HardwareZe světa IT

Co je to HardWare? Zlaté železo se smyslem pro technologie

motherboard technology hw cpu

Co je vlastně HardWare? V překladu „železářské zboží“ nebo také „nářadí“. Označuje veškeré fyzicky existující vybavení počítače na rozdíl od dat a software. HardWare jsou součástky počítače bez nichž by nebyl schopen fungovat. Jsou to elektronické součástky, které jsou na základní desce někdy nazývané motherboard nebo mainboard. Samotná hranice mezi softwarem a hardwarem však není nijak velká – existuje tzv. firmware, což je název pro programy nahrané přímo v samotném hardware.

Zdroj je hardware napájený ze sítě, který vede el. proud do motherboard a jiných komponentů, které nejsou přímo zapojeny do některé ze sběrnic na desce a potřebují k chodu elektrický proud.

Jaké se složení počítače? No přece CPU, RAM a další

V první řadě začnu zkratkou CPU. Myslím, že všichni tuší co mám na mysli. Jedná se o procesor, který je nedílnou součástí každého počítače. V dnešní době je na trhu společnost AMD a Intel, ano, tyto společnosti vládnou světu. V předchozích letech se o tvorbu mocných a výkonných procesorů snažila nejedna firma. Společnost IBM s Apple a firmou Motorola vyrazila na trh s procesory PowerPC v roce 1991. V mém psaní budu pokračovat základní deskou neboli motherboard. Dnes už jsou na tom smartphone výkonově stejně, jako pár let staré počítače.

Co je to HardWare? Zlaté železo se smyslem pro technologie

Co je to HardWare? Zlaté železo se smyslem pro technologie

V dnešní době na desce najdete integravanou zvukovou kartu, která se pyšní 8 kanálovým výstupem a technickými vymoženostmi, jako je integrovaná grafická karta umístěná přímo na křemíku procesoru. V kategorii GK je na trhu z čeho vybírat, začnu firmou MSI, dále Asus, Gigabyte, Intel a Zotac.

Dalším komponentem jsou paměti RAM. Operační paměť s velikostmi 512, 1024 a 2048 MB je dnešním dnem završena modulem DDR3 o rychlosti 1 600 MHz. Kdy na řadu přijdou paměti DDR4 či DDR5? Tak to by se mělo stát roku 2015, jak už je zde na internetu psáno. Paměťové moduly nabízejí firmy Kingston, A-Data, Geil, Goodram, Kingmax a Patriot. Téma hlavně pro gamery je grafická karta. Kdo si nepřeje mít ve své oblíbené FPS /First-Person Shooter/ hře co nejvíce snímků za sekundu /fps/? Myslím, že každý progamer si zvolí to nej z nabídky firem ATI nebo nVidia.

Co značka, to jiný grafický čip – jací výrobci jej používají?

Teď jde jen o to k jaké značce se svým grafickým čipem přidá. Společnost ATI má své čipy na kartách MSI, PowerColor a samozřejmě Sapphire. nVidia propůjčuje své čipy společnostem Asus, BFG, Gigabyte, MSI, Palit a Zotac. V dnešním světě je zapotřebí mít spoustu místa na své oblíbené filmy, muziku, hry a proto je tu HDD neboli harddisk. Komponent jménem pevný disk je napájen ze zdroje a jeho spotřeba se pohybuje kolem 10 Watt. Dále se k němu připojuje kabel (v dnešní době SATA kabel), který se připojuje na sběrnici zapuštěnou do motherboard. Novinkou jsou rychlé SSD disky, jež vládnou svižnější odezvou.

V předešlých letech tu byl kabel IDE neboli ATA dosahující rychlosti až 133 MB/s. V dnešní době se setkáme jen se SATA připojením, který dosahuje sériově rychlosti 1.5, 3 a 6 GHz. Výhodou připojení SATA je, že lze zapojit HDD za chodu počítače. Mezi další komonenty patří optické mechaniky. Zde lze vybírat z platforem DVD-ROM, Blu-Ray, HD DVD, DVD-RAM a CD-RW. Připojení mechaniky k motherboard je jako u HDD. Zde můžeme vybírat od firem Sony, Samsung a LG. Zmíňkou jsou na světě i vypalovačky, které zvládnou i potisk vaší oblíbené kompilace.

Ve světě vysokých frekvencí potřebujeme také „našláplý“ zdroj

Je sice hezké, že máme už skoro všechny komponenty popsané, ale pořád nám tu chybí důležitá věc a to je síťový zdroj. Ve světě vysokých frekvencí potřebujeme také „našláplý“ zdroj, který nám všechny zmíněné komponenty bude napájet. V nových PC už se neobejdeme se zdrojem o pouhých 300 Watt. Na trhu se objevují zdroje s wattáži kolem 1200 Watt, což už šáhne celkem slušně do peněženky.

To vše vložíme do tzv. case neboli skříně. Zde je možnost si vybrat s několika velikostí micro ATX, ATX, DTX a mini ATX. Skříň má šachty na vložení mechanik v rozměrech 5.25″ a 3.5″. Skříně „nastojato“ konkrétně tower, minitower, miditower a bigtower. Dále oblíbené kancelářské provedení „naležato“ desktop, slim, booksize a desknote. K PC se připojují další periferie, jako třeba monitor, klávesnice, myš a reproduktory. O těchto součástech si povíme příště. Doufám, že se tento stručný popis líbil a budu rád jestli vám alespoň něco přinesl.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Hardware