Software

Další halving Bitcoinu, co přinesl a přinese do budoucna?

bitcoin logo final
Foto: Bitcoin

Co je halving Bitcoinu, kdy k němu došlo a hlavně: Co tato událost pro kryptoměnu znamenala a bude znamenat do budoucna?

Co je halving a jaký má smysl

Halving neboli půlení se odehrálo 11. května. Půlení představuje vlastně jakýsi pojistný mechanismus proti inflaci digitálních mincí.

Bitcoin má jednak omezený počet mincí, které se dostanou do oběhu, konkrétně bylo množství omezeno na 21 milionů. Jejich emise, tedy vydávání se navíc postupně zpomaluje. Dochází také ke snížení odměny pro těžaře. To může vyvolat dva scénáře.

Jednak dojde k tomu, že se zájem o Bitcoin sníží, protože těžařům už se ho těžit kvůli náročnému vybavení nevyplatí. Zároveň však může také dojít k tomu, že se Bitcoin stane vzácnější, což jeho hodnotu naopak zvýší.

Další halving Bitcoinu. #bitcoin

Kromě faktického významu halvingu navíc svou roli sehrávají i očekávání. Ty cenu těsně před halvingem dostaly až na hranici 10 tisíc dolarů. Posléze se však hodnota kryptoměny propadla nazpět k 8 tisícům dolarů.

Co přinesl halving v květnu 2020

Historicky, neboť v květnu letošního roku nedošlo k půlení poprvé, je patrné, že po halvingu nastalo prudké zvýšení. Z toho někteří zastánci kryptoměn dovozují, že Bitcoin bude svá maxima atakovat i nyní. Predikovat přesný vývoj je však předem velmi náročné.

Současná situace kolem halvingu nejprve žádné výkyvy nepřinesla. Ceny se držely okolo hodnoty 8600 dolarů za virtuální minci. Zastánci kryptoměn však tvrdí, že to se v budoucnu změní.

Například investor Tim Draper je ve svých odhadech velmi optimistický. Podle něj by se kurz Bitcoinu měl v roce 2022 vyšplhat až na 250 tisíc dolarů. Stock to Flow model, který se využívá k predikcím ceny Bitcoinu, předpokládá, že v prosinci 2021 se cena Bitcoinu bude pohybovat v rozmezí 50 až 100 tisíc dolarů.

Dlouhodobé předpovědi mají svůj smysl. Halving z roku 2016 totiž předznamenal prudký vzestup ceny Bitcoinu, nicméně došlo k němu až s odstupem roku a půl. Nikdo tak nedokáže spolehlivě odhadnout, zda se cena Bitcoinu zvýší už v následujících týdnech nebo až po delší době.

Martin Kohout
Martin je technologický nadšenec a elektrotechnik. Má zkušenosti v technologiích přes 20 let a jeho koníčkem jsou smartphony, které mění svět a lidské vnímání.

    Doporučeno pro vás >

    Komentuj článek

    Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Další novinky > Software