Kryptoměny představují perspektivní odvětví, které láká stále více investorů. Do kterých kryptoměn se v roce 2021 vyplatí investovat?
Bitcoin
Bitcoin platí za stálice a letos zažívá doslova renesanci. Na počátku letošního roku překonal už hodnotu 60 tisíc dolarů.
Vypadá to jako paradoxní situace, neboť koupě kryptoměny je výhodnější ve chvíli, kdy je levná. V období růstu se naopak vyplatí prodávat. Stále však lze tvrdit, že Bitcoiny má smysl nakoupit právě nyní. Můžete totiž očekávat, že cena této kryptoměny v čase stále poroste.
Je ale samozřejmě nutné si uvědomit, že tato aktiva jsou značně volatilní a jejich další vývoj tak není nijak jistý. U Bitcoinu jsou zcela běžné výkyvy v řádech tisíců dolarů za den. Nejpragmatičtější volbou při investování se jeví nakupovat Bitcoin pravidelně po menších částkách.
Ethereum
Meziroční zhodnocení u této kryptoměny bylo v roce 2020 plných 469 %. Na počátku letošního roku se Ethereum díky tržní kapitalizaci kolem 170 miliard dolarů stalo dokonce druhou největší kryptoměnou hned po Bitcoinu.
Ethereum je založeno především na využití tzv. chytrých kontraktů. Ty slouží k evidenci a ověřování transakcí či smluv.
Chytré kontrakty potom je možné uplatnit coby palivo pro decentralizované finance. Na blockchainu dochází ke spuštění tzv. decentralizovaných aplikací neboli dApps. Ty lze využít k okamžitým reálným platbám nebo k efektivním půjčkám.
Ethereum tak čeká poměrně zajímavý vývoj. Po proražení částky 2000 dolarů je před námi poměrně zajímavý výhled, že by mohlo dále lámat rekordy a dosáhnout až 2400 dolarů. V současnosti se investovat do Etherea vyplatí také proto, že se dá pořídit znatelně levněji než Bitcoin.
Chainlink
Obecně se především menším kryptoměnám předvídá, že jejich hodnota poroste. K takovým perspektivním projektům patří i Chainlink. Ten vznikl v roce 2014. Nativním tokenem celé sítě Chainlink je LINK.
Tato kryptoměna je založena na myšlence propojení chytrých kontaktů na blockchainu a reálného světa. K tomu používá tzv. oracles. Předpovídá se jí tak zářná budoucnost opět především v oblasti decentralizovaných financí.
S rozmachem tohoto trendu kryptoměna prudce zvýšila svou cenu. Dnes je Chainklink odborníky považován za jeden z nejhodnotnějších DeFi projektů. Držitelé této kryptoměny navíc mohou využívat to, že jim Chainklink dokáže zajistit drobný pasivní příjem.
Tron
Do top 10 největších kryptoměn se Tron dostal už v loňském roce. Založen je na jednoduché myšlence: Vytvořit na blockchainu decentralizovanou platformu. Ta by měla usnadnit práci s obsahem mezi autorem a uživatelem. Tedy placení, tvorbu, ukládání a sdílení.
Měla by se tak stát nástrojem hlavně pro zábavní průmysl. Přirovnat bychom ji mohli k peer-to-peer verzí iTunes či Google Play Store. Ambiciózní platforma má mít mnohostranné využití a dává si za cíl vytvořit třeba i vlastní hrací platformu.
V současné době blockchain Tronu hostí víc decentralizovaných aplikací (dApps) než Ethereum. V kryptoměně se tak ukrývá značný potenciál, pokud technologii začne využívat více organizací.
Cardano
Další kryptoměnou, které se předvídá růst, je i Cardano. Jde o relativně novou kryptoměnu, která se objevila teprve v roce 2017. V krátkém čase se však dokázala mezi konkurencí prosadit a zařadit se k největším digitálním měnám. Podle dosavadních odhadů by jeho cena do konce roku 2021 mohla překročit 1,5 dolaru.
Cílem Cardana je vytvořit systém pro zprostředkování chytrých kontraktů. Zároveň umožňuje směnitelnost veškerých již existujících kryptoměn. Ambicí této kryptoměny tzv. třetí generace je stát se prvním decentralizovaným finančním systémem.
Síť Cardano nabídne jako zásadní výhodu především značnou rychlost. Díky dobré škálovatelnosti dokáže zpracovat více než 1 milion transakcí za sekundu. Toto není investiční rada!