Kryptoměny

Cena Bitcoinu spadla. Co vše za tím stojí?

bitcoin-na-stole
Foto: pixabay.com, Tag: Bitcoin

Cena digitální kryptoměny Bitcoin (BTC) právě prochází výraznou korekcí. Ač se ještě před několika měsíci prodávala za 1 480 000 Kč (68 800 USD), dnes vám jeden Bitcoin směnárna smění za 900 000 Kč (41 800 USD). Co se tedy na trhu stalo?

O kryptoměně Bitcoin

Bitcoin je internetová open-source P2P platební síť a také v této síti používaná kryptoměna. Hlavní unikátností bitcoinu je jeho plná decentralizace; je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohl měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci.

Cena Bitcoinu spadla. Co vše za tím stojí?
Cena Bitcoinu spadla. Co vše za tím stojí?

V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat. Konečné množství bitcoinů je předem známo a uvolňování bitcoinů do oběhu je definováno ve zdrojovém kódu protokolu. Cena jednoho Bitcoinu je vysoká, v lednu roku 2021, dosahovala přibližně 800 tis. korun českých a 9. února 2021 cena Bitcoinu překročila 1 milión korun českých.

Co se na trhu stalo?

Nepadaly pouze krypto-aktiva. Spadl celý trh s dluhopisy a akciemi. Index S&P 500 spadl o celé 2,3% za posledních pět dnů. Nejedná se tedy o významnější korekci, nicméně si musíme říci, že v době blahobytu by byla tato korekce za několik dnů vykoupena. Na cenu bitcoinů má vliv jedna zásadní věc. Vypnutí internetu v Kazachstánu. Hashrate sítě BTC spadl v ten den v více jak 15%.

Někteří investoři však tvrdí, že by mohla cena bitcoinů dále konsolidovat. Není ale jasné kam. Proto do kryptoměn investujte pouze tolik, kolik si dovolíte ztratit.

TIP na článek: Jak koupit Bitcoin bez KYC? Stále to ještě jde

Dříve se jednalo o poměrně běžnou metodu nákupu kryptoměny – kryptoaktiva Bitcoin. V současné době je to obtížnější. KYC je vlastně soubor osobních dat, které sbírají burzy a směnárny, které kryptoměny nabízí.

Jedná se o dost často připomínanou větu. Ta ale neplatí pro bitcoinové maximalisty, kteří pevně věří, je je Bitcoin spása pro dnešní financí trhy. Inflace totiž požírá naše úspory a je potřeba se bránit. Hodnocení rizik investicí si každý musí analyzovat sám. Toto není investiční rada.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT

Komentuj článek »

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další novinky Kryptoměny