Bitcoin, nejstarší a patrně i nejznámější kryptoměna, si prochází bouřlivým vývojem. Jaká je aktuální situace kolem virtuální měny a co o ní dokáží říct předpovědi do budoucna?
Aktuální vývoj Bitcoinu
Bitcoiny obchází bezmála magická aura zaručeného způsobu, jak přijít velice snadno k bohatství. Ostatně rok 2017 přinesl doslova bitcoinové šílenství, jeho cena raketově vzrostla o plných 2700 %. Na podzim tohoto roku tak jediná digitální mince měla hodnotu 20 000 dolarů. Rozpoutala se tím v podstatě novodobá zlatá horečka.
A to nevyhnutelně rozdmýchává zájem i o jiné kryptoměny. Je však zapotřebí si uvědomit, že virtuální měny nejsou rozhodně tak přímočarou cestou k rychlému zhodnocení, jak by se mohlo zdát.
Přestože je Bitcoin na scéně již téměř deset let, stále je jeho vývoj značně nerovnoměrný. Lze jen obtížně předpokládat, jakým směrem se bude dále ubírat. Náhlé poklesy kurzu se tak nedají vyloučit ani v okamžiku, kdy cena zdánlivě má spíše v dlouhodobém měřítku tendence stoupat.
Podobně tomu bylo na přelomu roku 2018 a 2019. Do letošního roku nevstoupil Bitcoin rozhodně onou příslovečnou pravou nohou, dokázal se dostat na cenu pouhých 3 000 dolarů. Další pokles absolvovala tato kryptoměna v letošním září. Tehdy se cena propadla asi o 20 % a stačilo k tomu dokonce několik hodin.
V říjnu roku 2019 charakterizuje naopak Bitcoin prudký vzestup. Kryptoměna zaznamenala dokonce nejvyšší nárůst od roku 2011, cena stoupla ze 7500 dolarů dokonce nad 10 000 dolarů. Koupit si Bitcoiny můžete pomocí odkazu zde.
Kryptoměny v budoucnu
Mnozí si tak logicky pokládají otázku, jak to bude dál. Má Bitcoin při takto razantních změnách vůbec šanci na přežití?
Na tom se nejsou schopni shodnout ani analytici. Jedna strana tak tvrdí, že Bitcoin a další měny jsou pouze nafouknout bublinou, která v čase musí prasknout. Kryptoměny obecně jsou zcela neřízené a neregulované a právě to je dle mnohých vyjádření jejich zásadní problém. Dokonce se Bitcoin v českých kruzích dočkal přídomku „letadlo“ podle připodobnění principu jeho fungování ke známému obchodnímu modelu na bázi pyramidy.
Další část odborníků však v kryptoměny v dlouhodobém časovém horizontu má důvěru. Podle mínění těchto expertů jsou propady a vzestupy běžným chováním tržní křivky, která by neměla vzbouzet výraznější pozornost.
Co na to těžaři?
Ekonomičtí experti však nejsou zásadní hybnou silou Bitcoinu. Kryptoměna je přímo závislá na svých uživatelích. Hashrate (neboli veličina, která stanovuje výkonnost jednotlivých bitcoinových sítí) za posledních 12 měsíců narůstá, web Blockchain.com uvedl hodnotu 114 kvintilionů hashů za sekundu. Děje se tak i navzdory propadům cen.
Dokazuje to, že sami těžaři Bitcoinu do budoucna věří. Současně to znamená důkladné zabezpečení kryptoměnového protokolu. Aktuální výpočetní síla počítačů, které se o chod bitcoinové sítě starají, je na svém rekordním maximu.
Osmnáct milionů Bitcoinů
Během letošního podzimu se navíc kryptoměna dočkala významného milníku. Vytěžen byl už osmnáctimiliontý Bitcoin. Celkově je přitom počet virtuálních mincí omezen na 21 milionů, přičemž důvod, proč zrovna tato suma, zůstává obestřený tajemstvím. K tomu je navíc nutné připočíst i ztráty. V oběhu jsou mince (odhadem dokonce 4 miliony), ke kterým jejich držitelé oficiálně již nemají přístup.
Nicméně to nebude znamenat, že by snad v brzké době měly Bitcoiny jednoduše „dojít“. Než se vytěží všechny, bude to trvat dle stávajících odhadů ještě asi 120 let. Podstatnější otázkou pro fungování celého systému však není to, co se stane, až se zásoba oněch 21 milionů virtuálních mincí v čase vyčerpá.
Ale spíše to, kdo bude postupem času zajišťovat chod celé sítě. Těžařům se totiž v čase přestane kvůli extrémně nízké odměně tato činnost vyplácet – nezbyde nic jiného, než si je koupit na Coinbase.