Co je vlastně HardWare? V překladu „železářské zboží“ nebo také „nářadí“. Označuje veškeré fyzicky existující vybavení počítače na rozdíl od dat a software. HardWare jsou součástky počítače bez nichž by nebyl schopen fungovat. Jsou to elektronické součástky, které jsou na základní desce někdy nazývané motherboard nebo mainboard. Samotná hranice mezi softwarem a hardwarem však není nijak velká – existuje tzv. firmware, což je název pro programy nahrané přímo v samotném hardware.
Zdroj je hardware napájený ze sítě, který vede el. proud do motherboard a jiných komponentů, které nejsou přímo zapojeny do některé ze sběrnic na desce a potřebují k chodu elektrický proud.
Jaké se složení počítače? No přece CPU, RAM a další
V první řadě začnu zkratkou CPU. Myslím, že všichni tuší co mám na mysli. Jedná se o procesor, který je nedílnou součástí každého počítače. V dnešní době je na trhu společnost AMD a Intel, ano, tyto společnosti vládnou světu. V předchozích letech se o tvorbu mocných a výkonných procesorů snažila nejedna firma. Společnost IBM s Apple a firmou Motorola vyrazila na trh s procesory PowerPC v roce 1991. V mém psaní budu pokračovat základní deskou neboli motherboard. Dnes už jsou na tom smartphone výkonově stejně, jako pár let staré počítače.
V dnešní době na desce najdete integravanou zvukovou kartu, která se pyšní 8 kanálovým výstupem a technickými vymoženostmi, jako je integrovaná grafická karta umístěná přímo na křemíku procesoru. V kategorii GK je na trhu z čeho vybírat, začnu firmou MSI, dále Asus, Gigabyte, Intel a Zotac.
Dalším komponentem jsou paměti RAM. Operační paměť s velikostmi 512, 1024 a 2048 MB je dnešním dnem završena modulem DDR3 o rychlosti 1 600 MHz. Kdy na řadu přijdou paměti DDR4 či DDR5? Tak to by se mělo stát roku 2015, jak už je zde na internetu psáno. Paměťové moduly nabízejí firmy Kingston, A-Data, Geil, Goodram, Kingmax a Patriot. Téma hlavně pro gamery je grafická karta. Kdo si nepřeje mít ve své oblíbené FPS /First-Person Shooter/ hře co nejvíce snímků za sekundu /fps/? Myslím, že každý progamer si zvolí to nej z nabídky firem ATI nebo nVidia.
Co značka, to jiný grafický čip – jací výrobci jej používají?
Teď jde jen o to k jaké značce se svým grafickým čipem přidá. Společnost ATI má své čipy na kartách MSI, PowerColor a samozřejmě Sapphire. nVidia propůjčuje své čipy společnostem Asus, BFG, Gigabyte, MSI, Palit a Zotac. V dnešním světě je zapotřebí mít spoustu místa na své oblíbené filmy, muziku, hry a proto je tu HDD neboli harddisk. Komponent jménem pevný disk je napájen ze zdroje a jeho spotřeba se pohybuje kolem 10 Watt. Dále se k němu připojuje kabel (v dnešní době SATA kabel), který se připojuje na sběrnici zapuštěnou do motherboard. Novinkou jsou rychlé SSD disky, jež vládnou svižnější odezvou.
V předešlých letech tu byl kabel IDE neboli ATA dosahující rychlosti až 133 MB/s. V dnešní době se setkáme jen se SATA připojením, který dosahuje sériově rychlosti 1.5, 3 a 6 GHz. Výhodou připojení SATA je, že lze zapojit HDD za chodu počítače. Mezi další komonenty patří optické mechaniky. Zde lze vybírat z platforem DVD-ROM, Blu-Ray, HD DVD, DVD-RAM a CD-RW. Připojení mechaniky k motherboard je jako u HDD. Zde můžeme vybírat od firem Sony, Samsung a LG. Zmíňkou jsou na světě i vypalovačky, které zvládnou i potisk vaší oblíbené kompilace.
Ve světě vysokých frekvencí potřebujeme také „našláplý“ zdroj
Je sice hezké, že máme už skoro všechny komponenty popsané, ale pořád nám tu chybí důležitá věc a to je síťový zdroj. Ve světě vysokých frekvencí potřebujeme také „našláplý“ zdroj, který nám všechny zmíněné komponenty bude napájet. V nových PC už se neobejdeme se zdrojem o pouhých 300 Watt. Na trhu se objevují zdroje s wattáži kolem 1200 Watt, což už šáhne celkem slušně do peněženky.
To vše vložíme do tzv. case neboli skříně. Zde je možnost si vybrat s několika velikostí micro ATX, ATX, DTX a mini ATX. Skříň má šachty na vložení mechanik v rozměrech 5.25″ a 3.5″. Skříně „nastojato“ konkrétně tower, minitower, miditower a bigtower. Dále oblíbené kancelářské provedení „naležato“ desktop, slim, booksize a desknote. K PC se připojují další periferie, jako třeba monitor, klávesnice, myš a reproduktory. O těchto součástech si povíme příště. Doufám, že se tento stručný popis líbil a budu rád jestli vám alespoň něco přinesl.