Elektromobilita

5 elektromobilů s největším dojezdem

Tesla Model X
Foto: tesla.com, Tag: Tesla

V tuto chvíli jezdí po světě zhruba pět a půl milionu elektromobilů, tudíž vozidel poháněných elektrickým pohonem. Není žádnou novinkou, že elektromobilita je v posledních letech na vzestupu a tento trend bude i nadále pokračovat.

Pravda, infrastruktura pro napájení takových vozů není zrovna ideální, ale i to je něco, co se bude s výhledem do budoucnosti neustále zlepšovat, podobně jako i dosud používané baterie. Ty budou dosahovat stále větší kapacity a nabízet tak větší výkon a především výdrž. Právě výdrž takových vozů je pro mnoho lidí odrazujícím prvkem, proč se brání pořízení elektromobilu.

Dojezdové vzdálenosti na jedno nabití totiž mnohdy nedokáží plnit nároky, jaké na ně řidiči mají. Ale ne všechny. V tomto článku se tedy podíváme na pětici vozů, které v současné době nabízejí tu nejvyšší dojezdovou vzdálenost. Které to jsou?

5 elektromobilů s největším dojezdem na jedno nabití

Tesla Model X

Tesla je obecně něčím, co se může dost možná směle označovat jako synonymum pro elektromobily. Má jich ve svém portfoliu již několik a právě Tesla Model X je tím prvním, o kterém si povíme více. Jedná se o největší vůz z této stáje, nicméně co se týče aerodynamiky, nenabízí takovou eleganci jako další elektrické vozy od společnosti Elona Muska, přesto v sobě kloubí dvě důležité vlastnosti, pro které by mohl elektromobil být zajímavý pro spoustu zákazníků.

Tesla Model X
Tesla Model X

Těmi jsou dojezdová vzdálenost a cena. Zatímco dojezdová vzdálenost na jedno nabití u této Tesly je slušných 348 kilometrů, pořizovací cena pak začíná už zhruba na dva a půl milionech korun, což je za elektromobil už vcelku rozumná částka.

Mercedes EQS

Do elitní pětice patří také zástupce jedné z nejslavnějších automobilek světa, která je známá především svými vozy se spalovacím motorem, a sice Mercedes.

Mercedes EQS
Mercedes EQS

Firma se však zabývá i vývojem vozů s elektrickým pohonem, o čemž svědčí i vývoj Mercedesu EQS. Takový vůz dokáže na jeden zátah při ideálních podmínkách ujet solidních 350 kilometrů. Pořizovací ceny pak začínají zhruba na třech milionech korun.

Tesla Model 3 Long Range

Tesla Model 3 Long Range je v současnosti nejlevnější Teslou, kterou si můžete pořídit, a to s cenovkou kolem 1,3 milionu korun. Není tudíž náhoda, že se jedná o jeden z vůbec nejprodávanějších elektromobilů na světě. Co se týče dojezdové vzdálenosti, Tesla Model 3 zvládne na jedno nabití urazit zhruba 358 kilometrů, přičemž následný přístup k nabíječkám může přidat dalších 175 kilometrů už po patnácti minutách nabíjení. To je ideální čas na to si dát kávu a trochu si odpočinout.

Tesla Model S

A do třetice Tesla, tentokráte Model S. Ten dokáže na jeden zátah urazit 405 kilometrů a prodává se zhruba za 2,7 milionu korun. Třebaže současnou vlajkovou lodí Tesly je spíše Model S Plaid, ten klasický ho stále ještě poráží v dojezdu a je také levnější. Třebaže je na trhu už takřka deset let, stále se drží v elitní trojici tří nejprodávanějších vozů s elektrickým pohonem, což také o mnohém svědčí.  

Lucid Air Dream Edition Range

Elektromobilem, který v tuto chvíli nabízí nejvyšší možný dojezd na jediné nabití je ten od automobilky Lucid s označením Air Dream, který dokáže na jeden zátah ujet až 520 kilometrů. Po dobití se však cifra takřka zdvojnásobí až na téměř celých 1000 kilometrů, přičemž uváděná průměrná vzdálenost je něco mezi 510 až 975 kilometrů. Proč toto rozmezí? Záleží totiž na počasí.

Zatímco v lepších klimatických podmínkách vůz dokáže nabídnout i lepší výkon, za chladu a zimy je to poněkud horší. A pořizovací cena? Více jak tři miliony korun, pokud se vám však vůbec naskytne šance vůz zakoupit. Poptávka v tomto případě totiž výrazně převyšuje nabídku.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Elektromobilita