Youtubeři jsou idoly současné generace dětí. Není tak snad školáka, který by na této sociální síti netrávil volný čas. Co zásadního by rodiče měli vědět a jak na to, abyste o své potomky nemuseli mít v online světě obavu?
Co je YouTube Kids
YouTube Kids je speciální aplikací určenou dětem vyvinutou společností YouTube LLC, která je v současné době jednou z dceřinných společností Google. Dostupná je pouze pro vybrané země. Vytváří uzavřené prostředí filtrující potenciálně nevhodná videa. S omezenou funkčností je stejná platforma dostupná i na webu na adrese youtubekids.com.
Dítě potřebuje pro používání Google účet vytvořený službou Family Link. Služba je určena pro děti mladší 13 let, děti mladší než 13 let oficiálně vůbec nemohou používat službu YouTube. V Česku se YouTube Kids objevilo na počátku roku 2019 a dostupné je i na Slovensku.
Tato platforma je určena především pro omezení přístupu k obsahu, který by mohl být pro děti z výchovného hlediska závadný. Stejně tak umožňuje rodičům snadno regulovat čas, který děti na webu stráví.
Dětem je naopak nabídnut vhodný obsah pro pobavení i pro poučení – videa, hudba atd. V současné době je již podporována lokalizace řady videí do češtiny. Aplikace je dostupná pro systém Android nebo iOS, tedy pro tablet nebo mobilní telefon. Dostupná je zdarma, proto v omezeném množství obsahuje reklamu, která by nicméně měla být od obsahu zřetelně oddělena.
Samozřejmě by tak rodiče vždy měli mít pod kontrolou zařízení jako takové a nejlépe na něm nastavit speciální dětský účet. Jinak se totiž děti k závadnému obsahu dostanou i mimo YouTube.
Jak to funguje
Rodič musí mít svůj Google účet, s jehož pomocí nejprve založí účty dětem. Dítě si s povolením rodičů může aplikaci stáhnout samo. Používat ji může opět tak, jak mu rodiče svým nastavením dovolí, dospělý má možnost například otevřít vyhledávání nebo jej zakázat.
Koncepce aplikace je uzpůsobená právě tak, aby byla snadno použitelná i pro nejmenší uživatele. Proto se svým ovládáním také liší od klasického Youtube.
Obsah dětské verze předvybírá automatický algoritmus. Proto je vždy přizpůsoben věku a nabízí tak videa vhodná pro úplně nejmenší i pro ty odrostlejší. Rodiče mohou dále pokročilým nastavením regulovat, co jejich ratolesti na YouTube Kids přesně uvidí. V rámci dalších úprav tak dítě může sledovat pouze konkrétní videa, sbírky, kanály, které zodpovědná osoba sama zvolí.
Vymazat či pozastavit lze také historie vyhledávání. Odstranit lze i placenou YouTube Premium.
Sociální sítě, cesta k závislosti?
Dětští psychologové uklidňují: Kolik času dítě na síti stráví a jak, to má v rukou především samotný rodič. Sociální sítě tak není třeba nijak démonizovat. Navíc odborníci doporučují, abyste se zálibě svého potomka nebránili ani vy. Občas se s ním na jeho oblíbená videa podívejte. A i když jste přesvědčeni, že dítko jednou z obliby hvězd Youtube zkrátka vyroste, jeho aktuální vášeň neshazujte.
Když budete trpěliví a budete naslouchat, snáze se dozvíte, co na sítí běžně dělá, jaký obsah vyhledává a máte tak možnost nad jeho virtuálním časem získat kontrolu. A pozor, ačkoli ne vždy budete o kvalitě toho, co vaše ratolesti sledují, skálopevně přesvědčení, buďte k nim vstřícní.
Ostré zákazy a domácí hádky ničemu nepomohou, dítě se zatvrdí a najde si příležitost, jak se k zakázanému obsahu dostat jinde – ve škole, u kamarádů nebo na volné wifi kdekoli venku. Komunikace je nejvhodnější prevencí před negativním vlivem Youtube a dalších virtuálních aplikací.
Mluvte s dětmi o tom, který obsah je nevhodný a proč a co by samy na síti sdílet v žádném případě neměly. Zejména to platí pro starší potomky, kteří už navíc nemusí používat Youtube Kids. Naučte je nevhodný obsah i rovnou nahlásit.
Děti si musí utvořit svůj názor. A oni ho mají a moc dobře vědí, co chtějí. Měly by mít, jen ty správný rodiče. Nic víc nepotřebují, jen tak budou v pořádku.