Hardware

CeBIT 2013: Začátek a otevřené brány

cebit logo freebit
Foto: CEBIT

První březnový týden se na hannoverském výstavišti uskutečnila každoroční výstava moderních technologií CeBIT. Přinášíme vám zážitky a poznatky, které může získat běžný návštěvník tohoto veletrhu. Račte vstoupit, seriál pokračuje (díl první).

8 hodinový maratón začíná – hala č.8

První hala, kterou jsme navštívily byla „spojovací“ hala číslo 8. Zde nebyly žádné stánky vystavovatelů, bylo dobře vidět z jedné strany na druhou a na rozdíl od ostatních zde nebyl žádný ruch. Tato hala byla věnována designérským skvostům. Našlo se tu vše, od osobních automobilů (Kia pro-cee´d, Audi, …), přes různé doplňky domácností (křesla, ledničky, stoly, …), až po prvky výpočetní techniky (notebooky, PC skříně, reproduktory, …). Tuto halu jsme si díky její atmosféře a dostupnosti zvolili jako meeting point naší výpravy, nepředpokládali jsme že celou dobu budeme spolu a netrhneme se. Po letmém okouknutí této vložené výstavy jsme zamířili již do jednoho z opravdových pavilonů a CeBIT 2013 pro nás započal.

CeBIT 2013: Začátek a otevřené brány
CeBIT 2013: Začátek a otevřené brány

hala č.9

Další halou, kterou jsme navštívili, byla hala číslo 9. Zde, podle průvodce, byla část CeBIT lab a jako první nás přivítal stánek německé armády. Zde byly k vidění roboti na zneškodňování bomb a min, či dálkově řízená špionážní letadla. Dále jsme v této hale našli spoustu 3D tiskáren, pár věciček do chytré domácnosti a taky parádního tančícího robota. Vrcholem, tedy alespoň pro mě, byla ukázka chytrých brýlí. Ne, nebojte nebyl tam Google se svými Google Glass, místo něj byl k vidění projekt Talking Places. Tyto brýle detekují přesně to, na co se díváte a pokud daný prvek rozpoznají, něco vám o něm řeknou či napíšou na průhledový displej – ukázka robota.

haly č.11-13

U vstupu do další haly, tentokrát číslo 11, nás přivítala zkušební dráha elektro kol a dlouhá fronta na simulátor převrácení vozidla od německého ADACu. Také zde měla zázemí sekce inteligentní elektroinstalace, v čele se Schneider Electric, kde jsme za vyplnění anketního lístku obdrželi celkem ošklivé, ale praktické, tašky přes rameno, které nám výrazně odlehčili od propagačních materiálů a dále dobře sloužili jako jejich úschova. Kromě velkých, mezinárodních firem zde ale byla i spousta menších a ty se snažili prorazit něčím novým.

Nás zaujala přepěťová ochrana či nabíječka baterií ovládaná přes chytrý telefon, případně zásuvka ukazující aktuální spotřebu elektrické energie změnou barvy.Trochu stranou od domácí automatizace byly modely vesmírných satelitů pro ruský GLONAS (navigační systém), či komunikační satelity GONETS. Hezké byly i vysílače na sledování ptactva se solárními panely, GPRS a GPS moduly. Nemalou část výstavní plochy také zaujímal stánek společnosti ESET. Co ale naši zvědavost přitáhlo více, byly průhledné LCD o nichž chystáme samostatný článek.

Poměrně velký stánek na veletrh přivezla firma Huawei. Předvedla zde své kompletní portfolio služeb, kromě mobilních telefonů a nejrůznějších modulů, serverů, cloudových center, také velice zajímavý projekt panoramatické stěny pro firemní konference. Jedná se o obraz v poměru 48:9 a rozlišením 5760x1080P při 50/60fps. Součástí je i panoramatická kamera složená ze tří samostatných kamer, které obrazem pokrývá celý konferenční stůl bez viditelných přechodů v obrazu. Kromě Huaweie tu měli stánek i další známé a významné firmy, jako například ZTE či Siemens. A také se zde začaly objevovat první sekce čínských a tchajwanských výrobců všeho co s moderními technologiemi jen trochu souvisí.

pavilón 32 – svět Vodafone

Na zastřešeném nádvoří byl umístěn pavilón, který celý obsadila společnost Vodafone. Byly zde k vidění všechny telefony a tablety, které je možné si u této společnosti pořídit. Jednotlivým výrobcům patřily samostatné ostrůvky, takže jste si mohli vedle sebe porovnat všechny modely od HTC, Nokie, Huaweie či Samsungu. Nechyběla ani velká zóna pro firemní klientelu. Byla zde ukázka NFC technologie a další a další lákadla pro možné budoucí klienty. Cestou k dalším halám jsme potkali „záchranku“ Internet Rescue Service. Co však toto auto, či jeho osádka, všechno svede, jsme nepoznali.

Přišel čas oběda a tím končí první část průvodce po pavilonech letošního CeBITu. Těšte se na druhý díl.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Hardware