosti by u komunikačních aplikací, WhatsApp nevyjímaje, měla hrát naprostý prim. V tomto případě vás potěšíme, neboť veškerá komunikace je zde zabezpečena šifrováním typu end-to-end, které se dokáže postarat o to, že zprávy mohou být přečteny pouze na tom telefonním čísle, kterému byly určeny.

2) Nejsou tu žádné otravné reklamy

Ano, čtete správně, v dnešní době již málo vídaná věc. Při využívání této aplikace tedy nebudete zbytečně rušeni vyskakujícími reklamními bannery, jako je tomu k vidění u konkurence. Navíc nepřítomnost reklam a s tím spojená absence jejich načítání a ukládání do cache má za následek to, že je ovládání hezky rychlé a plynulé.

3) Nabízí dokonalý přehled o stavu zpráv

Díky WhatsAppu máte vždy informaci, v jakém stavu se nachází vámi odesílaná zpráva. Pokud se u ní nalézá ikona hodin, tak to značí jediné – stále se ještě odesílá. Fakt, že zpráva byla úspěšně odeslána reprezentuje šedá fajfka. Po doručení na požadované číslo je pak označena dvěma šedými fajfkami. No, a konečně pokud si ji dotyčný přečte, tak se obě fajfky zbarví do modra.

dokonalý přehled o stavu zpráv
Dokonalý přehled o stavu zpráv

3 hlavní slabiny komunikační aplikace WhatsApp

Zapomenout samozřejmě nesmíme ani na drobné vady na kráse, které bohužel tato appka rovněž také má. Zde jsou ty z našeho pohledu nejzásadnější:

1) Bez internetu ani ránu

WhatsApp je možné používat pouze s aktivním připojením k internetu. Pokud tedy nemáte aktuálně přístup k Wi-Fi nebo mobilním datům, zprávu si jednoduše řečeno prostě nenapíšete. Tato situace může snadno nastat třeba při cestách do zahraničí. Na druhou stranu obdobný problém se týká i mobilního signálu, bez něj též SMS nepošlete.

2) Musíte jí poskytnout své telefonní číslo

Pokud patříte mezi lidi, kteří neradi někomu sdělují své soukromé informace, mezi něž se telefonní číslo bezpochyby řadí, pak vás nepotěší skutečnost, že bez zadání svého čísla se do WhatsAppu přihlásit nemůžete. Nicméně pokud za každou cenu nechcete prozrazovat své soukromé číslo, můžete si zřídit virtuální telefonní číslo.

3) Příjemce musí mít též WhatsApp

Bohužel dosud neexistuje žádné propojení s ostatními komunikátory potažmo telefonními operátory, tudíž je nezbytně nutné, aby i příjemce měl nainstalovaný a aktivovaný WhatsApp.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

1 Comment

  1. Další nevýhodu pro mě vidím v tom, že zprávy nejsou synchronizovány. Mám totiž dva iPhony se stejným číslem (twin karta), které střídavě používám. Každý má svou vlastní historii chatů, bohužel. Na rozdíl od iMessage, které už nějaký čas to synchro (konečně) mají. Škoda.

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Internet