Kryptoměny

DOT je blockchainem století? Co stojí za růstem kryptoměny Polkadot

Foto: Blockchain
Hlavní TAG » Blockchain

Americká směnárna Coinbase vstupuje na akciový trh a kryptoměny obecně posilují. Cena Polkadotu (DOT) se v posledních několika dnech opět zvýšila, k čemuž přispěl rostoucí zájem o non-fungible tokeny (NFT – NFT je speciální a nezaměnitelný typ tokenu) a stále více vývojářů hledá alternativy k platformě Ethereum. Cena DOT je aktuálně na 45 USD (998 Kč), což je o více než 20% z minima minulého týdne.

Co je cílem kryptoměny Polkadot

Polkadot má za cíl stát se novým internetem blockchainů. Možná se ptáte, proč něco takového potřebujeme, když už existuje tolik skvělých platforem. Tvůrci Polkadotu věří, že žádný blockchain nemůže sám o sobě rychle, bezpečně a efektivně sloužit pro všechny účely.

Představte si, že budoucí Ethereum 2.0 (se zvýšenou rychlostí transakcí) bude obsahovat miliony smart contractů a každý z nich bude mít jiný účel – to zkrátka nebude efektivní a pravděpodobně taková síť přestane časem škálovat.

Co stojí za růstem kryptoměny Polkadot
Co stojí za růstem kryptoměny Polkadot

Proto vítejte ve světě Polkadotu, projektu, který se snaží přivést všechny různé blockchainy pod jednu střechu a poskytnout jim nejlepší možné zázemí pro jejich fungování.

Struktura blokchainu sítě DOT

  • Relay Chain – je páteř sítě, zajišťuje komunikaci mezi jednotlivými parachainy a validátoři na Relay chainu se zároveň starají o bezpečnost celé sítě.
  • Parachainy – parachainy jsou paralelní řetězce, které se připojují k Relay Chainu a jsou udržovány takzvanými collators. Collators produkují bloky a ty jsou dále kontrolovány validátory na Relay Chainu, čímž je parachainu poskytnuta bezpečnost, kterou by si jinak musel zajistit sám (ať už například ve formě PoS nebo PoW). Parachainů bude v síti pouze omezené množství (takzvaných slotů) a o tyto sloty se budou pořádat veřejné aukce.
  • Parathreads – z technického hlediska fungují stejně jako parachainy, rozdíl je hlavně ekonomický. Zatímco o slot pro vlastní parachain se musí soutěžit ve veřejné aukci, slot pro parathread je možné zakoupit ihned a po omezenou dobu a s určitými limity jej používat pro svůj chain. To přináší pro projekty dvě výhody, je možné si takto svůj chain otestovat v Polkadot síti ještě před drahým pronájmem parachain slotu a zároveň mít možnost běhu pro svůj chain, pokud náhodou v parachain aukci neuspěje.
  • Bridges – bridges/mosty jsou speciální blockchainy, které umožňují parachainům připojení a komunikaci s externími sítěmi, jako je například Ethereum a Bitcoin.

Co stojí za růstem ceny?

Co se tedy stalo? Tento týden investiční složka společnosti Coinbase oznámila svou podporu společnosti Acala, all-in-one DeFi hubu Polkadot. Polka je v současné době předním blockchainem, a hlavně blochanime, který spojuje všechny ostatní. Dle tržní kapitalizace z CoinMarketCap je na pátém místě s hodnotou 41 miliard dolarů.

Polkadot je heterogenní víceřetězcová výměna a překladová architektura, která umožňuje propojení přizpůsobených vedlejších řetězců s veřejnými blockchainy.

Kryptoměna je vyvinuta jedním ze spoluzakladatelů společnosti Ethereum, který se stal jednou z nejrychleji rostoucích blockchainových sítí na světě. Podle údajů shromážděných společností Investing dosáhl DOT za posledních 24 hodin v objemu přes více než 1,5 miliardy USD.

dot staking

Některé z programů vyvinutých v Polkadotu se začaly prosazovat na trhu. Například Kusama se rozrostla a stala se 33. největší digitální měnou na světě. Mezi další špičkové projekty postavené v Polkadotu patří Acala Network, ChainX a Edgeware. Acala Network zajistila svou první pokrokovou síť – decentralizovaný finanční uzel, platformu stablecoinů a aplikací napájející likviditu napříč blockchainy.

Historie sítě Polkadot (DOT)

Gavin Wood, spolupracovník Thiel Robert Habermeier a Peter Czaban jsou spoluzakladateli společnosti Polkadot. Gavin Wood byl dříve technologickým ředitelem a spoluzakladatelem projektu Ethereum.

Při vývoji Etherea a vývoji nové specifikace Ethereum 2.0, která by zahrnovala sharding, Dr. Wood a jeho tým začali uvažovat o překážkách shardingu, kterým bude blockchain čelit. Od počáteční koncepce až po White Paper mu trvalo přibližně čtyři měsíce, než přišel s vizí heterogenního víceřetězcového rámce, Polkadotského protokolu. Wood vydal White Paper 14. listopadu 2016.

Technologie obklopující Polkadot má pomoci podpořit decentralizaci webu, což je koncept propagovaný Dr. Woodem a vytvořený jako „Web 3.0“. Následné inovace, které následovaly po Polkadotu, byly Substrate, rámec pro efektivní vytváření vlastních blockchainů a „kanárská“ síť Kusama, která je nezávislá na Polkadotu, ale běží na raných, neauditovaných verzích stejného softwaru jako zkušebního pole pro špičkovou technologii.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Kryptoměny