KryptoměnySoftware

Další halving Bitcoinu, co přinesl a přinese do budoucna?

bitcoin logo final
Foto: freebit.cz, Tag: Bitcoin

Co je halving Bitcoinu, kdy k němu došlo a hlavně: Co tato událost pro kryptoměnu znamenala a bude znamenat do budoucna?

Co je halving a jaký má smysl

Halving neboli půlení se odehrálo 11. května. Půlení představuje vlastně jakýsi pojistný mechanismus proti inflaci digitálních mincí.

Bitcoin má jednak omezený počet mincí, které se dostanou do oběhu, konkrétně bylo množství omezeno na 21 milionů. Jejich emise, tedy vydávání se navíc postupně zpomaluje. Dochází také ke snížení odměny pro těžaře. To může vyvolat dva scénáře.

Jednak dojde k tomu, že se zájem o Bitcoin sníží, protože těžařům už se ho těžit kvůli náročnému vybavení nevyplatí. Zároveň však může také dojít k tomu, že se Bitcoin stane vzácnější, což jeho hodnotu naopak zvýší.

Bitcoin peniz investice
Další halving Bitcoinu. #bitcoin

Kromě faktického významu halvingu navíc svou roli sehrávají i očekávání. Ty cenu těsně před halvingem dostaly až na hranici 10 tisíc dolarů. Posléze se však hodnota kryptoměny propadla nazpět k 8 tisícům dolarů.

Co přinesl halving v květnu 2020

Historicky, neboť v květnu letošního roku nedošlo k půlení poprvé, je patrné, že po halvingu nastalo prudké zvýšení. Z toho někteří zastánci kryptoměn dovozují, že Bitcoin bude svá maxima atakovat i nyní. Predikovat přesný vývoj je však předem velmi náročné.

Současná situace kolem halvingu nejprve žádné výkyvy nepřinesla. Ceny se držely okolo hodnoty 8600 dolarů za virtuální minci. Zastánci kryptoměn však tvrdí, že to se v budoucnu změní.

Například investor Tim Draper je ve svých odhadech velmi optimistický. Podle něj by se kurz Bitcoinu měl v roce 2022 vyšplhat až na 250 tisíc dolarů. Stock to Flow model, který se využívá k predikcím ceny Bitcoinu, předpokládá, že v prosinci 2021 se cena Bitcoinu bude pohybovat v rozmezí 50 až 100 tisíc dolarů.

Dlouhodobé předpovědi mají svůj smysl. Halving z roku 2016 totiž předznamenal prudký vzestup ceny Bitcoinu, nicméně došlo k němu až s odstupem roku a půl. Nikdo tak nedokáže spolehlivě odhadnout, zda se cena Bitcoinu zvýší už v následujících týdnech nebo až po delší době.

Bitcoin v časech koronaviru

Skutečnost, že pod označením bitcoin se skrývá digitální měna, je dnes všeobecně známá. Stejně tak ji lze označit i přívlastkem elektronická nebo virtuální. Veškerá činnost a komunikace spojená s touto měnou se děje ve velké P2P síti, do které jsou připojeni uživatelé i těžaři. Bitcoin byl ještě v nedávné době doporučován v praxi jako zlato, přičemž se předpokládalo, že v časech, kdy se zhorší ekonomická situace, si bude držet svoji hodnotu. Byly tyto naděje oprávněné?

Začátek koronavirové krize bitcoinem lehce otřásl

Koronavirová krize představuje skutečný prubířský kamen i pro existenci bitcoinu. V dané spojitosti je nutné podotknout, že v souvislosti s jejím propuknutím své majitele příliš nepotěšil. Kdežto cena zlata začala růst, bitcoin následoval akciové trhy a začal klesat. Z tohoto vývoje je možné odvodit informaci, že je s akciovými a investičními trhy propojen více, než se původně předpokládalo. Postupem času však začaly ceny zase růst.

Investice do bitcoinu se v těžkých časech jeví jako smysluplné

Proč je možné i přes uvedené výhrady předpokládat, že investice do bitcoinů je i dnes smysluplná? V první řadě je nezpochybnitelné, že s koronavirem je spojená nepřetržitá nejistota, která je vlastní i kryptoměnám. Vývoj situace dále napovídá, že bude nutné sáhnout ke kvantitativnímu uvolňování v celé řadě podob.

Centrální banky budou muset přistoupit k emisím peněz, což bude mít za následek růst inflace, bitcoin se v důsledku toho může proměnit v účinnou skrýš před jejími dopady. Ať již tu koronavirus zůstane, nebo nikoli, je jisté, že řada lidských činností se v časech, které přijdou, bude odehrávat online. Rovněž tato skutečnost může výrazně přispět k rozvoji kryptoměn.

Řada těžebních společností se navíc aktivně do boje proti COVID-19 zapojila, když poskytly své platformy k výpočetním operacím a organizují projekty na pomoc obětem pandemie, což celému trhu s kryptoměnami slouží ke cti.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Kryptoměny